Яким був 2021-й для української культури — підсумки року, що минає (ВІДЕО)

Ілюстративний скриншот відео: UATV Channel

"Велика реставрація", розвиток туризму та проєкти з медіаграмотності. Українські фільми представлені на найпрестижніших світових фестивалях та ухвалено рішення про повернення колекції Скіфського золота українським музейникам. Таким і не тільки був 2021-й для української культури, повідомляє "Дом".

Завдяки програмі "Велика реставрація" друге дихання цьогоріч отримали майже 60 проєктів. Зокрема, філармонія імені Леоніда Когана у Дніпрі. Зовсім скоро там повністю оновлять сцену, покращать акустику, оновлять інтер'єри залу для глядачів та фоє.

"Ми сподіваємося, що завдяки цій програмі "Велика реставрація" у нас з'явиться новий туристичний маршрут, який називатиметься "Культурні об'єкти", "Найгарніші об'єкти", або "Архітектурні об'єкти Дніпропетровщини", якими ми пишаємося. Ця будівля є пам'яткою архітектури національного значення, вона побудована на початку ХХ століття", — каже  начальниця управління культури, туризму, національностей та релігій Дніпропетровської облдержадміністрації Наталія Першина.

В Одесі відремонтують одразу два музеї — художній та західного та східного мистецтва. А також Одеську обласну філармонію. Там уже проводять попередні роботи, зміцнюють фасади та знімають аварійні елементи декору.

"В нас на сьогодні відбулись тендери по об'єктах, такі як: Палац Абази та Художній музей. Також розглядається питання і об'явлений тендер на Музей морського флоту, там замовник обласна рада", — повідомив заступник голови Одеської облдержадміністрації Сергій Підгайний.

У проєкті "Велика реставрація" цьогоріч — 57 культурних об'єктів. Наступного планується відновити 100. На це із держбюджету виділили 3 млрд грн. Водночас в Міністерстві культури закликають владу в громадах активніше включатись до процесу. Там готові надавати субвенції місцевим бюджетам.

"Вони готові змінювати навколишню інфраструктуру для того, щоб там було зручно, наприклад в замках де відпочити, щоб були кав'ярні, тобто для громади вкладення однієї гривні в реставрацію обертається багатьма гривнями пов'язаними з припливом туристів, відвідувачів", —  пояснює міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.

Нинішнього року Україну також обрали членом Комітету ЮНЕСКО із захисту культурної спадщини у разі збройного конфлікту. Цей статус допоможе країні протистояти постійним спробам Росії присвоїти українські об'єкти культури.

"Адвокація і те, що ми постійно працюємо над документами, які порушують це питання — це одне. Але добитися конкретних результатів для того, щоб показати, в якому стані перебувають об'єкти культурної спадщини на тимчасово окупованих територіях — це найголовніша задача", — каже Ткаченко.

Також за рішенням Апеляційного суду Амстердама до України повернеться "Скіфське золото". Суперечка навколо колекції історичних цінностей із чотирьох музеїв тимчасово окупованого Криму тривала майже 8 років. А традиційний кримськотатарський орнамент "орнек" офіційно внесли до списку всесвітньої нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.

Країну та світ активно цьогоріч знайомили і з кримськотатарською культурою. 2021-го стартував проєкт Шлях/Yol. Він показує ключові елементи кримськотатарської ідентичності та знакові моменти історії корінного народу Криму. У Кримському будинку вже презентували унікальну колекцію з двох сотень експонатів роботи кримських майстрів. А наступного року на території музею у Пирогово відкриють Кримськотатарську садибу.

"Наступного року втілимо велику частину проєкту. А саме сучасну, на основі історичних даних, архітектурних, кримськотатарську садибу, живий музей, де майстри традиційних кримськотатарських ремесел, кухні зокрема представлятимуть різноманітність Криму", — розповів режисер, директор Кримського будинку Ахтем Сеїтаблаєв.

Яскравими подіями у сфері культури на Донбасі став масштабний проєкт культурних ініціатив "Діалог мовою мистецтва". Це фестивалі, книжкові виставки та кулінарні майстер-класи. Їх провели у Маріуполі, який виграв звання "Велика культурна столиця України-2021".

А у межах фестивалю "З країну в Україну" реалізували проєкт "Натхнення Сходу". 11 артистів, серед яких Джамала, ТНМК, Сергій Жадан зняли кліпи для своїх композицій у 11 містах. Зокрема у Слов'янську, Краматорську, Бахмуті, Дружківці, Добропіллі, Мирнограді, Станиці Луганській, Старобільську, Щасті та Маріуполі.

Цьогоріч за державної підтримки в прокат вийшли 79 фільмів. Вітчизняні картини високо оцінили на міжнародних кінофестивалях у Каннах, Венеції, Берліні та на американському "Санденсі".

Читайте також: Підсумки 29 грудня: смертельна пожежа в лікарні, зміни на КПВВ та салат для солдатів

Нагадаємо, що 2021 року уряд України ухвалив низку знакових рішень, що вплинули на соціальну сферу. Зокрема, серед них є й ефективні ініціативи для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), ветеранів бойових дій на Донбасі та жителів окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО).

Медіа-партнери
Прямий ефір