Як ферма "Пані Юпітер" на Харківщині відновлює потужності після тривалої окупації

Ферма "Пані Юпітер". Скриншот: kanaldim.tv

Молочна ферма "Пані Юпітер", що на Харківщині, змогла пережити пів року російської окупації. Подружжя Ковалів заснувало ферму ще у 2013 році. Ферма опинилася в окупації із першого дня повномасштабного вторгнення, але робота не зупинялася. Корів доїли, а продукцію роздавали місцевим мешканцям. Як власники відновлюють власну справу та чому не наважились на релокацію бізнесу, дізнавайтеся у матеріалі "Ранку Вдома".

Подружжя Ковалів заснувало ферму у 2013 році. До цього моменту воно було далеким від сільського господарства, а тим паче тваринництва. Проте мало мрію — виробляти якісні молочні продукти. У родини був досвід у підприємництві. Чоловік Наталії здобув інженерну освіту, а задля здійснення мрії ще й вступив до вишу ветеринарної академії. Пізніше знайшли землю та побудували там ферму. Все почалося з поголів'я у 170 корів.

"У 2022 році в нас було понад 700 голів. У нас були й клички, і маленькі телята, і бички, і корівки. З них 350 — дійних корів, які нам давали близько семи тонн молока на добу", — розповідає власниця ферми "Пані Юпітер" Наталія Коваль.

Штат сформували з 40 людей і почали виготовляти молоко екстра ґатунку. Збували його великим корпораціям. Також відкрили власний цех з виробництва крафтового молочної продукції. Один магазин у Харкові, другий — на території ферми. Також фермери проводили екскурсії для дорослих та дітей.

Ферма розвивалися, доки не почалася пандемія коронавірусу. Потім — повномасштабне вторгнення. Першого ж дня "Пані Юпітер" опинилася в окупації.

За кілька днів до 24 лютого Наталія поїхала до Харкова у справах, а чоловік зі співробітниками лишився на фермі. Коли росіяни захопили регіон, дороги та мости були зруйновані, повернутися назад жінка не могла. Проти роботи на фермі тримали. Корів доїли, молоко і продукцію роздавали місцевим мешканцям.

"Переважно пенсіонерам, маломобільним жінкам, які були на соціальному забезпеченні. Переліку був, ми знали до кого йти. Також продукцію віддавали багатодітним родинам", — провадить власниця ферми.

Під час окупації у людей був відсутній зв'язок та електроенергія. Було важко повноцінно доглядати за худобою, тож коровам не змогли вчасно зробити необхідні щеплення.

"Багатьох корівок ми втратили взагалі. Вони пішли в ацидоз. Багатьох ми законсервували після місяця доїння. Не було можливості доїхати до ферми та змінити обладнання, зробити ремонт чи запросити ветеринарів", — пояснює Наталія Коваль.

Окупанти не кривдили співробітників і худобу, тільки погрожували націоналізацією та зміною керівництва. Так тривало до 10 вересня 2022 року. Тоді ЗСУ звільнили Харківщину, і Наталія змогла нарешті повернутися на ферму.

Ферма зазнала чималих збитків і зараз потребує допомоги від держави. Власники не планують релокувати бізнес, адже бережуть відданих працівників. Тож "Пані Юпітер" продовжує відновлювати довоєнні потужності на Харківщині.

Читайте також: IT-пасіка на Київщині: як виглядає стартап українських та польських фахівців

Прямий ефір