"5 вопросов на злобу дня": чим небезпечний гепатит і як йому запобігти, розповіла медик

Иллюстративное фото: pixabay.com

Щорічно 19 травня в світі відзначають Міжнародний день боротьби з гепатитом. У багатьох країнах проводять низку заходів задля підвищення обізнаності людей про симптоми, методи діагностики, профілактики та лікування.

Чим небезпечне захворювання, як воно передається і чи можливо його уникнути — розповіла епідеміолог Наталія Виноград у програмі  "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Що таке гепатит і де ним можливо заразитися?

— Це ураження печінки, яке свідчить про запальний процес. У людей з таким захворюванням, як правило, з'являється біль праворуч, у підребер'ї, або виникає жовтяниця. Це дві ознаки, які змушують людину тривожитися, шукати причину того, що сталося, і звертатися до лікаря.

Ураження печінки можуть бути інфекційні та неінфекційні. Є різні збудники — гепатити В, С, А.

Є гепатити, які передаються через кров. Це гепатит В і С. Гепатит А більш властивий дітям. Також є гепатит Е. В одній тільки групі налічується 27 збудників. Іншими словами, це занадто великий спектр патогенів. І без лікаря, без якісного обстеження, неможливо вибрати тактику лікування. А її треба вибирати ще до того, як людина заражається. Це називається профілактикою.

Частину гепатитів можна попередити за допомогою вакцини. Є вакцина проти гепатиту А, В, а проти гепатиту С та Е ніяк не виходить її зробити. Причина — мінливість самого збудника.

Кожен гепатит потрібно розглядати як гострий перебіг захворювання. Частина з них перейде в хронічну форму, що призведе до цирозу та навіть раку печінки, гепатоцелюлярної карциноми.

— Як попередити гепатит?

— Треба якомога раніше призначати лікування. Тому важливо якомога швидше розібратися в ситуації. Є вакцини, які добре працюють при гепатиті B, А. Ця вакцинація прописана у нас в національному календарі. Є зареєстровані препарати.

Другий варіант — чітка регламентація заходів, в залежності від того, який гепатит. Якщо це гепатит B, гепатит C, тут фактори ризику — це все, що пов'язано з кров'ю і біологічними речовинами.

Захворювання передається від людини до людини. Тому треба зробити так, щоб не було загальних біологічних субстанцій. Це, на жаль, велика проблема для молоді, яка вживає наркотики ін'єкційно.

Також гепатит може потрапляти в організм через продукти, воду та інше. У цьому випадку важлива просто правильна термічна обробка та миття рук, як і при інших кишкових інфекціях. Воду треба кип'ятити, не можна брати нічого з невідомих джерел.

— Повітряно-крапельним шляхом гепатит не передається?

— На щастя, ні. У світі й так понад 2 млрд людей хворіють на гепатит В. Ці захворювання не абсолютно смертельні, є курси лікування. Головне — розуміти, як виникла хвороба.

Прямий ефір