Чи існує в Україні сексизм та як із ним боротися

Ольга Васильєва. Скриншот: kanaldim.tv

Ціль кампанії "Залиш сексизм печерним людям" — привернути увагу до проблеми сексизму в Україні. У студії "Ранку Вдома" креативна директорка Talan Communications Ольга Васильєва розповіла про те, як з'явилася ідея кампанії, чому сексизм досі існує в Україні, чи можливо побороти це явище і як із цим працює проєкт "Залиш сексизм печерним людям".

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— До чого тут печерні люди і як з'явилася ідея цієї кампанії? 

— Вцілому Україна йде в правильному напрямку щодо питання гендерної рівності. Ми нарешті ратифікували Стамбульську конвенція, були внесені зміни в Закон про рекламу щодо протидії дискримінації за ознакою статі. Це все чудово, але наш соціум ще не зовсім готовий до такого підходу. Згадаймо сумнозвісну ситуацію з "п'яними вечірками", коли хлопці споювали дівчат і потім на камеру знущалися з них. Вразили не тільки дії хлопців, але й коментарі українців, які часто були сповнені сексизму.

Ми дивилися і зрозуміли, що ці коментарі і ця ситуація нагадує Росію і російське суспільство. Насправді, саме російське суспільство проявляє таку агресію до своїх громадян і нульову толерантність. Це архаїчне і пещерне суспільство. Ми ж не хочемо мати нічого спільного з Росією, а виходить, що маємо. Це слугувало початком ідеї порівняти ситуацію з гендерною рівністю в тоталітарних країнах із західними країнами.

— Яка мета проєкту і інструменти? 

— Ми створили документ, в якому аналізували ситуацію з правами жінок в країнах, які утворюють "вісь зла" — Росія, Іран і Китай. Дивилися на представленість жінок у державних органах влади, захищеність від домашнього насильства, висловлювання відомих людей, які формують певну атмосферу в суспільстві. Порівнювали всі ці фактори з аналогічними в країнах, які допомагають нам боротися з цією "віссю зла". Наприклад, в органах влади Китаю абсолютно немає жінок. Колись невелика кількість була.

— До яких висновків ви прийшли в ході свого дослідження? 

— Ми не можемо стверджувати, що абсолютно всі інші країни подолали проблему сексизму. Але тенденції ми бачимо. На жаль, українці поки не зовсім розуміють цей морально-етичний пакет. 

— Що таке індекс гендерної нерівності? Як він визначається і на що вказує? 

— Його ще називають Індексом гендерного розриву. Це порівняння доступу до різних можливостей і ресурсів у жінок і чоловіків. Якщо цей індекс дорівнює одиниці, означає, що чоловіки і жінки рівні в своїх правах. Якщо нуль — нерівні. 

— Який індекс має Україна?

— На жаль, поки 0,714. Наприклад, в Литві цей показник становить 0,804.

— Чи може соціальна активність вирішити проблему гендерної нерівності? Чи може вплинути на законодавчому рівні?

— Наш законодавчий рівень трішки попереду суспільства. Ми вважаємо, що суспільству необхідно докладати багато зусиль. Наприклад, не толерувати сексистські жарти і висловлювання у ваших соціальних колах, використовувати фемінітиви. Важливе також питання оплати праці жинок — наразі, на жаль, жінки в нас отримують набагато меншу зарплатню. 

Читайте також: Як правильно конфліктувати: психологиня Наталя Підлісна розкрила власний секрет

Прямий ефір