Буяння демократії: Слов'янськ на порозі введення військово-цивільної адміністрації

Славянск. Скриншот видео: kanaldom.tv

Слов'янськ. Третє за величиною місто Донецької області на підконтрольний території. Восени тут, як і по всій Україні, пройшли місцеві вибори. З моменту обрання нової муніципальної влади тут досі так і не змогли ухвалити міський бюджет. Ситуацію з’ясовували журналісти програми "На самом деле: Донбасс" телеканалу "Дом".

Передвиборча боротьба була запеклою, у фіналі за крісло градоначальника боролися Вадим Лях від "Опозиційного блоку", який здобув у підсумку перемогу. І Павло Придворов від "Опозиційної платформи — За життя" ("ОПЗЖ"), яка сформувала більшість у депутатському корпусі Слов'янської міськради.

Два непримиренні табори

Після закінчення виборів протистояння політичних сил перенеслося до сесійної зали. Шість фракцій фактично розділилися на два табори. Головний конфлікт виник між міським головою від "Опоблоку" і депутатською більшістю від "ОПЗЖ", до яких приєдналися ексмер Слов'янська Неля Штепа і колишній народний депутат Олег Недава, кожен зі своїми соратниками. Сукупно у трьох партій — "ОПЗЖ" (Павло Придворов), "Партії миру та розвитку" (Неля Штепа) та "Нашого краю" (Олег Недава) — 23 голоси з 38.

Тож внаслідок розбіжностей через майже пів року після виборів не ухвалили низку найважливіших для життєдіяльності міста рішень.

Спочатку не зійшлися на секретарі міськради, який у разі чого може виконувати повноваження міського голови. Мер Вадим Лях висунув кандидатуру депутатки від "Слуги народу" Ольги Алтуніної, але депутати не підтримали. А на кандидата від депутатської більшості — Євгенія Ляхового — мер наклав вето.

"По-перше, 27 січня депутати подали заяву про розгляд на сесії кандидатури Ляхового як секретаря міської ради. На цій заяві стоїть і підпис самого Ляхового, що є конфліктом інтересів і, відповідно, порушенням закону. По-друге, на відміну від Алтуніної, кандидатура Ляхового не обговорювалася на депутатських комісіях. Лише на одній з п'яти комісій відбулося голосування щодо неї", — пояснив Вадим Лях своє рішення.

Вадим Лях

"Сьогодні в міськраді є "більшість", це 23 людини. Наприклад, для ухвалення будь-якого документа або бюджету потрібно всього 20 голосів і "більшість" могла б проголосувати за будь-який документ, який вона б вважала за потрібне. Вони могли б прийти на сесію, подолати вето і Ляховий сьогодні був би секретарем", — коментує Ольга Алтуніна.

Але в "ОПЗЖ" не бачили сенсу в оскарженні рішення і грубих порушень в подачі свого кандидата також не бачать.

"Звичайно, це можна розцінювати, як невелике порушення. Але взагалі цей підпис (самого Ляхового, — ред.) не впливає, тому що це був 23-й підпис, а для ініціативи цього проєктного рішення потрібно було набрати 20 голосів. Тобто це формалізм. Для подолання вето потрібно набрати 26 голосів, тобто третину від конституційної більшості в раді", — пояснив позицію "ОПЗЖ" депутат від цієї фракції Іван Особов.

Далі фракції "ОПЗЖ", "Наш край" і "Партія миру та розвитку" звинуватили Вадима Ляха в блокуванні роботи міської ради, а самі почали саботувати сесії, не з'являючись на них.

Сьогодні в "ОПЗЖ" проблему вбачають у тому, що мер Слов'янська нібито просто не пішов на угоду з більшістю депутатського корпусу.

"Це була спроба чинення тиску на нашого мера. Ми показали свою позицію, що ми не можемо бути депутатами тільки для того, щоб просто натискати кнопки. Ми запропонували з самого початку управлінську вертикаль, але за умови присутності наших представників у виконавчій владі. Але Вадим Михайлович каже, що це його команда і якщо раптом будуть представники від "більшості", то ми будемо блокувати роботу", — зазначає Іван Особов.

