День кримського спротиву російській окупації та перші випробування радара — 26 лютого в історії

Зустрічаємо понеділок, 26 лютого, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

Сьогодні 222-га річниця від дня народження французького письменника Віктора Гюго. Своєю творчістю він прагнув прищепити читачам любов до французької архітектури. 1831 року він написав історичний роман "Собор Паризької Богоматері", який став не лише одним з найвідоміших творів французької художньої літератури, а й привернув увагу влади й громадськості до катастрофічного на той момент становища Нотр-Даму. Не менш відомий інший історичний роман Гюго "Знедолені". Над цією книгою класик світової літератури працював близько 20 років.

26 лютого 1933 року — день народження українського релігійного діяча Любомира Гузара. Він народився у Львові, в 11 років переїхав з родиною до Австрії, а у 16 — до США, де, власне, й розпочав свою релігійну діяльність. Втім, після 46 років життя за кордоном повернувся додому. Упродовж 10 років Любомир Гузар очолював Українську греко-католицьку церкву. Головне його досягнення — перенесення резиденції УГКЦ зі Львова до Києва. Був одним з 16 претендентів на папський престол у Ватикані.

Цього дня 1935 року провели перші випробування радара. Автором винаходу, призначеного для радіолокації повітряних об'єктів, став шотландський фізик Роберт Ватсон-Ватт. Радару вдалося за кілька десятків кілометрів виявити наближення бомбардувальника. Надалі цей пристрій відіграв одну з ключових ролей у боротьбі Великої Британії з гітлерівською авіацією під час Другої світової війни. Наразі радари допомагають українським військовим відстежувати різні ворожі об'єкти.

30 років тому Україна здобула перше олімпійське золото як незалежна держава. На зимових Іграх 1994 року в норвезькому Ліллехаммері перемогу виборола Оксана Баюл, яка у свої 16 виконала одну з найкращих коротких програм в історії фігурного катання. Над льодовою ареною пролунав український гімн. Загалом на рахунку України 139 медалей на літніх Олімпійських іграх та дев'ять на Зимових.

26 лютого — День кримського спротиву російській окупації. Цього дня 2014 року в Сімферополі відбувся мітинг за участю кримських татар, українців та представників інших національностей. Майже 12 000 людей з синьо-жовтими прапорами виразили підтримку територіальної цілісності України. Згодом в тимчасово окупованому Росією Криму та місті Севастополі в обхід українського та міжнародного законодавства відбувся так званий референдум щодо статусу півострова. Україна, Європейський Союз, США та всі інші цивілізовані держави не визнали результатів голосування. Кримський півострів — це тимчасово окупована територія України.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір