Зупинка критичних кровотеч з допомогою турнікета — практичні поради від інструкторки FAST

Наталія Бойко. Скриншот: kanaldim.tv

Що таке критична кровотеча, які існують способи її зупинки та як правильно накладати турнікет? Відповіді на ці питання, а також практичні поради, у "Ранку Вдома" надала інструкторка з першої допомоги FAST Наталія Бойко.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Критична кровотеча. Чому цей стан є найбільш загрозливим?

— Дійсно, це критичний стан, який загрожує життю. Пошкодження центральних магістралей кровоносної системи — артерії та вен, загрожує смертю. Критична кровотеча вбиває людину за 2-3 хвилини. Якщо люди поруч не знають, чим допомогти, то, звичайно, ніяка "швидка" не може допомогти, оскільки вона приїде занадто пізно.

— Як зрозуміти, що це критична кровотеча?

— В неї є абсолютно конкретні ознаки. Перше — це калюжа крові. Якщо ви бачите біля постраждалого калюжу крові, це є перша ознака критичної кровотечі. Треба починати її зупиняти.

Друга ознака — це пляма на одязі, яка розповсюджується. Тобто, умовно, є якесь поранення, і ви бачите, що ця пляма стає більшою на очах. Третє — це пульсація або фонтанування з самого джерела кровотечі. Кров витікає наче під тиском.

Четверте — це травматична ампутація. Вище середини кисті або вище середини стопи. Тобто травматична ампутація – це також є ознака критичної кровотечі. Спочатку крові може не бути. Бо м'язи скорочуються, перетискають судини, але не треба нехтувати цим, обов'язково вже починати діяти.

— Які видобувають ці кровотечі?

— Для нас, як для цивільних людей, які надають допомогу в таких містах, де ми не можемо зрозуміти, чи це артеріальна кровотеча, чи венозна, ми повинні зорієнтуватися чи це критична кровотеча, чи ні. Бачимо одну з ознак критичної кровотечі й зупиняємо її.

Є кровотечі при яких можуть допомогти тільки медики. Це внутрішні кровотечі. Якщо є кровотеча десь в зоні черевної порожнини, грудної клітки, в зоні тулуба, то на домедичному етапі ми ніяк не можемо допомогти. Таку кровотечу можна тільки запідозрити. Чітких ознак немає.

Наприклад, людина впала з висоти. Ми можемо підозрювати, що там є  крововилив. Тоді людину краще не чіпати взагалі. Варто викликати "швидку". Втім, навіть медики "швидкої" зупинити її теж не можуть. Це можуть зробити вже на хірургічному столі. Але ми з вами, як люди цивільні, можемо абсолютно ефективно зупиняти зовнішні кровотечі. Це руки та ноги. Також в зоні шиї, під пахвами, та у паху. Тут ми з вами можемо ефективно зупиняти критичні кровотечі.

— Яким чином можна зупинити критичну кровотечу?

— Почнімо з найпростішого. Умовно, у вас немає аптечки. Ви сам на сам з постраждалими. Використовувати якісь імпровізовані методи зупинки кровотеч ми не рекомендуємо, бо, скоріш за все, вони не спрацюють.

Але ми можемо проводити перший, найпростіший метод зупинки критичних кровотеч. Це прямий тиск на рану. Звичайно, ми рекомендуємо це робити в рукавичках, бо є прямий контакт з кров'ю. Ми говоримо про тиск дуже-дуже сильний. Можна тиснути руками. Якщо є велике поранення, можемо покласти якусь тканину, щоб збільшити площу та просто тиснути на рану до проїзду медиків. Це реально працює.

Інша ситуація, коли у вас вже з'являється аптечка. Ми можемо ефективно використовувати такий засіб для зупинки критичної кровотечі з кінцівок, як турнікет. Це турнікет Cut, найвідоміший американський турнікет, і турнікет Січ, український, наш виробник, який теж себе зарекомендував з 2015 року. Ці турнікети показують свою ефективність, і вони зупиняють критичні кровотечі. Їх використовують в українській армії.

— Взагалі, що таке турнікет?

— Це стрічка, наче ремінь та вороток. Вороток приєднаний до ось такої стрічки всередині. Коли ми крутимо цей вороток, стрічка починає скорочуватися, починає ставати меншою. Турнікет створює рівномірний циркулярний тиск на м'язи кінцівки.

М'язи стискаються, і тим самим оцей просвіт судин зменшується. Так зупиняється критична кровотеча. Накладається турнікет на 5-8 сантиметрів вище поранення, якщо ви точно бачите джерело кровотечі. 5-8 сантиметрів — це умовна ваша долонька. Але при цьому турнікет не спрацює на суглобах, тобто накладати його не можна на лікоть, на плечовий суглоб або на коліно. Якщо ж не можна ідентифікувати джерело кровотечі, тоді його треба накладати максимально високо.

Далі, його треба зафіксувати. Ми говоримо про те, що треба закрутити вороток максимально сильно. Правильно накладений турнікет викличе біль. Накладання турнікета може бути більш болячим, ніж саме поранення. Але ми розуміємо, що ми рятуємо життя. Треба спілкуватися з пораненим в тому числі. Накладаємо турнікет, фіксуємо час накладання. Цей час буде важливий для медиків, аби вони знали як правильно його знімати.

Ми, на базовому етапі, не маємо права турнікет послабляти, знімати, відкручувати вороток. Тому що ми таким чином тільки погіршуємо стан постраждалого. Ми повинні зафіксувати турнікет, написати час та чекати медиків.

Через деякий час починають утворюватися певні процеси в кінцівці, яка перетиснута турнікетом. Але ми говоримо про те, що ми зберігаємо життя. Якщо ми послабимо турнікет, людина стече кров'ю та помре.

Тому для нас в такому випадку працює аксіома — життя в обмін на здоров'я. Ми зберігаємо життя людини. В майбутньому можуть бути якісь проблеми. Але якщо ми зараз будемо опікуватися про здоров'я, то є ризик того, що людина втратить життя.

Якщо ви не є медиком, зокрема, бойовим медиком, який пройшов відповідне навчання для того, щоб знімати, переміщати турнікет або заміняти його на інші методи зупинки кровотечі, то краще не послаблювати турнікет. Бо таким чином ми просто погіршимо стан постраждалого.

Також у нас є інші ділянки, де ми можемо зупиняти кровотечу, але турнікет там буде неефективний. Це шия, ділянка під пахвами та пахова зона. Тут турнікет не спрацює. Тут працює прямий тиск. Якщо прямого тиску недостатньо, то ми можемо використовувати метод тампонування.

Шукаємо джерело кровотечі в рані, затискаємо його пальцями в рукавичках і далі робимо тампонаду. Таким чином ми створюємо тиск на рану, що допомагає зупинити кровотечу. Гемостатичний бинт просочений спеціальною речовиною, яка допомагає швидше згортати кров.

Читайте також: Основи домедичної допомоги: про особисту безпеку та відповідальність за життя постраждалого говоримо з інструкторкою компанії FAST 

Прямий ефір