Без допомоги спецслужб і обмінів: історія матері, яка звільнила сина з в'язниці "Ізоляція" в Донецьку

Елена Захарова с сыном за месяц до ареста Руслана Захарова. Фото: из личного архива

Жителька Донецької області, а зараз громадянка РФ Олена Захарова змогла звільнити з таємної в'язниці "Ізоляція" в окупованому Донецьку свого єдиного сина Руслана. До того ж жінці це вдалося зробити без допомоги спецслужб, Червоного Хреста, ООН та обмінів утримуваними особами. Історію Олени Захарової сьогодні, 4 травня, опублікувало hromadske, повідомляє "Дом".

Станом на червень 2014 року Олена жила в місті Костянтинівка Донецької області, де володіла невеликим бізнесом. У цей період місто перебувало в окупації, на її бізнес чинився тиск, тому жінка вирішила виїхати — спочатку в окупований Крим, потім на російський північ в Сургут, а згодом отримала громадянство РФ і до 2019 року переїхала до Москви.

Весь цей час її син Руслан Захаров жив в Костянтинівці (місто було звільнене в липні 2014 року), працював перевізником — на автомобілі матері перевозив через лінію дотику товари і пасажирів.

11 вересня 2019 року після чергового перетину лінії дотику Руслана затримали члени незаконних збройних формувань (НЗФ) "ДНР". Уже в машині хлопця почали бити і залякувати тривалим тюремним терміном, і тут же дали зателефонувати матері в Москву, щоб попросити грошей на викуп.

Олена Захарова швидко приїхала з Москви до Донецька і почала шукати сина.

"Мені дали зрозуміти, що мова вже не йде про компенсацію, а є вже "частки" "слідчого", "оперативників", які захоплювали сина, і все так просто не вирішиться. Я почала шукати того, хто може випустити мого сина з в'язниці", — розповідає Олена Захарова.

Сусідами двоюрідного брата Олени були батьки "старшого слідчого УБОЗ ДНР" Ріната Гайнутдинова. До нього за допомогою і звернулися жінка.

"Я поговорила з ним, і він мені на першій же зустрічі сказав: "На нього зараз почнуть вішати всіх собак. Його звільнення буде коштувати 5 тис. дол.". Я заплатила ці 5 тисяч, і його звільнили в той же день, 17 вересня. Далі через того ж Ріната ми домовляємося про зняття "маячків" на КПВВ ["ДНР"] ... платимо ще 300 дол. начальнику КПВВ "ДНР" в Майорську. Мій син їде на наступний день, і його там же на КПВВ знову заарештовують, завозять в "УВС" і там пальцями показують Руслану — ще 3 тис. дол.!", — згадує мати.

Олена на вимагання окупантів витратила всі свої заощадження і для наступного "траншу" поїхала до Росії брати кредит в банку. Гроші збирали і друзі Руслана в Костянтинівці, допомагали родичі.

30 вересня Олені зателефонував син і повідомив, що віддав гроші в "УБОЗ ДНР" і повинен виїхати найближчими днями. Віддав він 7100 дол. і вранці 1 жовтня виїхав на машині матері на окупаційний КПВВ "Олександрівка" на лінії дотику і безслідно зник.

Як виявилося, на КПВВ Руслана прицільно чекала група зі спецпідрозділу так званої "розвідки УБОЗ ДНР". З КПВВ його привезли в якийсь підвал, де били, а потім доправили до таємної в'язниці "Ізоляція" в Донецьку. Тут Руслан Захаров провів два тижні — від 1 до 14 жовтня 2019 року.

Олена за допомогою зверталася в усі інстанції: додзвонилася в коллцентр СБУ, офіційно звернулася до місій ООН, Міжнародного комітету Червоного Хреста і ОБСЄ, організувала подання заяви до МВС України про зникнення людини. Паралельно писала і в російські відомства, зокрема і в Слідчий комітет РФ. З адміністрації президента Росії Олена Захарова згодом отримала відповідь, що справа перебуває в компетенції Міністерства закордонних справ РФ.

Від "МДБ ДНР" вона отримала відповідь, що затриманого з прізвищем Захаров у них немає. 7 жовтня вона прибула до Донецька, але тут арешт Руслана ніхто не підтверджував, офіційно син зник безвісти.

В історії спасіння сина Олені допомогло протистояння двох окупаційних структур — "МВС ДНР" і "міністерства держбезпеки (МДБ) ДНР". Допомогти їй звільнити сина запропонував співробітник одного з "відомств", ймовірно, намагаючись використати ситуацію Руслана в цій внутрішній боротьбі.

В результаті, 14 жовтня Руслана Захарова вивезли з "Ізоляції" і відправили в ізолятор тимчасового утримання в Донецьку. Там його вже, як мінімум, не катували. Що робити з її сином, вирішували до останнього дня його нового "адміністративного арешту" в 30 діб.

Звільнили сина 13 листопада. За пару днів мати з Русланом покинули Донецьк. Зараз Руслан Захаров працює в Харкові і спілкується з юристами. Олена Захарова ховається в Європі.

Читайте такожНелегальна "Ізоляція": що відомо про тортури у в'язниці ОРДЛО (ВІДЕО)

Як відомо, в'язниця "Ізоляція" — нелегальне місце ув'язнення в Донецьку. За документами її не існує, але насправді в цю в'язницю потрапляють за політичними статтями, за переконання або за проукраїнську позицію. В "Ізоляції" людей жорстоко катують. Є дані про побиття, тортури струмом і сексуальне насильство.

Читайте такожBellingcat встановив росіян, причетних до тортур у в'язниці "Ізоляція" (ФОТО)

Прямий ефір