14-й пакет санкцій проти Росії: як відбуватиметься послаблення економіки окупантів

Санкції. Ілюстрація: 24tv.ua

Рада Європейського Союзу 24 червня ухвалила 14-й пакет економічних та індивідуальних обмежувальних заходів проти Росії, які вперше після повномасштабного вторгнення Росії в Україну передбачають санкції проти російського газу. Які ще обмеження передбачені у новому пакеті, чи вдасться притиснути економіку РФ та які є обхідні шляхи, пояснюють експерти у "Ранку Вдома".

Російська економіка жива, а країна-агресорка продовжує виробляти зброю. Експерти-економісти визнають, що в Росії вистачає грошей, принаймні на розвиток оборонно-промислового комплексу та підтримку економіки. Російсько-українська війна — тому підтвердження. 

Ще до повномасштабного вторгнення, російський газ був основним джерелом доходів. РФ була найбільшим постачальником газу до Європи. Після лютого 2022 року цей вентиль перекрили. Європейському бізнесу цей крок дорого коштував, тож Європа продовжила купувати російський скраплений газ у досить великих об'ємах.

"Наприклад, Франція дві третини своїх запасів газу закачала саме російського. Тобто тут така політика подвійних стандартів", — каже політолог Олексій Буряченко.

За даними аналітиків, 2023 року Росія відправила понад 15 млн тонн скрапленого газу в порти Євросоюзу. Це трохи більше, ніж у 2022-му і на 37% більше у порівнянні з 2021 роком. 

"Новий російський наступ довів, що існуючого тиску на Росію недостатньо. Я хотів би згадати про військову підтримку — артилерію та снаряди. Виконання кожної обіцянки важливо не тільки з точки зору захисту життя, але й для того, щоб зруйнувати російську ілюзію про те, що вони чогось досягнуть війною. Дуже важливим є фінансування як через Європейський фонд миру, так і на двосторонній основі фінансування, яке є своєчасним", — каже президент України Володимир Зеленський.

Рішення про 14-й пакет санкцій своєчасним назвати складно. Як завжди, затягувала Угорщина. Країна голосувала проти введення обмежень. Офіційний Будапешт поступився тільки після ухвалення гарантій про добудову реакторів на своїй атомній станції. Ними займається "Росатом". 

"Вони використовують Угорщину, яка блокує процес впровадження нових санкційних пакетів, поки Росія вживає превентивних заходів з мінімізації своїх втрат і налагоджує нові ланцюжки імпорту або експорту", — пояснює політолог.

14-й пакет санкцій — це не тільки про скраплений газ, а й про його доставку. Чергові обмеження ввели проти російського тіньового флоту. Цілі танкери допомагали експортувати нафту. Зі скрапленим газом важче, адже потрібні спеціальні кораблі, котрих в рази менше, ніж класичних нафтових танкерів. 

Ця війна показала, що Росія будь-якою ціною готова отримувати підсанкційні товари та обходити обмеження, аби було кому допомогти. 

"Росіяни готові платити за товари подвійного призначення, за станки і за чіпи, величезні кошти, тому що це все підсанкційні товари. Вони вигадують величезну кількістю схем. Наприклад, щоб юридичні особи, які займаються придбанням товарів, мали китайську реєстрацію, щоб засновники були китацями, щоб отримані за російську нафту гроші залишалися в Китаї", — розповідає політолог.

Читайте також:

Прямий ефір