Як батькам налаштуватися на новий навчальний рік та підтримати підлітків: секрети розкрила авторку курсу "Підліткологія"

Діана Житня-Кебас. Скриншот: kanaldim.tv

Що допоможе увійти у навчальний процес тінейджерам та їхнім батькам? Про це журналістка "Ранку Вдома" Ольга Фенагей-Баранова розпитала нашу експертку з роботи з підлітками, авторку курсу "Підліткологія" Діану Житню-Кебас.

— Як налаштуватися батькам на новий навчальний рік? Взагалі кого треба налаштовувати, батьків чи підлітків?

— Мабуть, більше батьків. Батькам потрібно усвідомити, що мотивація до навчання у підлітків зменшується. Це природно. Мотивація була у молодшій школі.

Діти 7-10 років впізнають світ через навчання, читають енциклопедію, ходять в походи. Їм все так дуже цікаво через навчання щось досліджувати. Так само як у дошкільників через гру. Але у підлітків міняється провідна діяльність. Це про спілкування.

Через спілкування підлітки починають більше себе дізнаватися і тому здається, що вони можуть просто добу гуляти, не їсти, не спати, триндіти про всякі дрібниці зі своїми друзями офлайн чи онлайн. Насправді саме через спілкування вони пізнають себе та світ.

Навіть в школу 1 вересня Підлітки приходять в першу чергу за спілкуванням, щоб зустрітися з друзями, або дуже нервують через те, що може не бути спілкування. Переживають, як їх почнуть сприймати, як вони будуть виглядати, яке враження будуть створювати. Усі ці хвилювання стають набагато більшими, ніж бажання вчитися, дізнаватися щось нове, якісь цікаві предмети пізнавати й так далі. На це потрібно налаштуватися батькам.

— Як батькам налаштуватися на те, що якість навчання знизиться?

— Треба прийняти той факт, що навчання буде просідати, але це не означає, що потрібно ситуацію попускати. Частина мозку, яка відповідає за прогнозування наслідків, за планування, за раціональне мислення та здоровий глузд, не розвивається у підлітків. Натомість рішення часто приймаються під впливом імпульсів і емоцій. Підлітки неорганізовані. В цьому їм потрібна допомога батьків.

Батьки можуть  муштрувати, карати, ставити ультиматуми, маніпулювати, але це може подіяти на короткий строк. До тої пори, поки є вплив. Тобто мотивація буде більше через страх, але вона не буде до навчання.

При таких умовах, при таких способах дуже псуються контакт з підлітками. А контакт, жваві стосунки, хороші, довірливі, це якраз той ключик, який допомагає відкрити двері в їхню фортецю, на якій там вже і смолу підготували, і зі списами стоять. Тобто це якраз спосіб достукатися до підлітків.

Гарні стосунки — це спосіб достукатися до підлітка. Тому підліткам варто допомогти розподіляти час, мотивувати, десь страхувати, але при цьому підтримувати, розуміти. Пояснювати, що вчитися треба. Пропонувати допомогу з навчанням. Така позиція може бути дуже доцільною у батьків.

— Про яку саме допомогу ми говоримо? Як можна допомогти підліткам організуватись, фокусуватись, концентруватись?

— Це класне питання. Я на своєму курсі "Підліткологія" даю схему, яка допомагає і батькам трошечки знизити тривогу, і підліткам структуруватися щодо виконання домашніх завдань, підготовки, навчання.

Є три пріоритети для предметів. Пріоритети "А" — це ті предмети, які подобаються підліткам. Їх вивчення не треба контролювати. Підлітки мотивовані їх вивчати. Часто ці предмети ведуть вчителі, з якими налагоджений класний контакт. Гарне спілкування — це якраз той ключик, який з підлітками спрацьовує.

Пріоритети Б — це предмети, які, навіть якщо вони не подобаються, вони об'єктивно важливі, потрібні, вони знадобляться. Наприклад, це англійська мова, математика, це може бути якийсь предмет, який знадобиться для вступу до вишу. Наприклад, для психології потрібна біологія. Тут якраз батьки можуть включитися та надати додаткову допомогу. Наприклад, розподілити час для того, щоб точно в тижні було заплановане місце і час для вивчення цих предметів. Можна посилитися репетиторами, можна додатково якраз посидіти, щоб розібрати якісь питання.

Є пріоритети С — це решта предметів, які потрібно просто вивчити й здати. Чесно кажучи, більшість предметів — тут. Тобто тут потрібно визначити якийсь мінімально необхідний бал, попустити трошки планку, щоб точно на оцей оптимальний бал здати, не рвати шкуру.

Не гнобити дитину, а поставити перед нею задачу — здати ці предмети. Тут всі засоби добрі, тому що задача не стільки розуміти, скільки впоратися із самою задачею. Тобто здати. Тут навіть ГДЗ можуть піти, можуть бути доцільними, якщо на кону стоїть питання про здоров'я підлітків.

Бо якщо підлітки постійно навчаються, вони сфокусовані й зосереджені тільки на цьому, то виникає питання щодо соціалізації. У таких дітей зазвичай немає друзів. Якщо вони стривожені навчанням, до неврозів та соматичних захворювань, то скоріше за все це такий компенсаторний механізм, який спрацював через нестачу спілкування, яке є провідною діяльністю в цьому віці.

Якщо говорити про підлітків, то відсутність спілкування — це затримка особистісного розвитку. Спілкування має бути й воно не має замінюватися повністю навчанням. Така стратегія батьків з розумінням того, що тут буде просідати, потрібно страхувати та класно розподіляти предмети за пріоритетами, може полегшити життя батькам та підліткам.

Читайте також: Рекордна кількість ліцензій, підготовка та очікування: інтерв'ю з президентом Паралімпійського комітету України

Прямий ефір