Що дивитися на фестивалі американського кіно "Незалежність": "Утро Дома" з Марією Можаровською

Мария Можаровская. Фото: kanaldom.tv

В Україні з 13 до 19 травня відбудеться фестиваль американського кіно "Незалежність". У межах фестивалю глядачам покажуть ретроспективу Девіда Лінча, фільми "Синій оксамит", "Дикі серцем", "Звук металу", а також авторське документальне кіно.

Чому варто відвідати фестиваль і де можна буде дивитися фільми — розповіла менеджерка з комунікацій фестивалю американського кіно "Незалежність" Марія Можаровська в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Костянтин Октябрський і Анастасія Касілова.

— Чому не варто пропускати фестиваль американського кіно "Незалежність"?

— Тому що ми показуємо незалежне й інді-кіно, система яких також добре розвинена в Америці. У 1970-1980-і роки записати музичний альбом або зняти фільм без участі якоїсь величезної корпорації було майже неможливо, тому режисери були досить обмежені у своїх творчих рішеннях. І, як реакція на це, стали з’являтися незалежні студії, які почали виробляти незалежне кіно.

Кожен з нас знайомий з прикладами інді-кіно. Це Квентін Тарантіно, це "Відьма з Блер", "Дикі танці", це ранні фільми Девіда Лінча, яким, до речі, ми присвячуємо невелику ретроспективу в межах фестивалю.

— В яких містах відбудеться фестиваль?

— Частина документальної програми вийде онлайн і буде доступна на території всієї України. Також плануються покази у Львові, Харкові, Одесі. Але, звичайно, будемо стежити за ситуацією з карантином і адаптуватися до цієї ситуації.

— Які покази будуть у кінотеатрах?

— Велика частина програми відбудеться тільки в кінотеатральному режимі. Покази відбудуться 13-19 травня в Києві, ми всіх чекаємо в кінотеатрі "Жовтень".

— На які фільми ви порадите звернути увагу?

— Окрім ретроспективи всіма улюбленого Девіда Лінча, є ще три номінанти на "Оскар". Це два фільми з ігрової програми: наш фільм-відкриття "Звук металу" і фільм "Мінар", обидва номіновані на "Оскар" у шести категоріях. Також у документальній програмі у нас є фільм "Покалічений табір", який теж номіновано на "Оскар", і цей фільм знято продюсерською студією Мішель і Барака Обами.

Що приємно, у нас вся документальна програма безкоштовна для відвідування. Все, що потрібно зробити, щоб потрапити на покази, — це забронювати собі місце на показ через наш сайт.

Якщо платно, у нас є два варіанти відвідування кінофестивалю. У нас продовжують продаватися абонементи на відвідування дискусій та презентацій у межах фестивалю. У квітні можна буде відвідати онлайн майстеркласи. Насправді, досить унікальна можливість — перейняти досвід американських кінопрофі.

— Фільм-відкриття — "Звук металу". Чому вибір припав саме на нього?

— По-перше, це кінохіт минулого року, про що і свідчить той факт, що його номіновано на "Оскар" у шести категоріях. Головний актор цього фільму Різ Ахмед вже отримав "Золотий глобус" за акторську гру минулої церемонії.

Сильна особистість — це лейтмотив програми фестивалю. За сюжетом, головний герой — панк-барабанщик — починає втрачати слух. Для людини, життя якої пов’язане з музикою, це досить сильний удар, який він намагається пережити і якось адаптуватися.

— Розкажіть про блок документальних фільмів.

— Дуже різноманітний блок. Не можна сказати, що він теж об’єднаний якоюсь єдиною темою. Це кіно, яке трохи ламає стереотипи про те, що документальне кіно нудне чи складне. Його дуже доступно знято. Проблеми, які порушують у цих фільмах, близькі, мені здається, людям у будь-якій точці світу. У нас є класний документальний фільм про історію хіпхоп моди, який не тільки розкриває саму історію, а й роль жінок у тому, що ця культура стала популярною.

— Які головні відмінності американського авторського кіно від українського?

— Американські незалежні режисери беруть до уваги наявність публіки, наявність аудиторії. Автор не вимагає від глядача попередньої підготовки, ознайомлення з контекстом. Протягом фільму все пояснюється, і також у повітрі відчувається смак хеппіенду, завжди. Тобто це кіно досить надихаюче, і здавалося б, навіть якщо тема тебе не дуже стосується, дивитися дуже цікаво і завжди можна дізнатись для себе щось.

До речі, хочу ще додати щодо документального блоку. У нас буде спецподія — це показ фільму "Мерія" дуже відомого американського документаліста Фредеріка Уайзмана, триразового володаря премії "Еммі", володаря "Золотого лева" Венеційського кінофестивалю і почесного "Оскара" за те, що він зробив для світового кіно. Це картина хронометражем 4,5 години про те, як працює мерія в Бостоні.

Прямий ефір