Агресія РФ і відведення військ: "5 вопросов на злобу дня" з експертом Владиславом Селезньовим

Російські війська. Фото: ap.org

Попри заяви Росії про відведення військ від українського кордону, лише кілька тисяч військових РФ дійсно повернулися в місця постійної дислокації. Загроза російського вторгнення в Україну залишається.

Чи готова Україна дати відсіч Росії — розповів експерт із військових питань Владислав Селезньов у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Наскільки ймовірний наступ Росії з боку Криму чи Донбасу?

— Безумовно, хвилювання перших осіб, експертів, які безпосередньо залучені до питань забезпечення безпеки нашої держави, абсолютно обґрунтовані та логічні. Тому що дії російської армії, які за останні півтора-два місяці були реалізовані на територіях Російської Федерації, що межують з територією України, а також на території тимчасового окупованого Криму, говорять про те, що Володимир Путін ставить перед своєю армією абсолютно чіткі завдання — взяти під повний контроль територію України.

В який спосіб буде реалізовуватися ця політика — ніхто точно сказати не може, тому що ніхто не може заглянути в голову Володимиру Путіну й не розуміє логіки його дій. Але те, що Російська Федерація та її лідер не відмовляється від планів повного контролю над Україною — це абсолютно очевидно.

Перспективи розвитку цієї ситуації... Ми були свідками, як після консолідованої позиції Заходу у відповідь на агресивні дії Російської Федерації, Володимир Путін зробив крок назад, але цей крок настільки непереконливий, настільки млявий, що говорити про те, що настала повна розрядка поблизу державних кордонів України, не доводиться. Ми розуміємо, що відведення незначної частини військ від кордонів з Україною не вирішує проблему демілітаризації та деескалації тих процесів, які зараз відбуваються поблизу нашої країни. Російська армія знову може наростити обсяги сил і засобів для того, щоб далі діяти за вказівками з Кремля.

— Як українські військові готуються до можливого вторгнення?

— Увага вищого військово-політичного керівництва нашої країни до південного регіону невипадкова. Нещодавній візит президента України до Херсонської області з метою перевірки готовності української армії до відбиття російської агресії з території тимчасово окупованого Криму є актуальним. Тому що ми розуміємо, що агресія з боку Російської Федерації може виходити як з території тимчасово окупованого Криму, так і з території акваторій Азовського та Чорного морів. Ми неодноразово чули від лідера Кремля, що Російська Федерація розглядає акваторію Азовського та Чорного морів як внутрішнє море Російської Федерації. Відповідно, Чорноморський флот Російської Федерації робить у водах Чорного й Азовського морів те, що хоче. Події останніх двох місяців це підтверджують.

— Як можна вплинути на ситуацію в Чорноморському регіоні?

— Ситуація в акваторії Чорного й Азовського морів більш складна, ніж на наших східних кордонах, де зараз триває операція Об’єднаних сил. Тривожність ситуації полягає в тому, що співвідношення сил і засобів Чорноморського флоту Російської Федерації і Військово-морських сил України критично відрізняється. Можливості у російської армії у військовій сфері значно потужніші. Ми покладаємо надії на український оборонно-промисловий комплекс, можливості ракетної галузі нашої країни зі створення проєкту "Нептун" — це протикорабельні ракети, здатні виконувати серйозні завдання щодо стримування противника від агресивних дій. Поки ці процеси перебувають в процесі реалізації й на сьогоднішній день в України немає достатніх сил і засобів для того, щоб на рівних протистояти Російській Федерації.

Ми покладаємо досить сильні надії на наших західних партнерів і постійна присутність кораблів країн, які входять до складу НАТО, дає нам достатньо серйозну впевненість в тому, що Захід не залишить нас наодинці з державою-агресором, з Російською Федерацією. Але ми повинні чітко розуміти — щоб ми були максимально ефективними на межах оборони з південного напрямку, ми повинні розвивати не тільки наш оборонно-промисловий комплекс, але й Військово-морські сили України.

— Скільки років знадобиться Україні, щоб створити сильну оборону в Чорноморському регіоні?

— Створення, розвиток, вдосконалення Військово-морських сил не є процесом, який можна реалізувати протягом року-двох або п’яти. Державна морська політика реалізується протягом десятиліть. На сьогоднішній день якісний програмний розвиток саме військово-морської складової нашої держави, на жаль, перебуває в зародковому стані.

Прямий ефір