"Це мафія, це про гроші та про корупцію": про суперництво з росіянками у художній гімнастиці розповіла Різатдінова

Анна Різатдінова. Фото: Facebook

Росія давно корумпувала міжнародний спорт, особливо художню гімнастику. Тому за медалі, особливо олімпійські, українським гімнасткам потрібно було наполегливо боротися, і перевершувати росіянок у рази. Про це у програмі "Коло спорту" телеканалу "Дім" розповіла гімнастка Анна Різатдінова, яка здобула бронзову медаль на Олімпіаді-2016 у Ріо-де-Жанейро.

"Я дійшла до цієї омріяної медалі. Це було нереально важко. Якби мені сказали це повторити, я б ніколи це не повторила. Я розуміла, що якщо я буду не просто працювати, а помирати в залі — приходити першою, останньою виходити з зали, тренуватися у неділю тощо — то в мене є шанс взяти омріяну медаль Олімпійських ігор. Так воно й було. Тобто я закрилася від усього — від особистого життя, від подруг, від батьків. В мене чотири роки були тільки тренування та змагання. Я оточила себе мотиваційними речами. Наприклад, намалювала картину — Ріо, прапор Бразилії, олімпійська медаль. Фільми я дивилася не комедії, а, наприклад, "Роккі". Тобто я себе постійно мотивувала", — розповіла Різатдінова про підготовку до Олімпіади-2016.

В ті роки головними суперницями українських гімнасток на Олімпіаді та інших міжнародних змаганнях була збірна Росії. РФ активно корумпувала міжнародний спорт, зокрема художню гімнастику.

"Наша спортивна війна з Росією розпочалася навіть не у 2014-му. Ми боролися в нашому виді спорту постійно з Росією. І я можу сказати відверто, що це — мафія, це про гроші, це про корупцію. Коли я бачила виступи Ганни Безсонової, інших дівчат нашої збірної, було все очевидно. Ти бачиш, що росіянки помиляються, а наші просто неперевершені. Проте коли росіянкам ставлять вищий бал, тут навіть дитина все зрозуміє", — зазначила гімнастка.

Росія так себе поставила у міжнародній гімнастиці, що всі були впевнені в медалях тільки росіянок. Вони й самі цього не приховували в особистому спілкуванні.

"Ми до 2014 року спілкувалися з ними. І з цього спілкування ми розуміли, що вони знають, що якщо їхня гімнастка зробить програму просто чисто, то вона перша. Якщо трошечки якась помилка — друге місце. Тобто все одно у тебе або перше, або друге місце, і в будь-якому випадку ти з медалями", — акцентувала Різатдінова.

Тому українкам треба було бути набагато сильнішими за гімнасток з РФ, щоб зайти на п'єдестал.

"На змаганнях в Ріо було 6-7 гімнасток, кожна з яких могла потрапити на п'єдестал. Ми розуміли, як казала [наша тренерка] Альбіна Дерюгіна, що ми повинні бути на три голови кращі за них, і тоді, можливо, нам поставлять наші бали. Тобто ми розуміли, що росіянки знаходяться трошечки в зоні комфорту. Плюс ще є інші країни, і нам медалі не подарують. Тому ми реально повинні бути топрівня", — продовжила олімпійка.

"Я їхала до Ріо з наміром боротися за золоту медаль. Хоча я потенційно розуміла, що це буде важко, бо у росіянок спонсори "ВТБ", "Газпром", а за нами ніхто з таких не стоїть. Проте моя сила — це мої тренери, наша збірна. І я розуміла, що все одно Бог є, і справедливість має бути. Тому я приїхала мотивована", — додала Різатдінова.

В ті роки поширеним явищем у художній гімнастиці було те, що спортсменки з інших країн теж тренувалися у Росії, у російських тренерів.

"В Ріо у мене брало інтерв'ю корейське телебачення, вони своє запитання почали словами: "Перше та друге місце — це все одно Росія. Якщо ви хочете поборотися за бронзу, то ви повинні перемогти корейську гімнастику Сон Йон Чже". Вона, до речі, тоді тренувалася в Росії, бо в ті роки в Росії були умови, а у Кореї були класні спонсори. І ця дівчинка чотири роки тренувалася з російськими тренерами. І тоді я зрозуміла, що буде неймовірно важко, тому що окрім Росії є ще кілька гімнасток, які тренуються в Росії", — зазначила спортсменка.

Проте попри все Анна Різатдінова здобула бронзову медаль на Олімпіаді-2016.

"Ріо був просто верхівкою щастя. Перша верхівка — коли ти зробив стрічку (останню свою вправу) і ти розумієш, що зробив всі елементи так, як повинно бути. Далі ти чекаєш на оцінку. Ти розумієш, що судді поставили тобі ту оцінку, яку ти реально заслуговуєш. Ти бачиш — Різатдінова Анна, Україна і цифра 3. Ось цей момент. Ну, а далі вже нагородження, ейфорія", — резюмувала вона.

Читайте також: "Під час війни я сильно змінилася": гімнастика Онопрієнко розповіла про особливості підготовки до Олімпіади

Прямий ефір