Щоб перемогти у війні майбутнього: інтерв'ю гендиректора "Укроборонпрому" Юрія Гусєва (ВІДЕО)

Юрий Гусев

Україна нарощує не тільки обороноздатність країни, а й посилює позиції на міжнародному ринку озброєнь. У лютому представники Державного концерну "Укроборонпром" взяли участь в роботі міжнародної виставки оборонної промисловості IDEX, яка проходила в Об'єднаних Арабських Еміратах. Тут була підписана низка вигідних угод і контрактів.

Також триває реформування концерну, у процесі якого окремі підприємства будуть виставлені на приватизацію. Про розвиток підприємства та перспективи оборонно-промислового комплексу (ОПК) країни в програмі "На самом деле: Крым" телеканалу "Дом" розповів генеральний директор ДК "Укроборонпром" Юрій Гусєв.

— З чим ви повернулися з Об'єднаних Арабських Еміратів?

— За останні кілька тижнів я побував в ОАЕ кілька разів. Під час візиту президента України Володимира Зеленського було підписано багато різних документів. Наприклад, мною був підписаний договір про стратегічне партнерство з EDGE Group — однією з провідних компаній оборонно-промислового комплексу ОАЕ — на суму понад 1 млрд дол. Також ми склали з цією компанією конкретний контракт.

Під час виставки IDEX — а це одна з найбільших в світі виставок озброєння і техніки — підписаний контракт з Пакистаном на суму 85 млн 600 тис. дол. Проведена низка успішних переговорів з представниками інших країн, наприклад, з Узбекистаном.

Це хороша можливість представити напрацювання ОПК, нові наші вироби та заявити, що Україна — країна з величезним потенціалом військово-технічного співробітництва.

— Можна про деталі укладених контрактів? Наприклад, Пакистан — це поставки танків?

— Ми не можемо розголошувати деталі, на жаль, це захищено договором про конфіденційну інформацію з нашими партнерами.

Але можу сказати, що ми пропонуємо нашим партнерам і танки. Наприклад, танк "Оплот" є одним із найкращих в світі за низкою тактико-технічних характеристик. Наші партнери про це знають. І ми активно пропонуємо їм співпрацю в межах виробництва танка "Оплот" для іноземних замовників.

Ми говоримо про сучасні ракетні системи, які виробляються в КБ "Луч", про радарні системи, безпілотні літальні апарати. Ми говоримо про низку пропозицій, які сьогодні є в портфелі "Укроборонпрому" для наших іноземних замовників і партнерів.

— Коли почнуться поставки, то ми побачимо якісь суми, якісь характеристики?

— Про цифри ми вже говоримо. Я озвучив суму контракту з Пакистаном.

Але військово-тактична співпраця має свої обмеження щодо поширення інформації. Ми не можемо розкривати деталі контрактів, домовленостей. І навіть виконання контрактів не дозволить нам відкрити цю інформацію.

Але те, що є висока увага до українського виробництва, ми відчули на виставці IDEX. Вона відбувається раз на два роки. Цього року захід був наповнений великою кількістю переговорів.

— Чи є у нас шанс співпраці з Ізраїлем щодо ракет, в ракетно-космічній галузі? І що у нас з Туреччиною, крім "Байрактарів"?

— Мені складно говорити про військово-космічну галузь, тому що у нас в концерні немає підприємств, які працюють в цій сфері.

З Ізраїлем є низка напрямів співпраці. І ми плануємо повернутися до прямих переговорів після скасування карантинних обмежень, а вони в цій країні дуже жорсткі. В Ізраїлі є високотехнологічні вироби, які потрібні нам. Також хотіли б подумати про трансфер технологій щодо спільних проєктів з Ізраїлем.

Якщо говорити про Туреччину. Україна має досвід покупки ударних безпілотників "Байрактар" (Bayraktar). Ми зацікавлені, щоб ударні безпілотники виробляли в Україні. Ми хотіли б працювати в цьому напрямі, зокрема з Туреччиною, яка має успішний досвід у виробництві ударних безпілотних літальних апаратів (БПЛА). Ті виставкові стенди на IDEX, які мені довелося відвідати, підтверджують тенденцію — сучасний ОПК глобально прагне до безпілотних систем. Коли людина дистанційно може керувати системами, дистанційно вражати цілі противника. Це і БПЛА, і безпілотні самохідні машини тощо.

Звичайно, ми працюємо в напрямку науково-технічного розвитку, щоб перемогти у війні майбутнього.

— Наскільки сильно ви відчуваєте протидію Росії в просуванні нашого військово-оборонного співробітництва з іншими країнами?

— Ми фіксуємо атаки на наші інформаційні ресурси, але ми підсилюємо кібербезпеку в концерні та на підприємствах. Ми розуміємо, що гібридна війна ведеться не тільки на сході країни, а триває за різними напрямами. Тому нам потрібно бути більш швидкими, більш ефективними, більш точними в тих рішеннях, які потрібні для посилення ОПК.

Посилення ОПК призведе до посилення армії, а посилення армії — до посилення обороноздатності всієї країни.

Але ми впевнено можемо сказати: у нас є низка пропозицій для партнерів, з якими не можуть змагатися представники країни-агресора.

