Застосунок "База": говоримо з керівницею проєкту про психологічну підтримку ветеранів та їхніх родин 

Аліна Вяткіна. Скриншот: kanaldim.tv

Мобільний застосунок "База" стане у пригоді тим, хто потребує психологічної підтримки. Поки ним активно користуються ветерани та ветеранки, а також родичі військових. Чи допоможе "База" цивільним, як відбувається листування з психологами та яких технік навчають користувачів, розпитуємо у "Ранку Вдома" керівницю проєкту "База", виконавчу директорку громадської організації "Вільний вибір" Аліну Вяткину.

Ведучі — Ірина Хоменко та Денис Мінін.

— Як відбувається спілкування у застосунку "База"?

— Застосунок називається "База". Ми його вигадали ще у 2019 році як такий умовний проміжний пункт між воєнним життям та цивільним. Я сама, як ветеранка, намагалася поділитися досвідом, щоб зробити цей застосунок помічним. Таким, який би давав можливість зрозуміти, що з тобою відбувається, коли ти повертаєшся з зони бойових дій. Як з цим впоратись, що може відбуватися на твоєму шляху повернення і так далі.

В цьому застосунку є стабілізаційні вправи, і розділи, які можна почитати. Спілкування з психологом відбувається виключно в анонімному форматі або в форматі запитань-відповідей. Питання ти можеш поставити фахівцю, і він тобі відповідає через сам застосунок. Це живе спілкування, листування з психологом. Ми врахували потребу зберегти анонімність для всіх користувачів застосунку. При цьому мати доступ до всіх функцій.

— Які опції для вас, як для ветеранки, були ключовими?

— Кризова кнопка, яка допомагає стабілізувати твій стан, коли ти сидиш в черзі на МСЕК, коли ти їдеш в метро, тебе починає накривати, або трапляється панічна атака. Власне, дуже хочеться, щоб під рукою була шпаргалка, яку можна відкрити, і яка тобі допоможе заспокоїтися,  повернутися взагалі в реальність і зрозуміти, що робити далі.

— Як вона працює?

— Ти натискаєш цю кнопку і бачиш анімацію — дихання по квадрату. Там по квадрату рухається така кулька, разом з яким ти дихаєш на вдих-видих, на певну довжину цих вдихів та видихів на рахунок 4. Коли ми в стресовому дуже стані, Дуже важко нам відстежувати реальну довжину вдиху-видиху. Ми зазвичай починаємо дуже швидко дихати, починається гіпервентиляція, і це ще більше посилює паніку.

Тобто цей застосунок допомагає заспокоїтися шляхом, власне, цієї анімації. Потім там є ще три прості такі самі техніки, саме стабілізація й заземлення, які допомагають повернутися до реальності. Якщо після всіх технік тобі не стало легше, то можна перейти в вкладку "Кризові контакти", набрати якусь кризову лінію, яка допоможе. Тобто з вами спілкуватимуться фахівці в онлайн режимі.

— Які ще є опції у стосунку "База"?

Застосунок складається з трьох розділів. Фактично, це базовий розділ, в якому тексти на різні теми, відповіді на питання, які можуть виникати після повернення з фронту. Зараз ми оновлювали застосунок і додали нові теми, це, зокрема, стосунки під час війни. Там є поради, власне, і для тих, хто воює, і для тих, хто чекає.

Про горювання, тому що ми дуже багато зараз зустрічаємось з втратами, і про хронічну стресову втому. Бо на третій рік повномасштабного вторгнення дуже важко не почуватися втомленим, виснаженим, і, власне, варто розуміти, як з цим можна теж справлятися.

Другий розділ – це інструменти. Це безпосередні техніки, вправи, дуже прості, які можна виконувати самостійно, без фахівця будь-де.

Є цікава вправа — це дискримінація тригерів. Це не просто дихання, якесь там розслаблення, це конкретні насправді дуже техніки, які допомагають впоратися з дуже точковими станами, з якими зустрічаються саме ветерани й ветеранки зазвичай після повернення.

Техніка по роботі з провиною.  Її так само можна виконувати самостійно, створити цю діаграму в самому застосунку. Потім відкривати ці діаграми на різні теми й нагадувати собі, що ця ситуація, це не повністю на 100%, моя провина, ще є купа різних обставин, які впливали на цю ситуацію і те, що сталося.

— Чи можуть цивільні скористатися цим застосунком?

— Можуть. Ми його розробили за підтримки програми реінтеграції в Україні, яку реалізовує AIREX. Завдяки цьому, він є безплатним для всіх абсолютно користувачів, в тому числі для цивільних. З початку повномасштабного вторгнення ми побачили по статистиці, що багато наших користувачів — це цивільні особи або близькі ветеранів та ветеранок. Тобто не тільки люди з бойовим досвідом можуть і користуються цим застосунком, а й цивільні.

— У вас є статистика?

— Так, звісно, у нас є статистика. Ми не всіма цифрами можемо ділитися, але станом на зараз ми маємо понад 35 000 завантажень. Ветерани та їхні близькі — це приблизно 80% загальних користувачів. Виключно цивільні — це 20%. Але ми не примушуємо підтверджувати людину, що він/вона є ветераном або ветеранкою, чи вказувати, що він належить до цієї аудиторії. Тому скоріше статистика на око. Те, що вказують самі користувачі, ніж те, що ми перевіряємо.

— Які розділи у застосунку мають попит?

— Серед розділів у нас, до речі, також є розділ контакту, в якому є розділи організації, які працюють у сфері ветеранських справ, які є перевіреними. Там не тільки про психологічну підтримку, там і фізична реабілітація, і юридична підтримка, і пошук роботи, наприклад. Але стосовно того, що найбільше люблять користувачі, це інструменти. Це дуже конкретні вправи, техніки. Стосовно дихання по квадрату, це взагалі локальний мем, тому що ми дихаємо по квадрату і під обстрілами, і в метро, і десь в черзі в госпіталі, коли ми їдемо зі стабпункту в госпіталь після поранення, ми дуже різні відгуки отримували.

— Нагадаймо нашим глядачам, як знайти вас, як знайти застосунок і як ним користуватися.

— Застосунок розробила громадська організація "Вільний вибір". На нас можна підписуватися в усіх соціальних мережах, Instagram, Facebook. Те саме стосується застосунку "База". В нього теж є сторінки у соцмережах, які ми доволі активно ведемо. Сам застосунок можна завантажити безплатно на Google Play, в App Store майже на всі девайси.

Читайте також: Акція "Збери портфель дитині": про допомогу малозабезпеченим родинам говоримо з координаторкою волонтерської мережі Volunteer Community в Україні

Прямий ефір