"5 вопросов на злобу дня": чи треба вакцинувати дітей від коронавірусу

Вакцинация детей. Фото: radio316.org

Вакцинація від коронавірусу триває в Україні. Щеплення роблять особам, яким понад 18 років, а вакцинація дітей від COVID-19 наразі не передбачена.

Коли почнуть робити щеплення дітям і чи треба їх взагалі вакцинувати — розповіла сімейна лікарка Віталіна Олещенко в ефірі програми "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Чи треба вакцинувати дитину від коронавірусу?

— Вакцинація від коронавірусу, яка зараз триває в Україні, починається з 18 років. Тобто вакциною CoviShield будуть вакцинувати людей, яким понад 18 років. Дітей зараз вакцинувати нею не будуть.

Вакциною Pfizer, яка на слуху, роблять щеплення з 16 років. Клінічні дослідження вакцинації людей більш молодого віку ще не провели, тому доказової бази про безпеку вакцинації дітей немає.

Діти, які хворію на коронавірус, переносять його легко, без ускладнень. Вони недовго є переносниками. За свою практику скажу, що захворювання у дітей протікає швидко — температура один-два дні і дитина здорова. Тому наразі можна обійтися без вакцинації.

Спочатку ми будемо вакцинувати тих людей, які безпосередньо працюють з хворими на коронавірус. Це лікарі, військові і люди, яким понад 70 років. Це все перша хвиля вакцинації. Друга хвиля вакцинації — це люди, яким понад 65 років, і ті, у кого є хронічні захворювання. Третя хвиля — це вже молодь. Щодо вакцинації дітей інформації немає.

— Чи є ризик захворіти на коронавірус після вакцинації?

— Після будь-якої вакцини — від коронавірусу, кору, коклюшу, паротиту, дифтерії, правця, грипу — людина може захворіти, але вона захворіє в легкій формі, без ускладнень.

Якщо говорити про те, чи варто вакцинуватися чи ні, то відповідь — варто. Це обов’язково. Якщо ми не створимо колективний імунітет, то пандемія розвиватиметься все більше. Ми не зможемо жити тим життям, яким жили раніше. Ми не зможемо подорожувати. Ми весь час будемо ходити масках. Будемо працювати онлайн і зустрічатися онлайн.

Дітей обов’язково будуть вакцинувати, просто для цього потрібен час. Це добровільно, будь-хто може відмовитися від вакцинації. Але як лікар я дуже рекомендую бути вакцинованим.

— Якщо діти хворіють в легкій формі, то як зрозуміти, що у них саме коронавірус, а не звичайна застуда?

— Зараз дуже складно це зробити. Коронавірус мутує з кожним сезоном, він поводиться по-іншому. У дітей дійсно може бути звичайний нежить і біль у горлі, і при цьому можна запідозрити коронавірусну інфекцію. Зрозуміти, COVID-19 це чи ні можна тільки за допомогою ПЛР-тесту.

— Чи варто дітям періодично робити тести на коронавірус для розуміння, чи є вони переносниками інфекції?

— Якщо є симптоми респіраторних захворювань — кашель, біль у горлі, нежить — тоді варто робити тест. Можна зробити ПЛР-тест і зрозуміти, чи є пацієнт переносником. Звичайно ж, просто робити кожен місяць дитині ПЛР-тест — це неправильно і дуже накладно.

Самі тести можна робити у своїх сімейних лікарів, вони безкоштовні. Результати приходять швидко. Але за відсутності симптомів робити ПЛР-тести неправильно. Щоб робити тестування, у пацієнтів мають бути хоч якісь симптоми — температура 37,5, кашель, біль у горлі, головний біль і виражений м’язовий спазм.

Щодо дітей можу зазначити, що якщо у дитини є герпес на губах, є висипання в носі, це або вітрянка, або оперізуючий герпес. Зараз у 90% випадків ці інфекції супроводжуються коронавірусом.

Прямий ефір