Ми прагнемо бути ще більш ефективними. Тому перезавантажуємо Раду з науково-технічного розвитку та інновацій, запускаємо нові освітні програми разом із Київським політехнічним інститутом, із Київською школою економіки, щоб наша продукція була ще більш конкурентоспроможною, а наші військові отримували ту техніку і озброєння, які є найкращими в світі.

— Генерал Сергій Наєв анонсував на березень проведення великих навчань Повітряно-десантних військ біля Криму, зокрема на території Херсонської області. Наскільки зараз Україна відчуває себе безпечніше, ніж раніше?

— У вересні минулого року за участі президента Володимира Зеленського в Херсонській області відбулися наймасовіші навчання за всю історію незалежності України. Спільно з нашими партнерами з НАТО. Також були навчання підрозділів територіальної оборони. І вже у вересні ми почали планувати наступний етап навчань на весну 2021 року. Це необхідно робити для зміцнення обороноздатності, зокрема на південних кордонах нашої країни, щоб у цих регіонах була більша присутність Збройних сил. Над цим ми активно працювали, ще коли я був головою Херсонської обласної державної адміністрації.

Зазначу, що це мало великий вплив на наших людей в регіоні. Коли вони бачать, що відбуваються навчання, що приїжджають військові з країн НАТО. Коли вони бачать, що змінюється армія, що зміцнюється обороноздатність, що будуються нові полігони. Що в Херсонській області за дорученням президента Володимира Зеленського побудовані два модульних військових містечка зовсім нового типу. Що створюється нова інфраструктура, починаючи від сучасного КПВВ на адмінкордоні з Кримом і закінчуючи якісними дорогами, яких за минулий рік було побудовано в такій кількості, в якій не будувалося ніколи до цього.

Я впевнений, що це шлях не тільки до повернення тимчасово окупованих територій, а й тимчасово окупованих сердець і розуму людей, що перебувають сьогодні під пресингом пропаганди російських телеканалів. Щоб вони бачили, що насправді сучасна, європейська, незалежна, вільна Україна — це значно краще, правильніше, чесніше, ніж окупований Російською Федерацією Крим.

— Реформа "Укроборонпрому" дуже амбітна. Приватизація вашої сфери — це дуже сміливо. Але які будуть наслідки, чи не призведе це до ослаблення нашого потенціалу?

— Це призведе до зміцнення. І ось чому.

Ставши генеральним директором "Укроборонпрому" на початку грудня минулого року, я проаналізував стан справ на підприємствах концерну. За довгі роки накопичено боргів на суму понад 14 млрд грн. Низка підприємств не просто не здатна реалізовувати замовлення для Міністерства оборони та ЗСУ, вони не здатні працювати в нормальному режимі.

Відбувся аналіз, за результатами якого чітко визначені підприємства, які важливі для Міноборони, ЗСУ, виконання державного оборонного замовлення. І вони стануть основою холдингу "Оборонні системи України". Частина підприємств увійдуть до холдингу "Аерокосмічні системи України". Ті ж підприємства, які більше ніколи не зможуть виконувати завдання для ОПК, зараз передаються до Фонду державного майна або в окремі центральні органи виконавчої влади. Таким чином ми побудуємо ефективну систему управління, реалізуємо завдання щодо зміцнення обороноздатності Збройних сил.

А зараз у нас є комплекс програм з партнерами щодо забезпечення замовленнями підприємств "Укроборонпрому".

— При аудиті розкрилося багато фактів, скажімо прямо, злочинної діяльності на окремих підприємствах.

— Аудит проводила міжнародна компанія Baker Tilly Ukraine, результати перевірки опубліковані на сайті "Укроборонпрому". Аудит було заслухано на наглядовій раді "Укроборонпрому". Але крім цього, є ще ціла низка моментів: деякі підприємства були доведені до банкрутства, до стану нездатності виконувати замовлення.

Я підписав звернення до генерального прокурора з проханням провести перевірку дій посадових осіб, які очолювали підприємства, які сьогодні перебувають в жалюгідному стані. Чи був це злий намір, чи це була злочинна недбалість або щось ще — відповіді на ці питання ми очікуємо від правоохоронної системи.

Наше ж завдання — побудувати систему, яка ефективно виконуватиме завдання, які ставить президент, РНБО, уряд і парламент щодо посилення обороноздатності і позицій України на глобальних ринках озброєння.

— Наскільки зараз робота у вашій сфері командна?

— Сьогодні абсолютно чітко відчуваємо, що ми є частиною єдиної команди президента України Володимира Зеленського. Президент приділяє величезну увагу оборонно-промисловому комплексу. За два місяці моєї роботи президент кілька разів проводив наради, де заслуховував мене з дорожньою картою трансформації "Укроборонпрому". Ми проводили засідання на майданчику РНБО, проводив наради прем'єрміністр, профільний міністр. Це говорить про те, що всі ми сьогодні рухаємося в напрямку підсилень позиції оборонно-промислового комплексу України.

Всі, як єдина команда на чолі з президентом, який приділяє нашому питанню велику увагу. Наприклад, підписання контрактів на будівництво трьох Ан-178 для Збройних сил було б неможливо без підтримки президента. І таких моментів багато.

І я запевняю, з такою командою ми обов'язково досягнемо результатів.

Прямий ефір