Зведення Софійського собору та День залізничника: 4 листопада в історії

Зустрічайте п'ятниця, 4 листопада, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

Рівно 1011 років тому розпочалося зведення Софійського собору — одного з найстаріших християнських храмів України та Східної Європи. Історики стверджують, що започаткував будівництво київський князь Володимир, а закінчив його син Ярослав Мудрий. Назва храма походить від грецького слова "софія", що у перекладі означає "мудрість". Софійський собор — гордість України та родзинка Києва. Щороку його відвідує майже два мільйони осіб. Собор входить до складу Національного заповідника "Софія Київська", який занесений до почесного списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. 

4 листопада в Україні відзначають День залізничника. Цього дня 1861 року на територію України прибув перший пасажирський поїзд під назвою "Ярослав". Він їхав добу з Відня до Львова. Сьогодні загальна довжина залізничних колій в Україні становить понад 3000 кілометрів. Вони об'єднують усі регіони держави. Незважаючи на повномасштабне російське вторгнення, "Укрзалізниця" під постійними обстрілами продовжила працювати та евакуювала мільйони людей до безпечніших регіонів. Наші залізничники й надалі перевозять необхідні всьому світові товари: українське зерно, вугілля, метали та безліч інших вантажів. 

4 листопада 1950 року в Римі була ухвалена Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод. Це фундаментальний документ Ради Європи. Він поставив потреби та гідність особистості в центр європейського правосуддя, класифікував права на життя, свободу поглядів і переконань, свободу від дискримінації. Усі 47 держав-членів Ради Європи є учасниками конвенції, зокрема й Україна.

Більше про визначні події 4 листопада в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома".

Прямий ефір