"100 облич Сергія Параджанова": у Національній академії мистецтв України відкрили особливу виставку

Виставка "100 облич Сергія Параджанова". Скриншот: kanaldim.tv

У Національній академії мистецтв України відкрили виставку "100 облич Сергія Параджанова". Проєкт присвячено 100-річчю з дня народження вірменсько-українського кінорежисера, сценариста і художника-постановника. Усі твори, які репрезентовані на виставці, створено Параджановим, хоча й необов'язково його власними руками. Деякі з них були подаровані йому за життя, деякі створені вже після його смерті, розповідається у "Ранку Вдома". 

Його творчість стала одним із символів кіномистецтва ХХ століття. Його роботами, знятими на Київській кіностудії імені Довженка, надихаються сучасні режисери та сценаристи. А його яскрава розповідь про українські традиції та культуру у "Тінях забутих предків" пробилася крізь залізну завісу, пролунала на весь світ і стала візитівкою українського кіно. 

2024-го виповнюється 100 років від дня народження вірменсько-українського режисера Сергія Параджанова. ЮНЕСКО оголосило 2024-й його роком — людини, яка відзняла свої найкращі фільми під постійним тиском радянської влади, коли люди боялися навіть говорити про те, що Сергій Параджанов сміливо демонстрував усьому світу. Віддати шану легендарному режисеру вирішили команди одразу кількох українських музеїв, влаштувавши унікальну виставку "100 облич Параджанова". 

"Коли він знімав, йшла радянська боротьба з релігією, як опіумом для народу. Параджанов повертав народ до його християнських витоків. Він сказав: "Я зніму такий фільм, що ніхто не зможе придратись". Він знав, що і за той фільм йому буде строк, і за цей. Але відповідальність перед Богом, перед власною совістю, перед країною, яка його прийняла як сина, в отаке вилилась", — каже директорка Музею Сергія Параджанова Київського міжнародного університету Олена Оганесян.

До виставки увійшло понад 50 різноманітних експонатів: унікальні колажі, схожі на ті, які робив сам Сергій Параджанов, роботи його колег та друзів, рідкісні фотографії режисера під час роботи та відпочинку. Організатори буквально по крихтах збирали матеріали для виставки у різних музеях та приватних колекціях. 

Однією з головних частин виставки став бюст, створений українським скульптором Анатолієм Фуженком — він був другом Сергія Параджанова.

На виставці презентовано також твори: Лариси Кадочникової (відома роллю Марічки у фільмі "Тіні забутих предків"), Георгія Якутовича (художник цього ж фільму), фотографії Ігоря Гільбо, який зберіг історію українського мистецтва другої половини ХХ століття, Михайла Найсберга, грузинського фотографа Юрія Мечитова. До того ж на виставці експоновано роботи сучасних митців, які надихалися творчістю Параджанова: Бориса Єґіазаряна, Олексія Анда, Ігоря Горяного, Валерія Дувірака, Гарніка Хачатряна.

Частину експонатів для виставки "100 облич Сергія Параджанова" вдалось знайти завдяки посольством Вірменії та Грузії, а також іншим партнерам. 

Побачити унікальні роботи на власні очі, відкрити для себе нові сторінки історії легендарного режисера сьогодні може кожен охочий у Національній академії мистецтв України до 8 серпня.

Читайте також: Унікальні гобелени, виготовлені за 100 років: в Українському домі відкрили виставку українського арттекстилю

Прямий ефір