Застосунок "Армія+" та навчання військової справи: деталі розкрила заступниця міністра оборони

Катерина Черногоренко. Фото: mil.gov.ua

Застосунок "Армія+" створений військовими для військових. За перший місяць роботи ним скористалися 190 000 військовослужбовців. Понад 600 військових частин вже почали подавати з його допомогою електронні рапорти, які прирівнюються до паперових. Які ще функції є в застосунку  та яким чином додаток допоможе рідним захисників, у "Ранку Вдома" розповіла заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко.

Ведуча — Ольга Фанагей-Баранова.

— В серпні відбувся запуск мобільного застосунку "Армія+". Кому потрібен цей сервіс?

— Застосунок "Армія+" — це державний мобільний застосунок, який створений військовими для військових. Його запустили фахівці  Міністерства оборони України. Його основна мета — це цифровізація послуг для військовослужбовців та підвищення ефективності їхньої служби.

— Чому саме таке формулювання "створений військовими для військових"?

— Бо, по-перше, кожен третій працівник нашої цифрової команди Міністерства оборони має бойовий досвід в бригадах і розуміє проблему бюрократії на війні, у війську й те, що саме заважає ефективній службі. Запуск цього цифрового продукту має полегшити життя військовим.

Те, що здавалося не дуже реалістичним ще пів року тому, зараз працює на нашу перемогу. Зокрема, ми запустили можливість в два кліки подати рапорт своєму командиру. У додатку є 11 типів рапортів. Ми перед собою ставимо амбітну задачу — додавати щомісяця кілька нових документів. Це важливий крок в цифровізації процесів для українських військовослужбовців.

— Які ще функції є в застосунку "Армія+"?

— Застосунок запустили 8 серпня 2024 року. Буквально через місяць 190 000 військовослужбовців активно користуються застосунком. Крім того, понад 600 військових частин вже почали подавати рапорти через застосунок "Армія+".

Зараз у застосунку є три функції. Головна опція  — це 11 електронних рапортів по чотирьох групах. Йдеться про рапорт на відпустку, рапорт на допомогу, направлення й видача направлення. Їх можна створити за кілька хвилин через конструктор. Там є покрокові підказки, які допоможуть уникнути помилок та відстежувати статус документа.

Якщо говорити про результати роботи електронних рапортів, то ми маємо наразі 48 000 військових, які спробували створити свій перший електронний рапорт. Вони тестували функції застосунку. Ми це заохочуємо. Адже  військовослужбовці мають перевіряти, як це виглядає.

Натомість фінально підписаних та пропрацьованих рапортів  — 3700. Вони є чинними документами, такими, як і паперові. Я вважаю, що це історична подія для наших Збройних Сил. Ми маємо розвивати цей напрямок.

Також в Армія +є функція Армія ID. Це створений унікальний ID номер військового. Це перший суттєвий крок на шляху до цифрової версії військового посвідчення. Ми хочемо запустити його вже найближчим часом. Це виглядатиме, як посвідчення з фотографією. Це стане повноцінним електронним документом.

Остання функція в застосунку  — це опитування. Думка військових повинна бути почутою, бо ми лише менеджери, які виконують поставлені задачі. Ми спільно з самим військовими, які вказують на недоліки, хочемо впливати на реальні зміни в Силах оборони.

Зараз триває друге опитування, до якого можуть долучити військовослужбовців. Воно стосується цифрових бойових систем, які використовуються нашими військовими на лінії бойового зіткнення і є дуже важливим питанням для виконання бойових задач.

— Скажіть, будь ласка, як регулюється Армія +? Наскільки юридично захищені електронні рапорти?

— За стосунок регулюється окремим положенням про вебпортал Армія +. Це положення затверджено постановою Кабінету міністрів України № 879 від 30 липня 2024 року. Крім цього, ми робили окрему нормативну правову базу під електронні репорти. Це окремий, взагалі, порядок організації роботи з репортами. Він затверджений наказом Міністерства оборони № 531 від 6 серпня 2024 року. Саме цей порядок прирівнює електронні рапорти до паперових.

Я нагадаю, що 8 серпня 2024 року ми запустилися офіційно. Для того, щоб була можливість вже користуватися повноцінним функціоналом, а напередодні прийняли порядок про створення електронних рапортів. Міністерство оборони зробило все для того, щоб військові могли користуватися додатком для подання рапортів, які мають юридичну силу.

— У соцмережах військові часто писали про проблему з авторизацією. Чому так сталося та чи вдалося усунути недоліки?  

— Ми в режимі реального часу створюємо можливості для запуску цифрових послуг та намагаємося оперативно реагувати на помилки. Ми запустили технічну підтримку, яка виправила вже декілька тисяч помилок, пов'язаних з авторизацією. Рухаємося до того, щоб 100% наших військовослужбовців змогу користуватися застосунком "Армія+".

