Договір довічного догляду для одиноких осіб — як оформити та як він діє

Ілюстративне фото: flombu.com

На сьогодні, зважаючи на соціально-економічну ситуацію в країні внаслідок збройної агресії РФ, дедалі актуальнішим стає питання укладання договору довічного утримання. Оформлення такого правочину є одним зі шляхів розв'язання питання отримання належного рівня матеріального забезпечення самотніми особами, особливо похилого віку, та належного догляду за ними, з посиланням на Міністерство юстиції України повідомляє "Дім".

Договір довічного утримання (догляд) — це правочин, за яким одна сторона (відчужувач) передає другій стороні (набувачеві) у власність житловий будинок, квартиру або їх частину, інше нерухоме або рухоме майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов’язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно.

Відповідно до Цивільного кодексу України, відчужувачем у такому договорі може бути фізична особа незалежно від її віку та стану здоров’я. Набувачем може бути повнолітня дієздатна фізична або юридична особа.

Якщо набувачами є кілька фізичних осіб, вони стають співвласниками майна, переданого їм за договором на праві спільної сумісної власності. Обов’язок цих осіб перед відчужувачем є солідарним.

Крім того, договір може бути укладений відчужувачем на користь третьої особи.

Згідно з Цивільним кодексом, майно, що належить співвласникам на праві спільної сумісної власності (зокрема майно подружжя), може бути відчужене ними на підставі договору довічного утримання (догляду). У разі смерті одного із співвласників майна, що було відчужене ними на підставі цього договору, обсяг зобов’язання набувача відповідно зменшується.

Якщо відчужувачем є один зі співвласників майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, договір може бути укладений після визначення частки цього співвласника у спільному майні або визначення між співвласниками порядку користування цим майном.

Договір довічного утримання (догляду) укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

При посвідченні такого договору накладається заборона відчуження майна в установленому порядку, про що робиться напис на всіх примірниках договору. До смерті відчужувача набувач не має права:

  • продавати, дарувати, міняти майно, передане за договором довічного утримання (догляду);
  • укладати щодо цього майна договір застави;
  • передавати його у власність іншій особі на підставі іншого правочину.

"На майно, передане набувачу за договором довічного утримання (догляду), не може бути звернене стягнення протягом життя відчужувача", — наголосили у Мінюсті.

Також у відомстві звернули увагу, що договори довічного утримання, предметом яких є земельні ділянки сільськогосподарського призначення приватної власності, посвідчуються лише у разі відчуження таких ділянок на користь іншого з подружжя, родичів (дітей, батьків, рідних та двоюрідних братів і сестер, діда, баби, онуків, правнуків, рідних дядька та тітки, племінниці та племінника, пасинка, падчериці, вітчима, мачухи). Ця вимога не поширюється на земельні ділянки несільськогосподарських угідь, крім земельних ділянок під польовими дорогами, запроєктованими для доступу до земельних ділянок, та земельні ділянки для садівництва.

У разі смерті набувача його обов’язки за договором довічного утримання (догляду) переходять до тих спадкоємців, до яких перейшло право власності на майно, що було передане відчужувачем. Якщо спадкоємець за заповітом відмовився від прийняття майна, що було передане відчужувачем, право власності на це майно може перейти до спадкоємця за законом. Якщо у набувача немає спадкоємців або вони відмовилися від прийняття майна, відчужувач набуває право власності на це майно. У цьому разі договір припиняється.

У випадку припинення юридичної особи-набувача з визначенням правонаступників до них переходять права та обов'язки за договором довічного утримання (догляду). У разі ліквідації юридичної особи-набувача право власності на майно, передане за договором, переходить до відчужувача. Якщо у результаті ліквідації юридичної особи-набувача майно, що було передане їй за договором, перейшло до її засновника (учасника), до нього переходять права та обов’язки набувача за договором довічного утримання (догляду).

Положеннями статті 755 Цивільного кодексу визначено підстави припинення договору. Так, договір довічного утримання (догляду) припиняється зі смертю відчужувача. Набувач зобов’язаний у разі смерті відчужувача поховати його, навіть якщо це не було передбачено договором довічного утримання (догляду). Якщо частина майна відчужувача перейшла до його спадкоємців, витрати на його поховання мають бути справедливо розподілені між ними та набувачем.

Крім того, Кодексом передбачено, що договір може бути розірваний за рішенням суду:

  • на вимогу відчужувача або третьої особи, на користь якої він був укладений, у разі невиконання або неналежного виконання набувачем своїх обов'язків, незалежно від його вини;
  • на вимогу набувача.

У разі розірвання договору у зв’язку з невиконанням або неналежним виконанням набувачем обов'язків за договором, відчужувач набуває право власності на майно, яке було ним передане, і має право вимагати його повернення. У такому випадку витрати, зроблені набувачем на утримання та (або) догляд відчужувача, не підлягають поверненню.

Якщо договір розірвано у зв'язку з неможливістю його подальшого виконання набувачем з підстав, що мають істотне значення, суд може залишити за набувачем право власності на частину майна, з урахуванням тривалості часу, протягом якого він належно виконував свої обов’язки за договором.

Прямий ефір