Іван Особов

Вадим Лях на звинувачення відповідає, що точно не хоче бачити у своїй команді людей, "які за командою згори завтра почнуть мене "мочити" та саботувати виконання рішень".

"Тому я і наполягаю, щоб було як за законом — мер повинен висувати свою команду, рада затверджує, а далі ухвалює бюджет та інші питання. Але свобода дій у мера повинна бути й в кадрових питаннях", — коментував Лях свою позицію виданню "Діловий Слов'янськ".

Несподівану підтримку на цьому етапі мер отримав від вчорашніх політичних супротивників.

"Законом передбачено висунення заступників міським головою, не погоджується з цим "більшість", і ось на такій підставі відбувається конфлікт. Ось саме зараз вони намагаються втілити цю тактику і поставити своїх заступників", — пояснює депутат Слов'янської міськради від фракції "Європейська солідарність" Олександр Беліменко.

"Виявляється, наші місцеві еліти не здатні діяти в умовах "не свого" мера. Ця ситуація в Донецькій області та й в усій Україні показує, що потрібно, щоб мер і більшість міської ради представляли одну політичну силу", — зазначає координатор центру "Дій-Краматорськ" Андрій Романенко.

Поки фракції обмінюються взаємними звинуваченнями та ділять сфери впливу, під ударом опинився найважливіший для будь-якого міста ресурс — гроші. Головний фінансовий документ міста не ухвалено. Сьогодні Слов'янськ живе за 1/12 бюджету минулого року. Це коли містом можуть використовуватися кошти, призначені не більше ніж на один місяць потреб.

"Але в травні, червні наші працівники освіти підуть у відпустку. У них довгі відпустки, по два місяці. Їм потрібно буде виплатити зарплату за травень та за червень, липень їм потрібно буде виплатити як відпускні. А нашим фінансуванням у 1/12 ми можемо тільки один місяць закрити. Отже, вчителі не отримають відпускні та почнуться соціальні невдоволення", — прогнозує депутатка від фракції "Слуга народу" Ольга Алтуніна.

Без бюджету місто не виплачує частину пільг і не може починати ремонти. Особливо відчутна відсутність бюджету стала після провалу моста в Слов'янську на початку березня, через який пролягав найкоротший маршрут до низки південних міст області. Фінансування його ремонту в екстреному порядку довелося взяти на себе області.

"Коли бюджет облдержадміністрації застосовується для розвитку самостійної громади (якої стала Слов'янська об'єднана територіальна громада), мене це не може не наштовхувати на думку з негативним відтінком", — відреагував голова Донецької облдержадміністрації Павло Кириленко.

ВЦА та перевибори

Зрештою міський голова Вадим Лях після зривів сесій міськради звернувся до очільника області з пропозицією ввести військово-цивільну адміністрацію (ВЦА). На його думку, іншого способу розблокувати роботу депутатського корпусу він не бачить.

"Я не беру зараз прив'язання до якихось депутатських фракцій. Я кажу про фактичне виконання або невиконання ними своїх повноважень. То ось факт практичного невиконання — в наявності", — продовжив Кириленко.

Павло Кириленко

Ще в березні ні голова ДонОДА, ні жодна з політичних партій у Слов'янську, ні сам мер Лях не бачили необхідності у введенні військово-цивільної адміністрації. Тепер політичні сили знову розділилися на два табори. Одні називають створення ВЦА безпідставним рішенням, інші — єдиним виходом із ситуації.

"Сесії проводять, комісії депутатські проводять, конституційну складову закону ми не порушували. Немає ніяких підстав, щоб вводити військово-цивільну адміністрацію в місті", — вважає депутат Слов'янської міськради від фракції "ОПЗЖ" Іван Особов.

