В Україні прогнозують скорочення населення з 36 до 28 млн осіб у 2041 році — що робити

Населення. Ілюстрація: nas.gov.ua

Станом на 1 січня 2022 року чисельність населення України в кордонах 1991 року становила 42 мільйона осіб. До серпня 2023 року ця кількість знизилася до 36,3 мільйона осіб. З них 31,5 мільйона людей живе на підконтрольних територіях. За оцінкою Інституту демографії та проблем якості життя НАН України, до 2041 року населення України може скоротитися до 28,9 мільйона осіб, а до 2051-го — до 25,2 мільйона. Міністерство соціальної політики створило Стратегію демографічного розвитку України на період до 2040 року, передає "Дім".

Стратегія демографічного розвитку України на період до 2040 року покликана забезпечити довгострокове відтворення населення країни, зокрема, в умовах війни, епідемії, бідності, економічних криз, екологічних і техногенних катастроф.

У Мінсоцполітики зазначили, що збройна агресія РФ проти України й окупація частини її території спричинили поглиблення демографічної кризи — значне зниження народжуваності та підвищення смертності (як серед військових, так і серед цивільного населення, включно з дітьми). Також наслідком є багатомільйонне тимчасове внутрішнє переміщення жителів найбільш небезпечних територій, а також понад 6-мільйонна вимушена еміграція переважно жінок і дітей.

За експертною оцінкою, після повномасштабного вторгнення росіян середня очікувана тривалість життя українців скоротилася з 66,4 року для чоловіків і 76,2 року для жінок (дані станом на 2020 рік) до 57,3 і 70,9 відповідно у 2023-му. Щоб завадити цьому і забезпечити довгострокове відтворення населення України, у міністерстві визначили 6 стратегічних цілей.

  1. Підвищення рівня народжуваності. У 2021 році сумарний коефіцієнт народжуваності складав 1,16, що на 45% менше, ніж треба для забезпечення простого відтворення населення (постійна кількість населення в результаті приблизно однакової народжуваності і смертності. Кількість народжених дітей у тому ж році була вдвічі меншою за кількість осіб, яким виповнилося 60 років (народжених у 1961 році) і які мали право вийти на пенсію. Після початку агресії РФ сумарний коефіцієнт народжуваності (демографічний показник відношення кількості народжених за рік на 1000 жителів) становить менше 1,0, коли для відновлення чисельності населення цільовий показник народжуваності має становити близько 2,2.
  2. Зниження рівня передчасної смертності. Середня тривалість життя в Україні у 2020 році становила 71,3 року, що є найнижчим показником у Європі. Цільовим показником зниження рівня передчасної смертності є зменшення ймовірності смерті у віці до 65 років до показників, середніх у країнах ЄС: 16,3 % — серед чоловіків, 8,3 % — для жінок. В Україні ці показники у 2020 році становили 40 і 16,8% відповідно.
  3. Забезпечення міграційного приросту населення. Щоб досягти перевищення кількості осіб, прибулих до країни, над кількістю тих, хто вибули, міграційна політика України має спрямовуватися на: повернення в Україну вимушених мігрантів внаслідок повномасштабної війни і тих, що виїхали з країни до її початку; залучення до України представників української діаспори за кордоном; вибіркове залучення мігрантів з інших країн.
  4. Забезпечення оптимального розміщення населення на території України. Масові внутрішні переміщення населення України дають можливості для розвитку регіонів розселення ВПО. Перш за все йдеться про відносно безпечні території центральної України, які, як очікується, стануть новим економічним центром держави. Передбачається, що для цього державна політика у сфері внутрішньої міграції має бути спрямована на підвищення якості життя ВПО, сприяння їх інтеграції в місцеві територіальні громади, та розвиток територій так званого ризикованого проживання (10-25 км від північних і східних кордонів).
  5. Адаптація соціуму до демографічного старіння та формування умов для активного довголіття. Ця стратегічна ціль передбачає забезпечення підтримки здоров'я та благополуччя осіб похилого віку, а також створення умов для їхньої самореалізації та активної життєдіяльності.
  6. Розвиток можливостей для якісного життя в Україні. У Стратегії зазначається, що демографічна політика України також має передбачати створення наскрізних передумов, які опосередковано впливають на рішення громадян щодо народження дітей, повернення в Україну чи, навпаки, виїзд на проживання за кордон, а також на можливості подолання проблеми передчасної смертності. Такими передумовами у Мінсоцполітики називають: формування безпечного соціального та екологічного середовища, розвиток інструментів для забезпечення громадян власним житлом; створення можливостей для економічної самостійності та підвищення рівня добробуту громадян, доступність і належна якість інфраструктури, дружність середовища до людини, забезпечення соціальної згуртованості українського суспільства.

Читайте також: Якою має бути зайнятість населення для відновлення України — цифри від Мінекономіки 

Прямий ефір