COVID-паспорти в Україні — коли їх введуть і як вони виглядатимуть: "Официальный разговор" з Ярославом Кучером

Ярослав Кучер. Фото: ukrinform.ru

В Україні розробляють єдиний документ для тих, кого вакцинували від COVID-19 і хто збирається виїжджати за кордон. Підтвердження щеплення або так званий паспорт вакцинації буде цифровим.

Коли його введуть і чи буде документ діяти в інших країнах — розповів заступник міністра охорони здоров’я України Ярослав Кучер у програмі "Официальный разговор" телеканалу "Дом".

Ведуча — Дарина Вершиленко.

— З 1 липня в Україні повинні запустити паспорта вакцинації. Як вони виглядатимуть?

— Насамперед треба розуміти, для чого вони потрібні. Якщо ми говоримо про те, що люди їх чекають, щоб швидше поїхати на море, у відпустку, в Європу — це одна історія. Але ми їх розглядаємо і для іншого.

Наша ідея полягає в тому, що після того, як більшість українців матимуть цифровий документ про вакцинацію, країну можна буде повертати до нормального життя, без карантинних обмежень. І так звані паспорти вакцинації більше потрібні саме для цього.

При цьому треба розуміти, що Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) заявляє, що паспорта не повинні бути обов’язковими, тому що це обмежує права людей. Але людям треба розуміти, що якщо вони хочуть зробити свою подорож максимально комфортною, цей документ спростить проходження всіх формальностей. Однак Єврокомісія розглядає й інші, альтернативні варіанти. Зокрема подорож зі свіжим ПЛР-тестом.

— Цей паспорт вакцинації буде у вигляді окремого папірця чи цифрового документа?

— Це буде цифровий документ. В Україні є електронна система охорони здоров’я eHealth, і вся інформація про те, які державні послуги в сфері медицини отримують люди, вже зберігається в цій системі.

Вакцинація — це рутинна процедура. Є тільки питання наявності вакцин. Україна зараз конкурує з усім світом, тому що навіть в більш розвинених країнах вакцин на всіх не вистачає. Але кількість контрактів, підписаних зараз, дозволяє оптимістично дивитися на ситуацію. І коли людина отримає дві дози вакцини, їй видадуть сертифікат про вакцинацію.

Його форма ще буде затверджена, тому що ми чекаємо на роз’яснення Єврокомісії. Там буде QR-код. На кордоні буде налагоджена верифікація цього документа.

— Він діятиме 180 днів?

— Це вирішить Європейська комісія. Але, за попередніми даними, так — 180 днів. Фінальне рішення буде ухвалено в червні.

— Як бути з тими пунктами вакцинації в Україні, де немає комп’ютера?

— Вся інформація про вакцинацію вноситься в комп’ютер. Також у нас є мобільні бригади. На більшість мобільних бригад ми закупили комп’ютери. Якщо вони не вносять інформацію відразу, вони це роблять трохи пізніше, в свій робочий час.

Такого, щоб інформацію не внесли в базу, бути не може. Тому що ведеться суворий облік вакцини: хто вколов, що вколов, коли вколов, де зберігалася, за яких умов. У нас вся ця інформація є. Це досить серйозний проєкт. Це величезний логістичний інструмент і робота величезної кількості людей. Зокрема контактного центру, який телефонує людям і нагадує про вакцинацію.

— Паспорти вакцинації, COVID-декларації, COVID-паспорти — це одне й те саме?

— Це все одне і те ж саме. Це цифровий документ, який може бути роздрукований. Який підтверджує наявність у людини введення необхідної кількості доз вакцини. Також, якщо це буде затверджено, в ньому вказуватиметься наявність антитіл або результат свіжого ПЛР-тесту.

— Як ці документи будуть синхронізуватися з європейськими системами?

— Є певні стандарти, за якими це все працює. Ми нічого не беремо з космосу. Є правила, є сервіси, які дозволяють подібні речі організувати. У нас вже є обмін. Ми не передаємо дані про людину, її персональні дані, ми передаємо факт вакцинації. За допомогою QR-коду, який є в цьому документі, можна перевірити, вакцинована людина чи ні. Інформація про вакцинацію зберігається в реєстрі е-Health.

— Як ви оцінюєте темпи вакцинації?

— Я оцінюю темпи вакцинації з того, що бачу. Проблема полягає в тому, що у людей немає активного бажання вакцинуватися. Зокрема через те, що у нас в країні триває інформаційна війна.

Ми користуємося цивілізованими вакцинами, якими користуються в усьому світі, в усіх розвинених країнах. Треба розуміти, що те, що є на нашому ринку — приблизно таке ж, як і скрізь.

Коли мені кажуть, що китайська вакцина не сертифікована в ЄС, то я кажу, що, по-перше, на момент введення паспортів вакцинації її вже можуть сертифікувати, а, по-друге, з огляду на мільярдне населення Китаю, яке становить одну з перших економік світу, і те, скільки грошей вони залишають в тій самій Європі, було б наївно вважати, що з їхньою вакциною, яку вони самі виробляють, їх кудись не пускатимуть.

— Якщо людина записалася на вакцинацію, але пропустила її, вона повинна буде записатися повторно?

— Запис на вакцинацію — це важливо. І якщо людина на неї не прийшла, ми будемо вакцинувати тих, хто далі в черзі.

Коли буде запущена кампанія масової вакцинації, умовно кажучи, щеплення робитимуть на стадіонах, тоді можна буде, проходячи повз, якщо будуть місця, вакцинуватися відразу. Такий варіант теж можливий.

— Як жителям тимчасово окупованих територій записатися на вакцинацію?

— Вакцинація здійснюватиметься на підконтрольній Україні території. Записатися можна через портал або додаток "Дія", а також через контактцентр. Але зателефонувати звідти складно, але якщо ловить мобільний зв’язок, це можна зробити безкоштовно цілодобово. І чекати на запрошення. Тобто з людиною має бути якийсь зв’язок. Також в "Дії" прийде повідомлення, що ваша черга відкрилася і ви можете прийти зробити щеплення.

Прямий ефір