Заснування Кирило-Мефодіївського братства та патент на жувальну гумку: 28 грудня в історії

28 грудня 1845 року було створено Кирило-Мефодіївське братство — одну з перших таємних організацій в Україні. Про це йдеться у програмі "Утро Дома". 

Її започаткували історик Микола Костомаров, журналіст Василь Білозеров, вчений Микола Гулаг, поет Пантелеймон Куліш, а також фольклорист Афанасій Маркевич. У квітні 1846 року до товариства вступив поет Тарас Шевченко. Точна кількість членів організації невідома, але в історичних працях згадуються 12 осіб. Головна мета братства — боротьба з царизмом, а також створення Демократичної федерації слов'янських народів на чолі з Україною.

Цього дня 1869 року американський стоматолог Вільям Семпл запатентував жувальну гумку. Жуйка, яку він запропонував, складалася з каучуку та інших речовин. Семпл запевняв, що інгредієнти, які використовуються, зможуть до блиску очистити поверхню зубів, а регулярне жування жуйки зміцнить м'язи щелепи. Його обіцянки не виправдалися, але жувати гумку стало дуже популярним.

У 1895 році відбувся перший в історії кіносеанс у паризькому Grand Cafe. До уваги глядачів представили 10 короткометражних стрічок, зокрема знамениту картину "Прибуття поїзда". Були глядачі, які побачивши на екрані поїзд, що рухався, вибігали із зали. Час проєкції фільмів становив лише 45-50 секунд. На перший в історії кіносеанс продали 35 білетів.

28 грудня 1929 року народився легендарний хокеїст українського походження Терренс Савчук. Його професійна кар'єра розпочалася у 20 років у американському хокейному клубі Detroit Red Wings, де він стояв на воротах. Спортсмен мав шалену швидкість і реакцію, майже не пропускав голи. Глядачі його добре запам'ятали і за фірмовою стійкою у воротах — на напівзігнутих ногах. Причина такої пози — захворювання спини, через яке Терренс не міг стати на повний зріст. Воротар грав без захисної маски, тому переніс безліч операцій на обличчі та отримав близько 400 шрамів.

Сьогодні — день народження одного з найоплачуваніших акторів Голлівуду Дензела Вашингтона. Відомим уродженець Нью-Йорка став у 27 років після виходу медичного серіалу "Сент-Елсвер". Вже у 35 років Вашингтон отримав свій перший Оскар за найкращу роль другого плану у військовій драмі "Слава". А у 47 років — другий Оскар. Його відзначили за роботу у кримінальному трилері "Тренувальний день".

Медіа-партнери
Прямий ефір