"Ключове — це розвиток міста, і якщо воно буде розвиватися при ВЦА, я в цьому великої катастрофи не бачу", — висловила свою думку депутатка від "Слуги народу" Ольга Алтуніна.

Ольга Алтуніна

За інформацією з наших джерел, найімовірніше, військово-цивільну адміністрацію в Слов'янську все-таки введуть. У цьому випадку автоматично припинить свої повноваження як мер, так і рада, а в місті повинні бути призначені перевибори, до яких всі управлінські функції на себе візьме призначений президентом голова ВЦА.

"Якщо виходити з формальних підстав і закону "Про військово-цивільні адміністрації", то можливість ввести ВЦА в Слов'янську є. Є питання фактичного самоусунення діяльності міськради, невиконання повноважень", — говорить аналітик громадянської мережі "ОПОРА" Олександр Клюжев.

Але, на його думку, цей конфлікт мера і міської ради можна розв’язати інакше — ґрунтуючись на законі "Про місцеве самоврядування в Україні". Тому що ввести ВЦА легко, але провести зворотну процедуру буде потім складніше.

"Міський голова може звернутися до Верховної Ради щодо призначення позачергових виборів міської ради. Якщо у Ради будуть підстави для такого рішення, то будуть призначені дострокові вибори. І тоді немає ризику, що вибори будуть постійно відкладати, а ці загрози виникають у разі введення ВЦА", — пояснив Клюжев.

Якщо все-таки військово-цивільна адміністрація в Слов'янську буде, то голова ДонОДА Павло Кириленко запевняє, що це тимчасовий захід — до моменту проведення позачергових виборів.

"Певні політичні сили намагалися сказати десь взимку: ви подивіться як розвиваються ВЦА і що там відбувається. Не потрібно асоціювати ВЦА з комендантською годиною, ходінням стройовим кроком. Це та міра, яка допоможе повернути життя в це місто. І вибори там будуть проводитися, але після того, як відбудеться перезавантаження і перегляд політичних цінностей жителями", — прокоментував Павло Кириленко.

Новий досвід

Зі Слов'янська в програмі "На самом деле: Донбасс" ситуацію коментує аналітик громадської організації "Сильні громади" Денис Бігун.

Ведучий програми — Олексій Мацука.

— Ми бачимо, наскільки велика різниця між тим, яким ми бачили Слов'янськ за часів єдності "Партії регіонів", де подібна дискусія була неможлива до 2014 року, і наскільки зараз стало, по-моєму, вільніше дихати різним політичним лідерам, різним організаціям, які хочуть брати участь у житті місцевої громади. Ось як вам бачиться цей процес буяння демократії у вашому місті?

— Знаєте, такого буяння демократії навіть до 2020 року в Слов'янську не було.

А до 2014 року завжди була досить авторитарна модель влади, як і у всій Україні, так і в Донецькій області. І раніше довгий час до влади в Слов'янську приходила "Партія регіонів", яка тут досить сформована, коли мер і депутатський корпус були всі разом.

Однак у 2020 році в результаті місцевих виборів вперше так вийшло, що міський голова і більшість депутатського корпусу становлять не одну і ту саму політичну силу. І це досить новий досвід для Слов'янська. І така ситуація призвела до конфлікту контрольно-представницької влади — тобто депутатської більшості та виконавчої влади на чолі з міським головою.

— Ось така конкурентна боротьба для системи нашої української демократії — це плюс чи мінус?

— Безумовно, це плюс, оскільки це процес. Люди вчаться в цьому процесі. І я вважаю, цей процес потрібно пройти. Ось як дитина вчиться ходити, так і ми, фактично, проживаємо такий період. І завдяки отриманому в цій ситуації досвіду, думаю, в наступному скликанні вже безумовно такого протистояння мера і депутатів не буде.

Є таке навіть поняття "політична культура". А як вона формується? Тільки з практичного досвіду, я вважаю.

Читайте також: "Йдемо на перевибори!": інтерв'ю з мером Слов'янська Вадимом Ляхом про політичну ситуацію в місті

Прямий ефір