До проєктів із психологічного відновлення українців залучатимуть митців, — Мінкульт

Крістофер Бейлі. Фото: mcip.gov.ua

Роль культури в пошуку нових методів боротьби з психологічними травами — головна тема зустрічі очільника Мінкульту Ростислава Карандєєва з керівником відділу "Мистецтво та охорона здоров’я" Всесвітньої організації охорони здоров’я Крістофером Бейлі. Очільник МКІП розповів про ініціативу "Ти як?", а також висловив готовність до співпраці щодо створення мистецьких проєктів із залученням людей з інвалідністю, повідомляє "Дім" з посиланням на Мінкульт.

"Під час війни ми відчули велику потребу в тому, щоб мистецькі практики долучилися до розв'язання проблем, пов’язаних з ментальним здоров’ям, і мистецтво тут відіграє велику роль. Це стосується і наших ветеранів, і людей, які втратили рідних, і всіх громадян загалом", — сказав т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв. 

Крістофер Бейлі є засновником Healing Arts Initiative, яка займається дослідженнями впливу мистецтва на здоровʼя та обʼєднує науковців зі всього світу. В Україні Крістофер Бейлі має ряд зустрічей щодо запровадження державних політик травмо інформованості та загалом потенціалу реабілітації та реінтеграції через мистецькі практики.

"Соціальна складова є дуже важливою у відновленні від трансгенераційної травми. Це виклики, з яким стикаються багато країн і потрібно направляти дуже багато мистецьких заходів у сферу відновлення. Можна ефективно направити артпроєкти в систему охорони здоров’я через створення мережі. Працівник цієї мережі буде проводити консультації з сімейним лікарем, бо у сімейного лікаря зазвичай лише 14 хвилин на пацієнта в середньому і тут не до розмов про мистецтво", — підкреслив Крістофер Бейлі.  

Нагадаємо, програма ВООЗ "Мистецтво та здоров’я" допомагає державам-членам проаналізувати факти та посилити політику у сфері охорони здоров’я знаннями щодо використання мистецтва для покращення здоров’я. Водночас лабораторія мистецтва та здоров’я Jameel є інструментом, який допомагає підтримувати та популяризувати цю доказову базу. 

Лабораторія, співзасновником якої є Крістофер Бейлі, відкрилася в січні 2023 року Європейським регіональним бюро ВООЗ, Школою Штайнхардта при Нью-Йоркському університеті, спільнотою Jameel і CultuRunners. Це мережа дослідницьких організацій і практиків з всього світу, які об’єднані для виявлення та вимірювання ефективних методів використання мистецтва для помітного покращення здоров’я населення в усьому світі, з особливим наголосом на вразливих громадах.

22 червня Крістофер Бейлі виступить у Львові з моноперформансом "Чужинці у часі" в Національному драматичному театрі імені Марії Заньковецької. Перформанс поєднує особисту сімейну історію, поточні події, неврологію та естетику. Це своєрідне дослідження про травму, яка передається від покоління до покоління й проявляється в житті людей, та як мистецтво допомагає загоїти рани та трансформувати громади.

Читайте також: Про успіхи діяльності руху "Єдині" повідомили у Мінкульті: цифри, що вражають 

Прямий ефір