Діаманти в шкарпетках: як ювелірні фірми грабують їхні співробітники

Ілюстративне фото: kanaldom.tv

У Запоріжжі оголосили про підозру членам організованої злочинної групи, які, за даними слідства, обікрали відому ювелірну мережу магазинів. Усі зловмисники працювали в охороні компанії. Понад 1 млн євро, 3 млн грн та 20 тис. дол. намагалися вивезти на територію Російської Федерації. Однак при спробі перетнути кордон автомобіль злочинців було затримано. Чому збитків ювелірам завдають їхні ж співробітники, чому справи щодо пограбувань іноді розглядаються роками, і як держава може захистити ювелірний бізнес — розбиралися журналісти у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом".

Мільйони до Росії

За кованим парканом на вулиці Рекордній у Запоріжжі — будівля колишнього лабораторного центру. Можливо, стару вивіску спеціально не знімали, щоби не привертати зайвої уваги. Адже саме тут кілька років поспіль був склад однієї з провідних ювелірних компаній. Тут зберігалися цінності та готівка. Але навіть методи конспірації не вберегли приміщення від пограбування.

"До чергової частини Головного управління Національної поліції у Запорізькій області звернувся представник відомої компанії. Він заявив, що в офісному приміщенні невідомий таємно, шляхом відключення сигналізації проникнув до сейфової кімнати та вкрав 20 тис. дол. США, понад 1 млн євро, а також близько 3 млн грн", — розповідає начальниця відділу комунікації ГУНП у Запорізькій області Олена Лебединська.

Олена Лебединська. Фото: kanaldom.tv

Проникнути до будівлі, що охороняється — завдання не з легких. У справу мала вступити охорона, але її співробітники таємниче зникли. У поліції відразу ж припустили, що до крадіжки готівки причетні ті, хто її охороняв.

"Сейфи були відкриті способом підбору кодів, а записи з камер відеоспостереження — видалено. Було встановлено, що охоронець підприємства, 1974 року народження, уродженець Донецької області, працевлаштувався за підробленими документами, під вигаданим прізвищем. У ході першочергових заходів співробітниками управління встановлено його справжню особу, та в порядку взаємодії поінформовано Державну прикордонну службу", — каже начальник відділу Управління карного розшуку ГУНП у Запорізькій області Олексій Сичов.

Прикордонників інформувати було варто. Зловмисник зі вкраденим "налом" попрямував у бік кордону з тимчасово окупованою територією. Його було затримано вже на другу добу, коли спробував її перетнути в одному з пунктів пропусків Луганської області.

"Частина вкрадених коштів була знайдена в автомобілі Chevrolet, який зловмисник щойно придбав, і хотів виїхати на територію Російської Федерації. Залишок грошей він сховав на території домоволодіння своїх батьків у Донецькій області. Купюри в національній та іноземній валюті розклали до поліетиленових пакетів і закопали у землю", — продовжує Олексій Сичов.

Олексій Сичов. Фото: kanaldom.tv

Затриманий у скоєному зізнався. А ще розповів, що мав двох спільників — із керівного складу служби охорони.

"Приблизно в січні цього року одна з осіб, яка працювала в цій фірмі, вирішила вчинити крадіжку. Залучила до цього злочинного плану ще двох осіб. Після працевлаштування вказані особи змогли обійти охоронні пристрої, охоронні системи у приміщенні, де зберігалися кошти, та вчинити безпосередньо крадіжку, — розповідає прокурор Запорізької обласної прокуратури Юрій Якушев.

Юрій Якушев. Фото: kanaldom.tv

Слідство вже встигло встановити, що всі троє підозрюваних для скоєння крадіжки діяли за заздалегідь розробленим загальним планом, у ньому кожен виконував своє завдання. Двох фігурантів справи суд відправив до СІЗО, третього — оголошено в розшук.

"За погодженням з обласною прокуратурою трьом фігурантам оголошено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 185 Кримінального Кодексу України у складі організованого злочинного угруповання. Їм загрожує покарання у вигляді позбавлення волі терміном від 7 до 12 років. Досудове розслідування триває", — продовжує Олена Лебединська.

Підготовані зловмисники

Пограбування ювелірів — явище нерідке. Злочинців приваблюють дорогі прикраси та солідний виторг. І як би ретельно не відбиралися співробітники до охорони, спокуса надто велика.

"Якщо охоронець спочатку планує якийсь умисел, він приходить на співбесіду підготованим. Він розповідатиме про якесь своє минуле місце роботи. Люди, коли йдуть спочатку з якимись поганими намірами, вони до цього готуються", — розповідає приватний підприємець Володимир Кадура.

Володимир Кадура. Фото: kanaldom.tv

Володимир Кадура займається торгівлею ювелірними виробами вже 15 років. Це — сімейний бізнес. Каже, надто високу зарплату охоронцям платити не дає змоги ринок. Тому намагається убезпечити себе юридично.

"Може здатися, що ювеліри недбало ставляться до своєї роботи, не контролюють. Це неправда. Коли будь-якого співробітника беруть на роботу, укладається договір, в якому все чітко прописано: умови зберігання, умови переміщення товару. Це договір про повну матеріальну відповідальність. Кожен співробітник його підписує, і кожен несе відповідальність за законодавством України. Багато хто на це заплющує очі, робить дуже багато помилок, і потім, на жаль, потрапляє до в'язниці", — продовжує приватний підприємець.

Гучні кейси

На злочин ідуть охоронці, а часом навіть правоохоронці. Ще свіже у пам'яті пограбування ювелірного салону "Граф" у 2014 році у центрі Києва. Тоді з прилавків було викрадено цінностей на 2,5 млн. євро.

Перед цим охоронці порядку спочатку знешкодили систему відеоспостереження. Але не знали, що їх було дві. Друга справно знімала перебіг грабежу. Приховані камери зафіксували, як злочинці розпихали по кишенях, до шкарпеток та до спідньої білизни коштовні ювелірні прикраси та годинники. "Грандіозний успіх" грабіжники відсвяткували прямо в барі ювелірного бутіка.

Ця гучна справа все ще розглядається у судах. Деякі кейси справді тривають там роками.

Але є й позитивні приклади. Володимир розповідає про інцидент, коли його співробітниця викрала близько 70 ювелірних виробів на суму 1 млн грн. Процес також тривав не один рік і нещодавно завершився.

"Зрештою моя співробітниця отримала 3 роки в'язниці. Зараз апеляція. Ось вона подаватиме апеляційну скаргу", — каже приватний підприємець Володимир Кадура.

Статистика стверджує: грабіж та крадіжка як види злочинів найчастіше застосовуються саме у точках продажу ювелірних виробів. За інформацією однієї з великих ювелірних мереж, у середньому на 200 магазинів на рік припадає близько 50 спроб розкрадання.

Проблема безпеки цінностей добре відома їхнім власникам і керуючим. Зараз у пріоритеті відділів безпеки — удосконалення технічного захисту вітрин, розміщення систем відеофіксації та навчання правильної реакції співробітників у разі пограбування. Всі ці заходи мають працювати на максимально швидке та повне розкриття скоєних злочинів.

Прямий ефір