Як створювали кліп "Замість мене", знятий на тепловізор бійців "Азова": інтерв'ю з Олександром Чемеровим

Сашко Чемеров. Фото: 24 канал

Український музикант, продюсер, лідер гурту "Дімна Суміш" Саша Чемеров представив унікальний кліп на трек "Замість мене" — можливо, перший такий у світі. Адже його знімали на тепловізор.

Про історію створення кліпу, про те, які ролі сьогодні виконує культурний десант та як поєднувати творчість та війну, музикант розповів в інтерв'ю у програмі "Ранок Вдома".

Ведучі — Юрій Критенко та Анна Кузіна.

— Сашо, чим займаєтесь сьогодні?

— Сьогодні, як і вчора, і позавчора, ми з культурним десантом їздимо частинами і підбадьорюємо хлопців, граємо для них концерти, розмовляємо, робимо все що можемо.

— Де вас застала війна 24 лютого і як ви діяли?

— Я до кінця не вірив у те, що таке може статися, і 23-го відправив дружину за місто — вперше після того, як вона народила мені сина. Вона поїхала відпочити. Я з двома дітьми — з донькою та сином — залишився вдома. І коли 24-го почалася війна, я прокинувся і почав думати, що робити. Я поїхав по дружину, залишив дітей на її маму, забрав її. Ми провели перші три дні війни на парковці нашого будинку. Після цього переїхали на Оболонь, там у підвалах просиділи ще приблизно тиждень, може, 10 днів, і тоді я вже вивіз сім'ю на захід України та за кордон. Сам залишився тут, відкрив фонд, який називається "Культурний опір", і почав займатися допомогою, почав робити все, що я можу в усіх сферах.

— У вас вийшов кліп на пісню "Замість мене". Це щось неймовірне. Скажіть, як прийшла ідея зняти кліп на тепловізор, ще й бійців "Азова"?

— Ідея належить Гоші Винокурову. Це художник, з яким я працюю вже багато років. Ми з ним довго думали, що зробити на цю пісню. Він мені в якийсь момент каже: "Я не знаю, не йде, може, зняти на тепловізор?". І мене як водою обмило. Я відразу зрозумів, що ця ідея — це нереальна ідея, і це, взагалі, перший у світі кліп, який від початку до кінця був знятий на тепловізор. Так як я працюю з "Азовом" трохи більше, ніж з іншими батальйонами, я прийшов до штабу "Азова" і попросив у них тепловізор. Вони дали, і ми за два дні зняли цей кліп.

— Як технічно знімалося відео із тепловізором?

— Це реально складно, тому що на тепловізор дуже складно зняти ліпсинг (від агнл. lips (губи) та synch (синхронізація) — синхронізація зображення співака та фонограми, — ред.), тобто я не знаю, як воно знімає, через те, що він реагує на тепло. Можливо, тому було дуже складно зняти ліпсинг. Ми витратили весь час саме на це, але це вийшло. Трохи монтажу — і кліп був готовий.

— У якому місті ви знімали кліп?

— Я залишився у Львові, саме там я відкрив фонд, і саме там у мене розпочалася діяльність із волонтерськими організаціями. Тож саме у Львові й знявся цей кліп. Ідея кльова ще тим, що Львів спокійний, це тил, але ми всі — під прицілом. Ми бачимо абсолютно спокійне місто, люди займаються своїми справами, але водночас картинка через тепловізор із метрами до людей. Там ще є метр до тварин. Тобто люди там... люди, як тварини. Ми, по суті, як тварини, і на нас іде полювання навіть у тихих містах.

— Чим зйомки кліпу у мирний час відрізняються від воєнного?

— У ситуації війни я видав три пісні та одне відео. У мирний час ти можеш зробити більше: спокійніше, люди на місцях. А під час війни все робиться на колінці, тобто все — в екстремальних умовах. Тому і кліп, і пісні були зроблені у досить екстремальних умовах. Комп'ютери ламалися, світло відключалося, люди хворіли, було досить складно. Водночас під час війни якісь процеси відбуваються швидше, бо люди зараз разом працюють над перемогою, як бійці на фронті, так само і ми в тилу. Усі на це працюють, тож деякі процеси швидко відбувалися.

— Ви задоволені зробленим? Що кажуть ваші колеги про кліп? На YouТube у коментарях тисячі захоплених відгуків.

— Уперше в житті вийшло так, що я співав пісню, яку написав не сам. Цю пісню написав Олександр Філоненко, і він мені посеред війни просто сказав: "Я написав пісню два дні тому, і мені здається, що там має звучати твій голос". Він мені надіслав, я послухав і одразу відчув, що можу зробити цю пісню. Я дуже задоволений результатом, я дуже задоволений концепцією, концепція спрацювала, і як ви кажете, багато хороших відгуків, тому що концепція спрацювала. Усі відчули те, що хотілося передати саме цим відео.

— Чи ще будуть якісь експерименти, чи можна від вас чекати чогось нового найближчим часом?

— Я не зупинявся, я намітив собі план до війни, і я не зупинився, тільки додавав. Зараз я готую ще два сингли, і звичайно, я хочу зробити якусь візуалізацію як мінімум однієї пісні. Крім того, я їду в тур із джазовою програмою. Це абсолютно нове бачення моєї музики, це реальний джаз, тож я всіх запрошую. І продовжую займатись волонтерською діяльністю. Зараз я з вами договорю і піду співати для хлопців, які зараз на ротації.

— І наше традиційне запитання: що ви насамперед зробите після нашої перемоги?

— Я точно знаю відповідь на це запитання. Моя родина зараз далеко від мене, вони в Америці. Мені дуже важко. У мене маленький син, я не бачу як він росте. У мене прекрасна донька теж росте. Дружина, якій важко зараз дуже. Я їх не бачив уже чотири місяці. Перше, що я зроблю, я поїду до них, обійматиму їх, цілуватиму і проводитиму з ними час.

Прямий ефір