Проблема полягала в тому, що дані про військового, який був на контракті чи мобілізувався, не передали з одного ТЦК до іншого, наприклад. Тобто між цими інституціями могли втратитися документи військовослужбовця, їх могли не вчасно внести в реєстр.

Ми не боїмося таких ситуацій. Ми оперативно виправляємо помилки через технічну підтримку й згодом створимо повноцінну цифрову систему. Таких ситуацій взагалі не буде.

— Також військові скаржилися на те, що командири могли ігнорувати запити особового складу щодо початку роботи в застосунку "Армія+". Яка зараз ситуація з цим питанням?

— Я переконана у тому, що "Армія+" — це історія української армії, історія українського війська. Я завжди кажу, що від лідерства наших командирів залежить також успіх цифровізації нашого війська. Адже опанування технологій дозволить військовим мати більше часу для виконання бойових задач.

Зараз є бригади, які дуже швидко впроваджують нові процеси. Вони активно користуються електронними рапортами. До одної з таких бригад ми днями їздили. Ми були приємно вражені рівнем підготовки та залученості особового складу до цифровізації процесів та боротьби з "паперовою армією".

Важливо, що командир зобов'язаний передати "Армію ID" своєму особовому складу, щоб військові могли подавати електронні рапорти. Проте у випадку відмов ми зробили порядок організації роботи з рапортами, який затверджений наказом Міністерства оборони. Відмова надати "Армію ID" вважається порушенням цього порядку, де чітко зазначено, що кожен командир зобов'язаний довести до підлеглого особового складу "Армію ID".

Ми також закликаємо виправити це порушення, якщо це сталося через брак часу або з якихось інших причин. Втім, зазначу, що абсолютну більшість військових підрозділів це роблять.

— Йдеться про дані українського війська, на які активно полює ворог. Чи добре захищені дані в застосунку? Чи готові боротися зі спробами атак на "Армію+"?

— По-перше, потрібно сказати, що сама архітектура застосунку спроєктована таким чином, щоб бути найбільш безпечною. Ми розуміємо, що дані військовослужбовців — це найбільш сенситивна, найбільш важлива частина будь-якого застосунку.

Втім, "Армія+" не зберігає персональні дані військовослужбовців. Вони підтягуються з зовнішніх реєстрів за запитом з девайса. Застосунок безпечний. Ми пожертвували часом на запуск на користь кібербезпеки застосунку. Спеціально робили таку багатоетапну перевірку і архітектури, і рівня захищеності. Потужності застосунку розгорнуті в захищенні локації. Вона має необхідні сертифікати щодо безпеки відповідно до чинного законодавства.

Потрібно сказати, що дані, що вносяться під час створення рапорту, зберігаються саме на девайсі, тобто на телефоні безпосередньо військовослужбовця в зашифрованому вигляді. Застосунок їх не накопичує.

Також слід сказати, що ми пройшли всі перевірки безпеки з боку держави, отримали атестат відповідності комплексної системи захисту інформації та під'єдналися до системи моніторингу реагування на кіберінциденти.

— Знаємо, що застосунок важливий не тільки для військових, а й для їхніх близьких. Чим саме, розкажіть?

— "Армія+" важлива для суспільства взагалі, бо до Збройних сил України потрапило багато цивільних з початку повномасштабного вторгнення. Армія збільшилася в декілька разів в дуже короткий термін. Ці люди звикли в цивільному повсякденному житті до зручних цифрових сервісів. Можна оплатити штраф у кілька кліків, можна купити в супермаркеті все, що ти вважаєш за потрібне, просто приклавши телефон. Потім ці люди потрапили в Збройні сили і були вимушені писати від руки рапорти.

За дуже довгий час в нашій армії не було жодних зручних інструментів для таких, наприклад, ітерацій. Я вважаю, що це про зміну культури відносин між державою, між командирами, між військовослужбовцями, між окремими підрозділами.

Ми будемо розвивати додаток "Армія+", який стане екосистемою сервісів, де вирішуватимуть будь-які запити військових та їхніх сімей. "Армія+" стане першою платформою в Україні, де буде комплексне онлайн навчання з військової справи. Це буде офіційний централізований хаб з верифікованих навчальних матеріалів. Ми робимо це разом з Генеральним штабом. Це нагода отримати доступ до всіх уроків або до всього досвіду цієї війни. Пізніше в застосунку з'явиться електронне військове посвідчення.

Ми переконані, що "Армія+" — це дуже важливий інструмент, який доведе, що всі ітерації, всі взаємодії в армії можуть бути цифровими, сучасними, зручними. Ми робимо це спільно з державою.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір