Як організація Helping To Leave вивозить з Росії депортованих українців: історія сім'ї з Ізюма

Лілія Майченко з чоловіком та дітьми. Скриншот: kanaldim.tv

Українка Лілія Майченко відчула на собі усі жахіття війни. Росіяни окупували її місто Ізюм, знищили будинок, вбили чоловіка, а її з дітьми депортували до російського Бєлгорода. Спочатку жінка жила з донькою і сином у лікарні. У Лілії не залишилося жодних документів, тож їй пропонували оформити тимчасовий прихисток у Росії. Лілія відмовилась і наважилась втікати, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Лілія Майченко з Ізюма Харківської області втратила все. Будинок зруйнував російський снаряд, чоловік — загинув на місці, а діти отримали серйозні травми. Її 12-річна донька Поліна отримала численні опіки, а 14-річний син Матвій — перелом хребта. Окупанти депортували Лілю з дітьми до Бєлгорода. Спочатку жінка у лікарні.

"Потім ми потрапили в наметове містечко. Там пробули якийсь час. Росіяни наполягали, щоб ми їхали далі по Росії. Запитували, в яке місто ми хочемо, але ми не хотіли там залишатися", — пригадала переселенка Лілія Майченко.

У Лілі не залишилося жодних документів, тож росіяни пропонували їй оформити тимчасовий прихисток і в перспективі російське громадянство. Жінка відмовилася і зважилася на втечу з Росії.

Їй допомогли волонтери організації Helping To Leave. Неллі Ісаєва, волонтерка проєкту, займається евакуацією депортованих у Росію українців.

"Якщо в людини немає документів, то ми шукаємо інші шляхи. Нам допомагає, як і в випадку пані Лілі, консульство України в Білорусі, нерідко нам сприяє Міністерство реінтеграції. Зокрема, в тому, щоб допомогти людям отримати документи", — пояснила координаторка відділу депортованих до РФ Неллі Ісаєва.

Через отримані травми син Лілії не міг пересуватися в сидячому положенні, тож волонтери організували для сім'ї спецтранспорт. Евакуація тривала 10 днів. 7 вересня Лілія з дітьми перетнули кордон Білорусі з Польщею. Волонтери забезпечили Лілю з дітьми їжею та житлом.

У команді є волонтери-оператори, які перебувають на зв'язку з людьми протягом всієї евакуації і коригують маршрути.

"Якщо щось змінюється, виникає якась непередбачувана ситуація, ми змінюємо маршрут. Ми не можемо казати про це навіть тій людині, яку веземо. При цьому з людиною постійно на зв'язку наші волонтери. Тобто є супровід", — пояснила Неллі Ісаєва.

Відсутність документів — це те, чим найчастіше залякують українців окупанти. Багатьох депортовані росіяни примусово паспортизували.

Щоб евакуюватися з Росії, треба написати в чат-бот Helping To Leave. Про все інше подбають волонтери.

"З Москви дуже легко евакуювати, але мало людей знаходяться в Москві. Єдина проблема, що це дорого. Якщо ми говоримо про медичний кейс, це ще дорожче. Найбільше, чого ми боїмося, що у нас просто не вистачить грошей", — резюмувала Неллі Ісаєва.

Підтримати волонтерів можна на сайті проєкту. Організація Helping To Leave евакуювали з Росії десятки депортованих українців і допомогли їм облаштувати життя в Європі.

Лілія Майченко з дітьми зараз живуть у Швейцарії. Там їм надали допомогу. Та найбільше сім'я мріє про повернення додому — в Україну.

Читайте також:

Прямий ефір