300 років української історії у постатях: розмова з креативною директоркою агенції Nudge

Проєкт "Завдяки їм: історії українців та українок". Скриншот: youtube.com/@NecessaryEducation

Науково-популярна платформа Nudge з партнерами випустила мультимедійний проєкт під назвою "Завдяки їм: історії українців та українок". Він розповідає про те, як творилася українська політична історія та сформувалась українська політична нація. Хто саме потрапив у фокус проєкту і кому він буде цікавий, у програмі "Ранок Вдома" говоримо з креативною директоркою агенції Nudge Яриною Вишенською.

Ведуча — Ольга Фанагей-Баранова.

— За останні роки, в принципі, з'явилося багато контенту про історію України й українців. Навіщо, на вашу думку, створювати ще один?

— Я думаю, що нам треба більше таких проєктів. Ми живемо в Україні, в якій тривалий час всі українці були в російськомовній культурі. Тому так складається, що коли в українців запитаєш, а хто твій улюблений поет чи письменник, дуже часто звучать російські прізвища, яких доволі легко звинуватити в імперіалізмі. Чому ж ми досі тягаємо ці прізвища? Те саме стосується і політиків, і науковців, і державних діячів, і митців. Іноді ми плутаємо українські персоналії з російськими. Бо в нашій пам'яті замість українських виринають російські імена.

Мало того, коли ви обуритеся, то у людини з'явиться упередження. Вона буде далі шукати підтвердження того, що їй подобаються хороші росіяни. Отой хороший, якого все-таки можна взяти у свій мозок. Замість того, щоб шукати українське ми продовжуємо виправдовувати свій вибір. Такі проєкти, як наш, та ті, які розповідають про історію України та про українців, допомагають нам заповнювати простір саме українськими іменами. Бо українці того варті.

Тому коли я чую подібні питання, мені стає і смішно, і сумно. Бо нам знадобиться ще не один такий проєкт, аби змусити українців не тільки знати свою історію, а й полюбити її. Попри все, що відбувалося в нашій історії, у нас народжувалися і працювали люди, які варті мати місце в нашій пам'яті. Це ми й хотіли продемонструвати у проєкті "Завдяки їм".

— Досліджувати історію держави через історію окремих людей. Чому ви вирішили піти саме таким шляхом?

— Насправді проєкт "Завдяки їм" комплексний. Він складається з кількох частин. Перша частина — це серіал. Є п'ять серій, які охоплюють 300 років історії. В кожному часовому проміжку ми розповідаємо про одну людину. Бо людям легше прив'язуватися, чути, розуміти історію через персональну історію. Так працює сторітелінг, який любить наш мозок.

Водночас ми залишаємо людей не тільки з персональними історіями, тому що в проєкті також є подкаст, який ми створюємо разом з істориками. У подкасті ми розповідаємо детальніше про події, в яких жили українці в різний час. Також у нас є повноцінні інтерв'ю з істориками, і це такий матеріал для найвправніших наших слухачів. Бо тут великі масиви інформації, де ми говоримо і про персоналії, і про події.

Також маленький формат проєкту — це картки візуалізації. По факту, це підбірки зображень, на яких ми збираємо разом важливі фото, різноманітні графічні матеріали, через які ми показуємо, як виглядало життя, як виглядало українське селянство життя, як виглядало життя української інтелігенції в ті чи інші роки. Як виглядали українські революції. Тому що хтось із нас добре знає Революцію гідності, проте хтось може не знати про Революцію на граніті. Через такі візуалізації це значно легше показувати та сприймати, бо в нашого мозку з'являється картинка, до якої це можна прив'язати.

— Розкажіть про аудиторію проєкту.

— З цього проєкту, скоріш за все, скомпонується аудиторія широка. Наша агенція багато років створює проєкти націлені на зміну суспільної думки та дії, вміє реалізувати ці проєкти на різні аудиторії шляхом промоції на різні аудиторії.  Бо контекст контенту легкий для сприйняття різних вікових груп, бо створений у форматі розважального. Ти можеш вивчати інформацію на прогулянці, або під час відпочинку на дивані, або слухати подкаст за обідом.

Звісно, без драматичних елементів не обійшлося. Проте, інформація подається просто. Тому потенційно цей проєкт може дивитися і малий, і великий, і все одно всім буде цікаво. Стосовно глобальної аудиторії, то звісно, в першу чергу це українська аудиторія, бо, як я вже сказала, ми потребуємо ще не одного такого проєкту.

Одночасно цей проєкт буде перекладений англійською мовою. Промоція у Європі буде. Англомовна аудиторія, яка перебуває під впливом, зокрема, російської пропаганди, все-таки зможе почути та зрозуміти Україну не тільки в контексті подій, які відбуваються зараз, але й глибше.

— Розкажіть, де можна знайти продукти проєкту?

— Найпростіше — загуглити "Завдяки їм. Історія українок та українців". Ви 100% знайдете наші матеріали на будь-якій із платформ, де ми їх розміщуємо. Зараз матеріали розміщені на YouTube-каналі Nudge, це наша освітня платформа, на якій ми публікуємо всі наші проєкти. Незабаром проєкт опиниться і на платформах наших партнерів, тому що нам важливо промотувати саме контент, а не платформу.

Читайте також: Комплексна допомога пораненим дітям: інтерв'ю з менеджеркою організації "СОС Дитячі містечка Україна"

Прямий ефір