Заміновані території, зруйнована інфраструктура, знущання та голод: жителі села Рудницьке розповіли про окупацію

Жителька села Рудницького. Скриншот: kanaldim.tv

Сьогодні ми пишемо історію звільнення нашої країни. ЗСУ деокупували 39% українських територій. Втім, все ще окупованими лишаються понад 100 тисяч квадратних кілометрів України. З них 64 тисячі — це південні частини Донецької та Запорізької областей, лівобережна Херсонщина, північ Луганщини та частина Харківської області, захоплені під час повномасштабної війни. Історію деокупованого села на Київщині розповідають журналісти "Ранку Вдома".

Змушували мешканців жити за їхніми правилами, забороняли пересуватися вулицями, розмовляти телефоном і навіть виходити на власне подвір'я, а за непокору — карали. Понад три тижні село Рудницька на Київщині було окуповане росіянами. Ворожі солдати з'явилися тут 2 березня 2022 року. Розмістивши свою військову техніку поміж житлових будинків, одразу почали господарювати у населеному пункті.

Село було повністю заблоковане. Місцеві жителі виживали як могли. Харчувалися тим, що заготовили на зиму. Згодом росіяни дозволили доставляти в окуповане село хліб та продукти. Місцевий підприємець купував буханці за власні кошти. Їх роздавали людям, пекли хліб і старости сусідніх сіл та розвозили на старенькому авто швидкої допомоги. Іноді вдавалося привезти молочні продукти від фермерів.

Загарбники оселилися в помешканнях селян, у церкві, сільській раді та школі. Дісталося всім, особливо місцевій гімназії. Колись в ній навчалося 88 учнів та перебувало 11 вихованців дитячого садочка. Тепер навчальний заклад спорожнів, обгорілі стіни, вибиті вікна, спалена підлога ось що залишили після себе окупанти.

Школа потребує капітального ремонту та додаткового обладнання. Сім кабінетів вигоріло вщент, в класі інформатики вціліла лише інтерактивна дошка. Наслідили загарбники і в кабінеті захисту країни, де знаходяться макети автоматів та іншої зброї.

"Автомати розставили по вікнах. Кого вони лякали? Невідомо! Тут, мабуть, був пункт спостереження. Після них ми знайшли ось він сухпайки. В одному з класів було повно цих коробок, не використаних, коли вони тікали, то не забрали їх з собою", — розповів директор Рудницької школи Анатолій Тупиця.

Росіяни також зруйнували спортзал, облаштували там баню та пральню. Речі сушили в шкільній їдальні, вкрали все, що можна було. А коли втікали, замінували майже все село.

"Кожна вуличка, дитячий майданчик, сільська рада, школа. В школі навіть на деревах висіли міни у жерстяних банках. Пам'ятник замінований, дорога польова. В нас на польовій дорозі підірвалися наші військові хлопці. Один, на жаль, загинув", — пригадала староста села Рудницьке Ірина Бурзак.

За час окупації росіяни закатували та вбили місцевого мешканця Володимира Герасименка та взяли в полон молодого хлопця, розповідає староста. В селі повністю зруйновані сім будинків, 62 зазнали серйозних пошкоджень.

Читайте також: Відновлення навчання у Богданівці: діти відвідують освітній центр з тьюторами

Прямий ефір