Дорога гривня та українці за кордоном: про вихід з пандемії говоримо з Олегом Пендзиним

Ілюстративне фото: trsondakika.com

"Тінь COVID-19 відступає від Європи", — так охарактеризував поступове відновлення економіки Європейського Союзу єврокомісар Паоло Джентілоні. По всьому світу росте кількість щеплених від коронавірусу, поступово пом'якшуються обмеження, люди виходять на роботу після тривалого карантину. Більш розвинені країни висловлюють обережні прогнози, що повернутися до звичного способу життя можна буде вже протягом найближчих років.

Однак у менш успішних державах відновлення економічної, соціальної та інших сфер, які постраждали від пандемії, може зайняти десятиліття. Ситуацію аналізували журналісти програми "На самом деле: мир" телеканалу "Дом" і член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Обережний оптимізм Європи

Європа поступово виходить з кризи, викликаної пандемією COVID-19. Пов'язують це з кампанією з вакцинації. Щонайменше чверть європейців отримали як мінімум один укол з необхідних двох. За оцінкою єврокомісарів, у поточному році ВВП блоку навіть покаже зростання — у 4,2%, а наступного — 4,4%. А обумовлене це зростання буде збільшеним споживанням товарів і послуг, каже єврокомісар Паоло Джентілоні. Оскільки після пом'якшення обмежень громадяни починають витрачати свої накопичення.

"Протягом року ми презентували вкрай негативні прогнози. Зараз же, вперше від початку пандемії, наш оптимізм сильніший за невизначеність. Вона, звичайно, залишається, і ми не повинні про це забувати. Однак відновлення — більше не міраж. Воно почалося. Цього й наступного року передбачається швидке зростання економіки ЄС. Рік почався слабко через нову хвилю пандемії та необхідність посилити обмеження. Проте збільшення темпу вакцинації останніми місяцями дозволить нам продовжити пом'якшувати карантинні заходи в другій половині року. Фактично — це вже відбувається, і, відповідно, дозволяє економіці оговтатися від удару", — наголошує Паоло Джентілоні.

Про відновлення економіки заявляє й Велика Британія, що покинула Євросоюз. І також пов'язує цей процес із вакцинацією. 55% населення країни щеплені як мінімум однієї дозою вакцини. 30% — щеплені повністю.

Сполучене Королівство пережило три найжорстокіших локдауни, проте змогло забезпечити як урядову підтримку для бізнесу, так і найшвидші темпи вакцинації на європейському континенті. В результаті — про очікування понад 7% зростання економіки заявив найбільший у країні Банк Англії. До кінця року прогнозують повернення до допандемічного рівню й очікують на скорочення безробіття.

"Я вважаю, цифри чітко вказують на те, що наша економіка повертається до потрібної колії. Це також доводить ефективність нашого плану підтримки. Звичайно, поки багато бізнесів і родин проживають важкий час, урядова підтримка триватиме. А щодо рівня безробіття в країні — на початку кризи прогнози вказували на цифру в 12%. Зараз же прогноз становить близько половини цього показника. Це означає, що 2 млн людей не втратили роботу! Рівень безробіття в Сполученому Королівстві нижчий, ніж в Америці, Канаді, Франції, Іспанії, Італії. Я вважаю, це доводить, що наш план підтримки працевлаштування працює", — говорить канцлер казначейства Великої Британії Ріші Сунак.

Стримані прогнози

Більш стримані прогнози — щодо Нового Світу. Незважаючи на пакет допомоги економіці в розмірі майже 2 трлн дол., Сполучені Штати не зможуть швидко вийти з коронавірусної кризи.

Швидка вакцинація та ефективна протидія економічному спаду були основними пунктами президентської програми Джо Байдена. Однак після вступу на пост йому довелося зіткнутися з набагато більш серйозною ситуацією. США — світовий лідер як за кількістю хворих (майже 33 млн), так і за кількістю померлих від COVID-19 — майже 600 тис. осіб.

Новій адміністрації вдалося організувати ефективну вакцинацію — до середини травня як мінімум одне щеплення отримала половина населення країни. Обома необхідними дозами щеплено понад третину. Незважаючи на це, проблеми, що з'явилися з початком пандемії, вирішуються повільно.

