Як зберегти здорову поставу дітям — поради реабілітолога

Постава. Фото: kinesislife.ua

Діти багато часу проводять за комп'ютером, згорбившись над телефоном чи домашнім завданням. Усе це впливає на їхню поставу. Про те, як зберегти її здоровою, про перші ознаки необхідності звернутися до спеціаліста, корисні вправи для профілактики у "Ранку Вдома" розповів спеціаліст у сфері фізичної реабілітації Андрій Маслій.

Як батькам зрозуміти, що у дитини з'явилися проблеми з поставою

Постава — це звичне положення тіла людини в спокої і в русі. Правильна постава — це наше здоров’я. Щоб виявити ознаки неправильної постави у дитини, попросіть її стати рівно і розслабитися. Станьте за спиною і погляньте, чи є асиметрія, чи на одному рівні знаходяться лопатки. Далі перевірте вигин шиї та плечей збоку, чи сутулиться дитина.

Коли дитина перебуває у зоні ростового вікна — від 9-10 років до 18-ти — у спеціалістів є можливість виправити якийсь її дефект: 

  • кефос (викривлення верхнього відділу хребта), 
  • сколіоз (бічне викривлення хребта в площині спини та скручуче обертання хребців навколо своєї осі),
  • лордоз (вигин хребта з випуклістю до передньої частини). 

"Найефективнішим методом діагностики наразі буде панорамний рентген — фотографія від голови до кісток тазу у фронтальній і в боковій проекції. Рентгенолог визначить кути коба і ми бачимо нахили, будову вертикалі хребців, симметрію лопаток, перекос тазу", — пояснив реабілітолог Андрій Маслій.

Викривлення хребта понад 25% на знімку — вже показання до корсетотерапії. Фіксація хребта знижує навантаження на м'язи та хребці, розслаблює спазмовані м'язи. Дитина має проводити у корсеті близько 20 годин на добу. 

Як зберегти правильну поставу дитини

Ранок кожного школяра має починатися із зарядки, ранкової гімнастики. 

"Дитина має багато рухатися і займатися якимись фізичними вправами, спортом. У пострадянський період радили плавання, однак плавання може навіть погіршити ситуацію. Якщо розібрати фізіологію плавання, то ноги, таз піднімаються вгору, відбувається поперековий вигин, що може сприяти прогресуванню кефосу, тобто сутулості", — каже Андрій Маслій.

Зберегти здорову поставу допоможе також повноцінне правильне харчування. Саме лише вживання вітамінів групи D ніяк не впливає на поставу. 

Вправи для виховання правильної постави

  1. Ляжте на тверду поверхню животом, витягніть руки вперед. Кілька разів прогніться в попереку, не відриваючи ноги від підлоги, але зводячи плечі і згинаючи в ліктях руки. Так ви напружуєте спину, але розвантажуєте грудний відділ.
  2. Ляжте на живіт, витягнувши реки перед собою. Підніміть праву ногу і ліву руку, а тоді ліву ногу і праву руку. Коліна повинні бути прямими. Повторюйте кілька разів. 
  3. Встаньте впритул до стіни, руки на поясі. Зігнуту в коліні ногу підніміть вище, голову опустіть, прагнучи торкнутися лобом коліна.

"Головне — правильно визначити, які групи м'язів не працюють, щоб саме їх включити в режим роботи певними вправами", — зауважив реабілітолог.

Читайте також: Що їсти для здоров'я серця та судин — топ корисних продуктів

Прямий ефір