День незалежності США та припинення геноциду у Руанді — 4 липня в історії

Зустрічаємо четвер, 4 липня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

4 липня 1631 року в Парижі відкрили перше у світі агентство зайнятості. Його заснував французький видавець Теофраст Ренодо. Вакансії публікували у паризькому тижневику Ле Газет, де він працював. В одному з перших оголошень шукали чотирьох щуроловів, яких на той час дуже бракувало.

Цього дня 1776 року була ухвалена Декларація незалежності США. Документ, який проголошував нову суверенну державу, одностайно підтримали 13 колоній Великої Британії на території Північної Америки. Загалом декларацію підписали 56 осіб. Вона стала першим в історії документом, що проголосив принцип суверенітету як основи державного устрою. Оригінал зберігається в Архіві США у Вашингтоні. Щороку 4 липня американці відзначають День Незалежності.

Цього дня 1865 року вийшла друком книжка "Аліса у країні див". Її автор англійський математик Чарльз Доджсон, більш відомий під псевдонімом Льюїс Керролл. Вперше вигадану фантасмагорію — історію про пригоди дівчинки, яка потрапляє в чарівне місце, він розповів трьом сестрам. Завдяки одній з них з'явився рукопис. Керрол не тільки написав книжку, а й проілюстрував її своїми малюнками. "Аліса у Країні див" — один із найвидатніших літературних творів усіх часів.

4 липня 1950 року розпочало мовлення радіо Вільна Європа, нині відоме як Радіо Свобода. Перший ефір був адресований слухачам за залізною завісою у комуністичній Чехословаччині. Зараз мовник передає новини через радіо, телебачення та цифрові засоби масової інформації у понад 20 держав світу, включно з Україною, має редакційну незалежність та фінансується Конгресом США. Від початку російської агресії 2014 року редакція відкрила проєкти для окупованих територій нашої країни.

30 років тому закінчився геноцид у Руанді. За 100 днів народ хуту вбив, за різними оцінками, від 800 тисяч до мільйона представників іншого корінного населення країни у східній Африці тутсі. Розправа припинилася, коли руандійський Патріотичний фронт, який переважно складався з тутсі, отримав контроль над столицею. Приводом до кровопролиття стало збиття літака тодішнього президента Руанди, лідера екстремістського руху хуту, Жовеналя Хабіарімана. Геноцид в Руанді один з найстрашніших в історії людства.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір