День народження Романа Балаяна та пожежа у Нотр-Дамі — 15 квітня в історії

Зустрічаємо понеділок, 15 квітня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

15 квітня 1452 року народився італійський вчений і художник Леонардо да Вінчі. Кожна з його картин була технічно абсолютно різною. Зокрема, портрет Мони Лізи написаний олією на дошці з деревини тополі. Вартість цієї картини, яку да Вінчі намалював на замовлення флорентійського купця Франческо дель Джокондо, коливається від 850 мільйонів до 2,5 мільярдів доларів. "Мона Ліза" — найвідоміший твір живопису всіх часів і народів.

Легенді українського кінематографа Роману Балаяну виповнюється 83 роки. Він зняв понад 15 фільмів, найвідоміші з яких "Польоти уві сні та наяву". Головний тип його героя — відлюдник, який не може знайти свого місця в навколишньому світі. Своїм вчителем Балаян вважає режисера Сергія Параджанова. Торік майстер розпочав роботу над документальним фільмом про сучасного художника Олександра Животкова. Балаян відзначив, що ця історія буде не лише про унікальні роботи митця, а й про слова і сенси щодо мистецтва і війни.

В цей день 1955 року в американському містечку Дес-Плейнз з'явився перший у світі "МакДональдз" за системою франчайзингу. Історія найбільшої у світі мережі ресторанів бере свій початок з 1940 року. Її заснували брати Річард і Моріс Мак-Доналди. Продовжив справу Реймонд Крок, який навіть заклав будинок, аби придбати ліцензію на ресторан швидкого харчування. Нині "МакДональдз" є у більш ніж 120 державах, і щодня обслуговує близько 70 мільйонів клієнтів.

15 квітня 1991 року було створено Європейський банк реконструкції та розвитку. Мета міжнародної установи — фінансування економічних реформ у країнах Центральної та Східної Європи. Штаб-квартира ЄБРР знаходиться у Лондоні. Членами установи є десятки країн, зокрема й Україна.

П'ять років тому у Франції загорівся собор Паризької Богоматері. Вогонь знищив значну частину даху, головний шпиль і годинник Нотр-Дам. Вціліли лише дві вежі та фасад. Також вдалося евакуювати й зберегти основні цінності святині. Роботи з реконструкції одного з найвідоміших католицьких храмів, побудованого в XIV столітті, тривають досі.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір