День народження Володимира Івасюка, патент на мікрофон та світова прем'єра "Щедрика" — 4 березня в історії

Зустрічаємо понеділок, 4 березня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

4 березня 1815 року народився автор музики нашого гімну Михайло Вербицький. Спочатку він написав мелодію "Ще не вмерла України" для соло співу у супроводі гітари, а вже згодом розробив партитуру для хору. Оригінал музики гімну зберігається в Науковій бібліотеці імені Василя Стефаника у Львові. 

Цього дня 1877 року американський винахідник Еміль Берлінер запатентував мікрофон. За рік до цього Олександр Белл створив схожий апарат для телефона, але Берлінер помітив у прототипі мікрофона недоліки та вирішив його вдосконалити. Зокрема, винахідникові вдалося посилити та очистити звуки, які передає мікрофон. Це був успіх. 

4 березня 1949 року на Буковині народився відомий український композитор та поет Володимир Івасюк. Ще під час навчання у школі він створив ансамбль "Буковинка". У 15 років написав першу мелодію, а у 21 —  свою найвідомішу композицію "Червона рута". Пісні вже понад 50 років, проте її переспівують й досі. 

Цього дня 1950 року відбулася прем'єра одного з найуспішніших мультфільмів Волта Діснея "Попелюшка". Над створенням стрічки упродовж шести років працювали понад 60 людей, а керував знімальним процесом сам Волт Дісней. Після Другої світової війни компанія переживала не найкращі часи. Аби створити "Попелюшку", студії довелося залізти в борги. Проте ризик був не даремним. Історія про працьовиту дівчину, яка терпіла знущання мачухи та двох зведених сестер, принесла творцям понад 260 мільйонів доларів при бюджеті до трьох мільйонів. Якось Дісней зізнався, що у Попелюшці бачив себе, бо так само пройшов шлях від злиднів до багатства. 

Два роки тому відбулася світова прем'єра українсько-польської історичної драми "Щедрик". За словами режисерки Олеся Моргунець-Ісаєнко, фільм знятий за реальними подіями тисяча дев'ятсот сорокових років в Івано-Франківську в тодішньому Станіславі. Свою назву "Щедрик" отримав на честь пісні Миколи Леонтовича. В центрі сюжету три родини —  українська, польська та єврейська. Їх поєднала Друга світова війна. "Щедрик" показали у багатьох країнах світу. Він став одним з найуспішніших українських проєктів за часів незалежності. Понад 10 мільйонів гривень касових зборів. 

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Медіа-партнери
Прямий ефір