День Соборності України та перші жертви Небесної Сотні — 22 січня в історії 

Зустрічаємо понеділок, 22 січня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії". 

Сьогодні Україна відзначає День Соборності — свято національної єдності. Дата присвячена пам'яті проголошення на Софійській площі у Києві Акта злуки УНР і ЗУНР 1919 року. Акт об'єднав усі українські землі в єдину соборну державу. Традиційно з цієї нагоди українці в різних містах шикуються у живий ланцюг. Один з найбільш відомих так і називається "Живий ланцюг". Цю акцію провів "Народний Рух України" 21 січня 1990 року. Тоді мільйони людей, взявшись за руки, з'єднали низку західноукраїнських міст із Житомиром і Києвом. 

22 січня 1933 року на Сумщині народився легендарний оперний співак Анатолій Мокренко. Саме він першим виконав українську пісню "Два кольори". Понад 50 років український баритон віддав сцені. Спочатку він був солістом оперної студії Київської консерваторії, а згодом — Національної опери України. 

22 січня 1970 року перший регулярний політ Boeing-747 — одного з найвідоміших літаків у світі. Він виконував рейс "Нью-Йорк–Лондон". Перший в історії двофюзеляжний реактивний лайнер американська корпорація розробила всього за 28 місяців. Свого часу він був найбільшим, найважчим і найміцнішим пасажирським лайнером, а також флагманом багатьох авіакомпаній. Літак виготовляли понад 50 років. Наразі він знятий з виробництва. 

32 роки том відбувся космічний політ першої канадської жінки, астронавтки українського походження Роберти Лінн Бондар. Її батько народився на Івано-Франківщині. Політ у космос був мрією лікарки Лінн Бондар, тому, як тільки це стало можливим, жінка подала заявку. Її обрали серед 4 000 претенденток. Політ тривав вісім діб. За час свого перебування на орбіті Лінн Бондар провела дослідження впливу антигравітації на людей та рослин. 

10 років тому на Євромайдані в Києві з'явилися перші жертви серед мітингувальників. Під час сутичок зі спецпідрозділами поліції "Беркуту" на вулиці Грушевського загинули Сергій Нігоян та Михайло Жизневський. Також у цей день вогнепальне поранення отримав 45-річний львів'янин Роман Сеник. Невдовзі він помер у лікарні, так і не прийшовши до тями. Загибель перших трьох Героїв Небесної Сотні стала точкою відліку Революції Гідності, яка почалася з мирних протестів у Києві та регіонах після відмови тодішнього президента України Віктора Януковича підписати "Угоду про асоціацію з Європейським Союзом". 

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір