Заснування Наукового товариства ім. Шевченка та перша пересадка нирки: 23 грудня в історії

23 грудня 1873 року у Львові було засновано Наукове товариство ім. Тараса Шевченка. Це перша науково-культурна громадська організація України. Ініціаторами її створення були вчений Михайло Драгоманов, фольклорист Пантелеймон Куліш, письменник Іван Нечуй-Левицький. Головна мета товариства — розвиток української культури та науки. Про це йдеться у програмі "Утро Дома".

Організація мала власну друкарню, бібліотеку та три музеї, видала понад 1000 наукових праць, зокрема українські шкільні підручники. Наукове товариство налічувало 20 комісій, у яких працювали 333 вчених. Але 1940 року радянська влада заборонила організацію. Засідання комісії та секції велися підпільно. В Україні новітня історія Наукового товариства імені Шевченка розпочалася 1989 року і продовжується досі.

Цього дня у 1913 році відбувся перший політ чотирьохмоторного бомбардувальника "Ілля Муромець". Літак сконструював киянин Ігор Сікорський. Бомбардувальник вперше в історії авіації мав окрему від салону кабіну. Крім того, "Ілля Муромець" — перший у світі бомбардувальник серійного виробництва. Якось аероплан підняв у повітря 16 людей і улюбленця всього аеродрому — собаку на прізвисько Шкалик. Загальна вага пасажирів становила майже 1300 кг. На початку ХХ століття ця вантажопідйомність була великою рідкістю.

23 грудня 1924 року в Харкові народився видатний актор Михайло Водяний. Більшість свого життя — 40 років — він служив в Одеському театрі музкомедії. У актора була яскрава зовнішність, особлива манера розмови і дивовижна здатність зробити будь-яку роль такою, що запам'ятовується. На його рахунку понад сотня театральних ролей і стільки ж — кінообразів. Свою ключову роль Водяний виконав у музичній кінокомедії "Весілля у Малинівці".

1954 року в цей день провели першу в світі успішну операцію з пересадки нирки. Її зробив американський хірург-трансплантолог Джозеф Мюррей разом із командою хірургів в одній із лікарень Бостона. Нирку пересадили 23-річному Річарду Еріку. Донором став його брат-близнюк Рональд. З новою ниркою Річард прожив 8 років. За досягнення у галузі трансплантології Мюррей отримав Нобелівську премію з медицини. Тепер щороку у світі проводять десятки тисяч операцій із пересадки нирок.

Також сьогодні — Всесвітній день сноуборду. Це один із найпопулярніших та видовищних зимових видів спорту, який входить до програми Олімпійських ігор.

Читайте також: День народження Марко Вовчок та винахід гірлянди: 22 грудня в історії

Прямий ефір