"Зараз ми спостерігаємо безліч ознак збільшення сукупного попиту. Це означає, що економіка відновлюється. Однак відновлення це буде хаотичним. І досить важким в реалізації й утриманні результатів", — говорить директорка проєкту "Гамільтон" Інституту Брукінгса (США) Венді Едельберг.

Але все ж економісти наполягають — заходи, прийняті для відновлення економіки США, правильні. І адміністрації Джо Байдена варто продовжувати в тому ж дусі. Не знижуючи темпів.

"На нас чекає ще багато роботи. В останньому звіті ми вказали, з якого крутого піке нам потрібно виходити, і наскільки важливий для цього План порятунку Америки, який допоможе сім'ям і підприємцям вибратися з кризи, зокрема в економіці й охороні здоров'я, викликаної пандемією. Вона триває, і я не можу сказати, що нам ніщо не загрожує. Вихід із кризи й відновлення економіки — це тривалий процес, який також вимагає зусиль. План порятунку ж зберігає дії в потрібній колії", — підкреслює радник президента США з питань економіки Джаред Бернстайн.

Загалом економісти й аналітики пов'язують успіх тієї чи іншої країни в питанні відновлення після пандемії з темпами вакцинації. Про це прямо заявив Генеральний секретар Організації економічного співробітництва та розвитку Анхель Гурріа під час дельфійського економічного форуму в Греції.

У недавньому звіті організація вказала, що до кінця поточного року світовий ВВП зросте на 5,6%. Однак, за словами Анхеля Гурріа, якщо темпи вакцинації сповільняться, і циркуляція вірусу залишиться високою, від цієї цифри можна віднімати 2%.

Загалом, за оцінками учасників форуму, процес відновлення глобальної економіки до рівня початку минулого року триватиме як мінімум до 2024 року. До цього часу, як зазначив Гюнтер Етінгер, колишній єврокомісар з питань енергетики, світ повинен повернутися до стану хоча б відносної нормальності.

Тим часом у Міністерстві охорони здоров'я США заявили, що країна знаходиться на шляху виходу з пандемії. Деякі штати вже пом'якшують карантинні обмеження. Наприклад, у всіх школах Техаса маски можна більше не носити. Зняти їх можуть і жителі Чикаго, але лише ті, що отримали обидві дози вакцини.

Вакцинують у США й дітей. За останній тиждень вже більше 600 тис. підлітків від 12 до 15 років пройшли імунізацію. Як заявив раніше президент Джо Байден, Штати планують поділитися вакцинами з іншими країнами — і готові до кінця червня надати 80 млн доз.

Франція також перейшла до нового етапу пом'якшення карантину — відкрили свої двері кафе, ресторани (з жовтня заклади працювали лише на винос), більшість магазинів, музеї та театри. Гості можуть розміщуватися на літніх майданчиках. Крім того, на 2 години скоротили комендантську годину. Відкрився й знаменитий музей Лувр — від самого ранку в день відкриття там вишикувалися довгі черги відвідувачів.

Українська економіка та світові ринки

Як Україна та світ виходитимуть з коронавірусної кризи, що буде з економікою, наскільки стабільна гривня та в якій валюті українцям зберігати заощадження, — свої прогнози озвучив член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Ведуча програми — Анна Нитченко.

— За оцінками, які дає Глобальний економічний моніторинг ООН, у 2021 році зростання світової економіки складе 5-4%. Яким державам буде складніше вибратися з кризи?

— Швидкість виходу економіки з кризи в тому числі залежить і від рівня вакцинації. Якщо цей процес відбувається успішно, і досить велика кількість громадян охоплена вакцинацією, то економіка відновлюється значно швидше — коштом того, що різко скорочується небезпека нових локдаунів.

На українському прикладі — один локдаун зменшує ВВП України на 0,5%. Насправді це багато, якщо врахувати, що цього року Україна планує вирости лише на 4,6%. Так що процес вакцинації є вкрай важливим.

Одним із досить серйозних локомотивів відновлення економіки є відновлення внутрішнього попиту. Ви дали прекрасний сюжет перед нашим з вами діалогом. Так ось у цьому сюжеті було досить добре показано, що американці для того, щоб активізувати внутрішній попит, практично влили в національну економіку близько 2 трлн дол.

