Арешт Олени Теліги, поява волейболу та Алеї слави в Голлівуді — 9 лютого в історії 

Зустрічаємо п'ятницю, 9 лютого, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії". 

Девятого лютого одній із найпопулярніших ігор із м'ячем виповнюється 128 років. Мова йде про волейбол. Цього дня 1896 року вчитель фізкультури з Массачусетса Вільям Морган продемонстрував цю гру публіці, котра належно її оцінила. Морган придумав волейбол як спрощену альтернативу баскетболу, змішавши там елементи баскетболу, бейсболу, тенісу та гандболу. А назвав її мінтонет. 

Дев'ятого лютого 1918 року був підписаний Берестейський мирний договір. Згідно з документом, Німецька, Австро-Угорська, Османська імперії та Болгарське царство визнавало Українську Народну Республіку самостійною державою. Також центральні держави зобов'язалися допомогти визволити українські території від більшовиків. УНР, зі свого боку, погодилася не об'єднуватися з іншими країнами в союзи. Цей договір став першою мирною угодою в перебігу Першої світової війни. 

Цього дня 1942 року у києві німці заарештували українську поетесу і активістку національно-визвольного руху Олену Телігу. Її схопили в приміщенні Спілки письменників, яку вона очолювала, а звідти відправили до в'язниці. На стіні тюремної камери поетеса викарбувала стилізований під меч тризуб і залишила напис: "Тут сиділа і звідси йде на розстріл Олена Теліга". Зрештою, так і сталося. Невдовзі її розстріляли в Бабиному Яру разом із чоловіком та іншими членами ОУН. Їй було 35 років. На місці розстрілу поетеси встановили пам'ятник. 

Дев'ятого лютого 1846 року народився один із найвідоміших німецьких інженерів Вільгельм Майбах. Видатний технічний талант був його перевагою. Серед найвидатніших винаходів інженера перший гоночний автомобіль, але насамперед Майбах відомий створенням першого автомобіля під торговою маркою Mercedes. 

Цього дня 1960 року відбулась офіційна церемонія закладення Алеї слави в Голлівуді. Ідея створити вуличний меморіал на честь людей, що здійснили вагомий внесок у мистецтво та індустрію розваг, була частиною програми вдосконалення Голівуду 1950-х років. Першою зірку на алеї отримала американська акторка Джоан Вудворд. Наразі на Голлівудській алеї слави розміщено понад 2600 зірок. 

Дев'ятого лютого 1991 року відбувся Національний референдум про незалежність Литви. "За" висловилися понад 90% громадян. Свою незалежність балтійська країна тимчасово втратила у 1940 році, коли незаконно була включена до складу СРСР. А про відновлення суверенітету оголосила через 50 років. Москва намагалася цьому завадити — спершу влаштувала економічну блокаду країни, а потім ввела війська. Втім, Литва вистояла і стала першою країною, яка вийшла зі складу СРСР.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"! 

Прямий ефір