Як виявити посттравматичний стресовий розлад та як його позбутися — поради експертів 

Пройти тестування на визначення ПТСР радять усім українцям. Скриншот: kanaldim.tv

Війни, катастрофи, стихійні лиха, насильство чи теракти. Це далеко не повний перелік того, що може спровокувати появу посттравматичного стресового розладу. ПТСР виникає у людей, які пережили психологічну травму, пов'язану зі стресовою або ж іншою неприємною ситуацією. Фахівці розкажуть, як провести скринінг ПТСР, як виникає розлад та як можна визначити проблему в психологічному здоров’ї. Деталі дізнавайтеся у сюжеті "Ранку Вдома".

Переселенка з Харкова Інна Іваниця, як і багато українців, намагається зберігати оптимізм попри всі загрози, часті повітряні тривоги і пов'язані з ними страхи. Та все ж уникнути хвилювань під час війни вдається не завжди.

"Приїхали в Київ з донькою у надії на т, що тут безпечніше. У Харкові залишилися моя старша донька. Чоловік мій служить, захищає України. Ми дуже переживаємо", — розповіла переселенка з Харкова Інна Іваниця. 

Аби зрозуміти, як вплинула війна на психологічний стан, Інна звернулась до фахівців. На щастя, результати опитування та лабораторного дослідження не виявили ПТСР у Інни Іваниці.

Для початкового скринінгу ПТСР необхідно відповісти на кілька запитань.

Як ви почувалися протягом минулого місяця, чи були у вас нічні жахіття про травматичну подію?

Чи думали про неї, коли не хотіли цього?

Чи намагалися ви не думати про травматичну подію або ж уникати ситуацій, що нагадують про неї?

Чи були ви постійно напоготові або ж мимоволі рефлекторно підхоплювалися?

Чи відчували ви себе заціпеніння або відстороненим від людей діяльності чи оточення? Чи відчували ви себе винним у події, що відбулася?

Подібне опитування — це один з інструментів для самостійного скринінгу ПТСР. Також подібно анкету, застосовують фахівці, аби не проґавити симптоми психічного розладу на ранній стадії.

В умовах війни, за словами патофізіолога Віктора Досенка, тестування на ПТСР варто було пройти усім українцям.

"Людина не здогадується, що в неї є посттравматичний стресовий розлад. Потім вилікувати його, на задавлених стадіях, буває дуже важко. Відбувається нейродегенеративний процес, який нагадує нейродегенерацію при хворобі Альцгеймера", — пояснив патофізіолог Віктор Досенко.

Професор Досенко пояснює, як правильно оцінювати результат скринінгу на ПТСР за британською системою.

"Зокрема, позитивна відповідь хоча б на три питання з п'яти свідчитиме про необхідність звернутися до психотерапевта", резюмував патофізіолог.

ПТСР може виникнути у будь-кого, у будь-якому віці, незалежно від статі, віку чи соціального статусу. Прояви розладу можуть з'явитись навіть через кілька років після травматичної події. Весь цей час організм може перебувати у стані хронічного стресу.

При ПТСР можуть спостерігатися такі симптоми, як гіперзбудженість, повторне проживання травматичних подій, проблеми з пам'яттю та емоціями.

Щоб уникнути негативних наслідків для психіки через війну, експерти радять працювати з психологами, робити фізичні вправи й час від часу змінювати середовище. Не варто залишатись на самоті та тримати в собі негативні відчуття та переживання.

Читайте також: 36 кілометрів інформаційної стрічки на рік: як життя з гаджетами впливає на здоров’я

Прямий ефір