"5 вопросов на злобу дня": що робити переселенцям, якщо виплату пенсій призупинено

Пенсия в Украине. Фото: korrespondent.net

Пенсійний фонд України може призупинити виплати пенсіонерам, які понад рік не отримували пенсії з поточного рахунку в банку або якщо їхні пенсії в цей період отримувалися за довіреністю. Насамперед це стосується внутрішньо переміщених осіб, які через блокування КПВВ на Донбасі не можуть отримувати виплати самостійно.

Чому так відбувається і що можна зробити в разі, якщо виплати будуть призупинені — розповів юрист ГО "Донбас СОС" Михайло Фоменко в програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— У ЗМІ з’являється інформація про те, що виплата пенсій буде призупинена. Це правда?

— На період карантину ухвалено деякі законодавчі ініціативи, які захищають від припинення виплат пенсій. Також триває виплата пенсій тимчасово переміщеним особам під час карантину. І є норма про те, що на період карантину забороненими є заходи контролю за виплатами, перевірки. На період карантину не потрібна ідентифікація в банках.

Зокрема, йдеться про "Ощадбанк", тому що тільки через нього здійснюють соціальні виплати. Однак виникла одна проблема. З січня 2021 року до нас почали звертатися люди з тим, що працівники Пенсійних фондів в усній формі вимагають з’явитися у відділеннях банку для проходження ідентифікації. В такому випадку ми пропонуємо людям звертатися до Пенсійного фонду письмово, й іноді людям дійсно відповідали, що їм потрібно з’явитися особисто, інакше виплата пенсій буде призупинена.

Справа в тому, що у нас є постанова, яка регулює виплату пенсії на банківські рахунки в установах, уповноважених банками. Вона діє з 1999 року. І там є норма, яка передбачає, що якщо протягом року під час отримання соцвиплат пенсіонером особисто не здійснюються операції, то банки передають інформацію до Пенсійного фонду, а Пенсійний фонд змушений якось ідентифікувати особу. Якщо це не відбудеться, виплата пенсії переводиться на "Укрпошту".

У нашому випадку це неможливо, тому що у нас є порядок виплати соціальних і пенсійних виплат для внутрішньо переміщених осіб. Встановлено, що ці виплати здійснює тільки "Ощадбанк", а через "Укрпошту" виплати можуть отримувати тільки люди з інвалідністю та особи, які не можуть самостійно пересуватися. Відтак застосування цієї норми для всіх інших означає припинення виплати пенсії.

— Тобто пенсіонерам необхідно пройти ідентифікацію, щоб точно отримувати пенсії?

— Так, подбати про це необхідно. Є випадки, коли люди повідомляли нам, що їм припинили виплату пенсій. Але пройти процедуру ідентифікації складно, адже на сході КПВВ не відкриті повністю. Донецька область майже закрита.

У Донецькій області є тільки один КПВВ, який працює з боку непідконтрольних територій два рази на тиждень. Дозвіл на виїзд або в’їзд надають невеликій кількості людей. Нещодавно була інформація від моніторингової місії ООН з прав людини, що за останній рік пасажиропотік на КПВВ Донбасу зменшився на 97,3%. У Луганській області працює один КПВВ і він пішохідний, тобто теж не всі особи можуть виїхати.

На жаль, у нас є проблема, що органи, поки не масово, але починають застосовувати цю норму — вимагати від пенсіонерів проходження ідентифікації. У деяких пенсіонерів немає можливості виїжджати і вони не можуть пройти ідентифікацію. Через це виплата пенсій призупиняється. У нас ще є норма окремого порядку заборгованості, і заборгованість також не буде виплачена, якщо вона виникне. Це друга основна проблема.

— Тобто, якщо пенсіонер рік не отримував пенсію, вона може "згоріти"?

— Трохи не так. Наскільки я розумію, вони перевіряють лише тих, у кого не було руху рахунками. Тобто тих, хто не знімав пенсії. Це стосується відносно невеликої кількості пенсіонерів. І пенсії не "згорають", але їхня виплата припиняється, якщо застосовується ця норма. Виплату буде відновлено, коли людина оскаржить припинення виплат в адміністративному судовому порядку.

— Ви сказали, що в Донецькій області працює один КПВВ. Роботу інших блокують незаконні збройні формування?

— У Донецькій області КПВВ "Оленівка" працює двічі на тиждень за попереднім погодженням з боку непідконтрольних територій. Вони дають дозвіл на в’їзд-виїзд, особи можуть переміститися.

Наші КПВВ працюють постійно, але якщо прикордонники знають, що представники незаконних збройних формувань не пропустять особу, вони теж її не пропускають, щоб убезпечити від потрапляння до "сірої зони" та перебування там певний час. А в Луганській області єдиний КПВВ, який працює повноцінно, — "Станиця Луганська".

Прямий ефір