Донбас — у фокусі уваги уряду: "Официальный разговор" з Олексієм Чернишовим (ВІДЕО)
Інфраструктура України розвивається ударними темпами завдяки програмі "Велике будівництво". У 2020 році було побудовано понад 100 шкіл, а на 2021 рік планів ще більше.
У поточному році "Велике будівництво" стосуватиметься не тільки соціальної сфери, а й медичної інфраструктури, економіки регіонів. Як це все втілюватиметься в життя, розповів міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов в програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".
— Які зміни відбулися в інфраструктурі України за останній час?
— Інфраструктура — це саме те, що кожен із нас відчуває кожного дня, її якість, її зміни. Я дуже радий, що сьогодні ми можемо констатувати ті зміни, які досягла наша країна протягом 2020 року, і ті плани, які ми маємо на наступні роки. Це сотні нових цікавих проєктів, які ми будемо реалізовувати.
— Щодо Донецької та Луганської областей, які головні підсумки? Що дійсно було зроблено?
— Якщо говорити про реалізацію програми "Велике будівництво" саме в 2020 році, всі основні показники були повністю виконані, навіть десь перевиконані. Наприклад, із запланованих 100 шкіл по країні ми побудували та капітально відремонтували 114.
Донецька та Луганська області перебувають в особливому фокусі уваги уряду. Наприклад, 1 вересня минулого року ми разом із головою Донецької обласної державної адміністрації відкрили нові реконструйовані та капітально відремонтовані школи в області.
Саме Донецька область досягла найвищих показників в межах реалізації соціальної частини програми "Велике будівництво" за результатами 2020 року. Це проєкти по школам, дитячим садкам.
— Скільки шкіл?
— П’ять шкіл, п’ять дитячих садків, плюс об’єкти спортивної інфраструктури. Ми це все зробили, а на 2021 рік планів ще більше.
— Наскільки я розумію, йдеться про 500 об’єктів по всій країні.
— Йдеться про понад 500 об’єктів. Введено нові категорії, які будуть розвиватися. Окрім об’єктів соціальної інфраструктури, буде побудовано значну кількість шкіл, дитячих садків, дошкільних закладів та об’єктів спортивної інфраструктури, понад 200 об’єктів медичної інфраструктури.
Ми плануємо реалізувати в наступному році за програмою "Велика реставрація" об’єкти культури — це реставрація історичних, культурних об’єктів по території України. І, звичайно ж, ми продовжимо реконструкції доріг як державного, так і місцевого значення.
Але це ще не все. Окрім цього, найважливішим новим напрямом, який було запропоновано Міністерством розвитку громад і територій, є напрям проєктів економічного розвитку. Що це за проєкти? Це проєкти, які насамперед мають створювати нові робочі місця. Вони мають створювати та впливати на додану вартість, яка формується в регіоні. Призводити до розвитку регіонального валового внутрішнього продукту, що є двигуном економіки. Це 40 проєктів у 2021 році.
— Які це проєкти?
— Це кілька індустріальних парків, які ми запланували реалізувати в 2021-му, так звані IT-парки. Вони мають не тільки допомагати розвитку фахівців сучасних напрямів, але й розвивати підприємництво. Тому що саме навичок підприємництва часто не вистачає українцям для розвитку малого і середнього бізнесу.
— А хто буде фінансувати ці стартапи?
— Фінансування, створення необхідної інфраструктури лежить повністю на державі й на регіонах, на місцевих бюджетах. І всі наші ініціативи забезпечені бюджетами та фінансуванням. Я вас у цьому запевняю.
Що стосується майбутнього, звісно, ми розраховуємо на приватний капітал. Тому що розвиток підприємництва та економіки в цій частині засновано насамперед на приватному українському та міжнародному капіталі. Я впевнений, що якісні проєкти, якісні стартапи отримають відповідне фінансування, що вже неодноразово доведено успішними українськими проєктами за останні роки, зокрема і попередній.
— Йдеться про залучення інвесторів?
— Безумовно. Держава і весь світ переживає і бореться з пандемією COVID-19. Очевидно, що економічні показники більшості країн і економічне зростання сповільнилося, якщо не стали негативними. У цій ситуації наша держава взяла на себе роль основного внутрішнього інвестора в розвитку інфраструктури та бази, фундаменту з розвитку проєктів.
Це дуже важливо, тому що на сьогоднішній день доступ капіталу не такий активний і не такий системний. Тому держава — основний інвестор. Я радий, що в минулому році ми зуміли реалізувати таку кількість проєктів, які зберегли значну частину робочих місць як в сфері будівництва, так і в соціальній сфері. Ми навіть зуміли створити нові.
Моє особисте завдання, особиста мета в цьому році — це проєкти розвитку, які мають принести додаткову частину регіонального ВВП, забезпечити цікаві додаткові робочі місця та відповідь на питання українців про те, що робота з гідною зарплатою в Україні з’являється.
— Чи існує в міністерстві якийсь спеціальний проєкт оперативного реагування в разі надзвичайної ситуації?
— Насамперед я хотів би зазначити, що у нас в межах уряду України існує Державна комісія техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Вона постійно працює. Практично з початку ситуації з пандемією вона була переведена на щоденний режим роботи. Був створений штаб, і перший час він працював цілодобово. Зараз, безумовно, він теж працює постійно.
— Він асоціюється тільки з введенням карантину, зонуванням...
— Це зараз пріоритет, але функції державної комісії набагато ширші. Вона вирішує багато завдань подібного характеру, й вирішувала їх протягом 2020 року. Для цих ситуацій створено та існує орган, який цим займається. Туди входять усі відповідні керівники міністерств і відомств, включаючи МВС, ДСНС та інші.
— Чи контролюєте ви виплату компенсацій людям, які постраждали внаслідок повеней і пожеж у минулому році?
— Безумовно. Через обласні державні адміністрації ми регулярно контролюємо виплати компенсацій постраждалим від тих чи інших подій. Минулий рік був "урожайним" на такі події. У нас, нагадаю, були й пожежі, й повені, й їхні наслідки дуже значні.
Мій пріоритет — це створення системних механізмів для запобігання подібних ситуацій в майбутньому. Повені були, є і будуть. Це частина природи, в якій ми живемо. Питання в тому, наскільки ми готові інфраструктурно реагувати на ті чи інші виклики.
Такі ситуації трапляються навіть в найрозвиненіших країнах. Ви бачили ситуацію з Техасом, коли практично весь штат втратив доступ до питної води, не кажучи вже про електрику та всі інші життєво важливі системи. Ми маємо бути готові.
— Ефективність влади оцінюється за оперативністю реагування.
— За нашою оцінкою, минулого року, з точки зору реагування на всі надзвичайні ситуації, влада себе проявила дуже оперативно.