Заснування The Associated Press та перепоховання Тараса Шевченка — 22 травня в історії

Фото: kanaldim.tv

Зустрічаємо понеділок, 22 травня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

22 травня 1840 року — день народження видатного українського драматурга, театрального режисера і актора Марка Кропивницького. Його неодноразово запрошували працювати на російських сценах, але він категорично відмовлявся. Ба більше, 1881 року він домігся скасування пункту Емського указу про заборону українських п'єс і невдовзі створив перший в історії України професійний театр. Сьогодні він має ім'я Марка Кропивницького.

Історія Театру Корифеїв почалася із п'єси, яка досі є золотим фондом його репертуару — "Наталка Полтавка". Життєва правда на сцені. Таку вимогу висував Кропивницький своїй театральній трупі. Він є автором понад 40 п'єс. Найвідоміші "Глитай, або ж Павук", "Чмир", "Скрутна доба".

Цього дня 1846 року у США було засноване одне з найбільших у світі інформаційних агентств The Associated Press. Сьогодні — це тисячі працівників і майже 250 представництв у різних країнах. Ініціатор створення інформаційного агентства — видавець Мозес Біч, який прагнув поширення точної, неупередженої, новинної інформації у вигляді фото, тексту, аудіо, відео та інфографіки.

Штаб-квартира The Associated Press, розташована у Нью-Йорку. Робота працівників агентства неодноразово відзначалась престижними нагородами, зокрема й Пулітцерівську премію. Журналісти The Associated Press, ризикуючи власним життям, висвітлюють повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

22 травня 1861 року на Чернечій горі поблизу Канева відбулось перепоховання Тараса Шевченка. Всесвітньо відомий український поет народився у селі Моринці Черкаської області. У 47 років помер у Санкт-Петербурзі, де й був похований.

Його друзі вирішили домогтися дозволу перевезти тіло Шевченка до України, як він сам хотів. Про це свідчать слова з його заповіту. І врешті це вдалось зробити. Спочатку труну привезли до Києва, а потім на пароплаві "Кременчук" доправили до Канева.

На місці поховання замурували цегляне склепіння, насипали два яруси землі та обклали камінням, аби було схоже на степову могилу. Сучасний вигляд меморіалу набув 1939 року, коли встановили бронзовий пам'ятник Кобзарю. На місці поховання поета розташований Канівський державний музей заповідник.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір