Ціни на бензин — чи чекати українцям на підвищення: "5 вопросов на злобу дня" з експертом Геннадієм Рябцевим

Ілюстративне фото: pixabay.com

Після того, як Кабінет міністрів запровадив регулювання цін на бензин, багато автозаправних станцій припинили продаж палива преміумкласу.

Що буде з цінами на бензин далі та чи може преміумпаливо зовсім зникнути з українського ринку — розповів експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Що буде з цінами на бензин?

— Ціни на бензин в Україні будуть визначатися двома основними факторами. Це ціна на нафтопродукти на кордоні та курс національної валюти. Кардинально нічого не змінилося. 3/4 нафтопродуктів завозять до Україну ззовні. Ці продукти купують на кордоні за долари і за євро. Потім продають за гривні.

Попередньо, також буде сплачено акцизний податок, який розраховується в євро за курсом Національного банку. Тобто ми також будемо залежати від зовнішньої кон’юнктури. Зараз зовнішня кон’юнктура дуже сприяє поліпшенню настрою у автомобілістів. Тому, ймовірніше, нинішнє зниження є винятково тимчасовим явищем, пов’язаним із тим, що з продажу було вилучено велику кількість палива, так звані іменні бензини й іменне дизельне паливо. Саме це послужило тому, що в середньому ціна бензину знизилася.

— Після того, як Кабмін обмежив ціну на бензин, деякі заправки перестали продавати преміальний бензин. Чому це сталося?

— Компанії продовжують реалізовувати це паливо в обмеженій кількості, і, ймовірно, в майбутньому вони відмовляться від його реалізації. Це була пряма реакція на ті обмеження, які були введені Кабміном.

— Тобто ціни на бензин повністю залежать від умов постачальників?

— Ми повністю залежимо від зовнішніх постачальників. Нижча ціна може бути, якщо ціни на кордоні підуть вниз або зміцниться гривня. Там є прямі залежності.

Кожен відсоток на кордоні — це 10 коп. на заправці через 2 тижні. Кожні 10 копійок в комерційному курсі — це 7-8 коп. на заправці через 2 тижні. Залежно від того, що піднімається і що опускається. Якщо ці два фактори збігаються за вектором, то йде більше підвищення або зниження. Якщо вони різновекторні, то ціни можуть і не змінитися.

— Чому на деяких заправках ціни на бензин можуть сильно відрізнятися?

— Якщо ми візьмемо Чернігівську область, то мінімальна ціна, за якою можна купити бензин А95 на офіційній автозаправної станції, становить 24,5 грн. А в Івано-Франківській області такий бензин продається за 31 грн 25 коп.

Частково це маркетингові стратегії. Якщо споживач хоче отримати гарантію того, що нафтопродукти є якісними, що в цих нафтопродуктах наявні всі необхідні компоненти, що вони зроблені дійсно з нафти на відомому в Європі нафтопереробному заводі. Якщо йому гарантований певний комфорт і супутні послуги, він буде заправлятися на тих АЗС, які реалізують таке паливо. Тобто це більше націнка за бренд, ніж націнка за якийсь склад. За бренд і свою впевненість у тому, що це паливо якісне.

— Як водієві зрозуміти, якісний бензин чи ні?

— Спочатку потрібно ознайомитися з тим, яке паливо потрібно вашому автомобілю. Для цього потрібно подивитися у відповідну технічну документацію. Якщо ви жодного разу не заправлялися ні на одній з автозаправних станцій України, вам потрібно ознайомитися з тим, де вироблено це паливо. Якісне пальне виробляють винятково на нафтопереробних заводах. Якщо виробником числиться невідомі нікому завод або нафтобаза, то якісним це паливо не може бути.

Медіа-партнери
Прямий ефір