Олег Пендзин. Скріншот відео: kanaldom.tv

Ці гроші, звісно, потрапили до сировинних ринків — і ми бачимо, що зараз коїться на сировинних ринках. Вони досить активно ростуть. Це є елементом того, що світова економіка дійсно активно відновлюється.

— США та Європа мають більше можливостей проводити імунізацію. А як розвиватиметься ситуація в інших країнах, де зараз брак вакцини? Є прогнози, що деяким країнам з коронавірусної кризи доведеться виходити десятиліттями.

— На жаль, і Україна відноситися до категорії країн, вакцинація в яких здійснюється не тими темпами, яких хотілося б громадянам. Ми не є країною-виробником вакцини, і ті контракти, які сьогодні підписані з виробниками, не в повному обсязі виконуються. Звісно — існують серйозні затримки вакцинації населення.

У країн, як правило, з недостатньо розвиненими економіками, — питання, пов'язані з відновленням економік будуть затягнуті на досить тривалий період часу. Ось ви правильно сказали — близько 10 років.

Хоча й європейці на сьогодні в песимістичних своїх прогнозах говорять, що економіка єврозони відновлюватиметься значно більш дрібними темпами, ніж планувалося раніше. Однією з причин є серйозне зростання цін на сировинних ринках, тому що таким чином стимулюватимуться інфляційні процеси. До речі, в Америці інфляція перевалила через 1%. Для них це досить висока цифра. Тому весь світ намагається відновлюватися якомога швидше, і зазвичай — коштом сировинних придатків країн зі слабкими економіками.

— У Нацбанку України говорили про зростання української економіки десь на 3,8%. Що це означає для людей?

— Дивіться, в бюджеті на 2021 рік у нас стоїть 4,6% (зростання ВВП за рік, — ред.).

У зв'язку з тим, що перший квартал ми провели з двома досить серйозними локдаунами, за статистикою в перший квартал ми, на жаль, впали на мінус 2%. Це додатково до тих мінус 4%, які ми мали минулого року. На сьогодні процес падіння української економіки триває.

Є надія, що процеси, які відбудуться в другому й третьому кварталі, дадуть можливість поліпшити показники. А якщо буде хороший урожай, і ми все-таки побачимо серйозний приріст обсягів аграрної продукції, це дасть можливість вийти на прогнозовані 3,8%. Аграрний сектор повинен виступити в цій ситуації драйвером української економіки.

— Міжнародне рейтингове агентство Moody's повідомило, що люди під час пандемії накопичили додаткові заощадження в розмірі майже 5,5 трлн дол. Як ці гроші вплинуть на світову економіку? Як ви вважаєте — чи змогли українці накопичити щось під час кризи?

— Ці накопичення є серйозним стимулом для розвитку внутрішнього попиту. Але та програма Байдена, яка повинна стимулювати розвиток внутрішнього попиту, в першу чергу полягала в тому, що всім громадянам Америки роздали по 1400 дол. Єдиним аргументом, кому давати, а кому не давати, був рівень вакцинації. Тобто, якщо ви отримали вакцину — ви маєте можливість отримати державну допомогу. Звісно, з цими грошима люди пішли до магазинів, і це є досить серйозним елементом відновлення й розвитку внутрішнього попиту.

Але знову ж таки — це добре звучить відносно до економік, які друкують резервну валюту, відносно до єврозони, до доларової зоні. Україна не може йти цим шляхом, тому що будь-яке друкування грошей для розвитку внутрішнього попиту призведе лише до різкої інфляції. За гривні ми навряд чи на світовому ринку купимо те, що необхідно Україні. У той же час радісно продаємо за американські долари та європейські євро.

І в цій ситуації в України інший шлях — ми в першу чергу повинні розвивати внутрішню економіку шляхом залучення іноземних інвестицій, шляхом створення нормального інвестиційного клімату, — то, чим активно займаються сьогодні уряд і президент.

— Що ж буде з доларом далі? У чому зберігати гроші, якщо їх все-таки хтось накопичив?

— У нас сьогодні епоха стабільної гривні. Більш того — якщо ми звернемо увагу на динаміку обмінного курсу, він останнім часом навіть трошки зміцнився. І процеси, які сьогодні відбуваються на світових ринках, позитивно позначаються на обмінному курсі. Чому? Світові ринки сьогодні, сировинні ринки, де Україна активно представлена, дуже здорово ростуть.

Продовольчі ринки виросли, як приклад — та сама соняшникова олія, світовим виробником якого є Україна, зросла на світових ринках практично на 35%. Те саме сьогодні відбувається з ринком металопродукції, ринком руди.

Тобто — основні експортні товари, які вивозить Україна, досить добре ростуть на світових ринках. І як наслідок — збільшився приплив валюти до України. І ми бачимо ситуацію зі стабільним обмінним курсом.

А в чому тримати гроші? Якщо ви плануєте якісь витрати протягом найближчого року, то, напевно, краще гривня. Вона сьогодні досить дорога в банках, і вам дадуть дуже непоганий відсоток за депозитом.

Якщо ви плануєте тривалий період часу відкладати на дорогу покупку, наприклад, нерухомість, то, напевно, протягом 5-6 років краще все-таки тримати в доларах. Тому що економіка України не така сильна, й немає гарантій, щоб мати чітке уявлення, що відсоткові ставки за гривнею перекриватимуть можливість інфляції.

— В ООН прогнозують зростання світової торгівлі на 16% цього року. Минулого — гарний рівень значною мірою забезпечила стійкість економік Східної Азії. Зараз коштом яких регіонів можна досягти подібної стійкості? Які сфери активніше розвиватимуться й відновлюватимуться, — або, можливо, на світовому ринку відкриються нові?

— Коли ми аналізуємо ситуацію на сировинних ринках, то основним споживачем, в тому числі аграрної сировини, виступають країни Південно-Східної Азії й Китай.

І ось що стало тією причиною, за кою майже вдвічі на світовому ринку підскочила кукурудза, соняшникова олія, зернові загалом. Китай вийшов на початку цього року з дуже великим попитом, він різко збільшує свої продовольчі запаси, а в силу того, що великий обсяг грошей влито в європейську та американську економіку, ми ж розуміємо, що досить великим постачальником товарів на цей ринок є Китай.

І як наслідок — щоб зробити товар, необхідний країнам, що розвиваються, Китай почав пред'являти дуже великий попит на сировинних ринках, в тому числі й на тих ринках, де представлена ​​Україна. Тому, швидше за все, ця тенденція триватиме й цього року. Ми будемо бачити Південно-Східну Азію, що досить активно розвивається.

Якщо ми говоримо про минулий рік, то лідером розвитку минулого року виступив знову ж таки Китай, який, на відміну від єврозони й Америки, замість того щоб показати мінусові цифри, навіть на 2% зріс протягом 2020 року — незважаючи на те, що, власне, пандемія пішла з Китаю.

Швидше за все, ця тенденція продовжиться, і знову драйвером світової економіки буде саме ця зона.

— Під час пандемії ми говоримо лише про пов'язані з нею проблеми. Тим часом експерти Moody's зазначають, що працездатне населення скорочуватиметься — в Німеччині, Італії, Японії, Південній Кореї. Пов'язано це з проблемами з демографією, і зокрема старінням населення. Як ви вважаєте, про які проблеми в світовій економіці ми забуваємо, коли відстежуємо лише кризу через пандемію?

— Ви зачепили дуже серйозне питання — питання старіння світу. Але з іншого боку, зменшення обсягу трудових ресурсів у цих досить багатих країнах автоматично веде за собою серйозну трудову міграцію, й Україна є досить потужним суб'єктом цієї трудової міграції.

Як приклад — протягом 2019 року наші співгромадяни, які працюють за кордоном, перевели до України 12,5 млрд дол. Здавалося б, 2020 рік був поганим для світової економіки, і ця сума повинна була б зменшиться — але ні. За останніми даними, і 2020 року 12,5 млрд дол. були переведені до України нашими співгромадянами, які працюють за кордоном.

Швидше за все, цей процес продовжиться і цього року. І ми вже бачимо на сьогодні досить високий попит не лише в країнах Східної Європи, а й Центральної та Західної Європи на українську робочу силу. На жаль, українці виїжджають за кордон, заробляють там гроші, і не працюють на робочих місцях України.

Є серйозне бажання, щоб інвестиційна політика та створення нових робочих місць в Україні давали можливість все більшій та більшій кількості українців заробляти гідні зарплати на території нашої країни.

Медіа-партнери
Прямий ефір