Вулиця Олександра Махова та провулок Павла Лі: імена героїв-журналістів увічнили — що про них відомо

Олександр Махов і Павло Лі. Коллаж: kanaldom.tv

Вулиці, названої ім'ям радянського генерала Жолудєва, у Києві більше не існує. Тепер ця вулиця має ім'я Олександра Махова, українського журналіста та військового, який загинув 4 травня під час бою під Ізюмом. За те, щоб одна з вулиць Києва була названа на його честь, проголосували десятки тисяч киян. А провулок Московскьий перейменували у провулок Павла Лі, інформує "Дом".

Олександр Махов був військовим кореспондентом, працював у гарячих точках, висвітлював події у різних країнах світу. До початку російської агресії жив у Луганську. У 2014 році пішов захищати Україну і повернувся на фронт у перші дні повномасштабного вторгнення Росії.

"У 2014 році він бачив на власні очі, що таке "русский мир". Він був останнім журналістом, хто виїхав тоді з Луганська, залишався до останнього, поки не став отримувати прямі погрози вбивства та "підвалу". Його вітчим воював на боці так званих самопроголошених "Л/ДНР", у той момент, коли Сашко бився на боці України. Його мама називала його "карателем і нацистом". Коли ми були з Сашком, ще коли він був живий, він мені дуже часто говорив про те, що хотів би, щоб про нього люди говорили, знали про нього. Він докладав дуже багато зусиль для цього. Він був крутим журналістом. Саша дуже поспішав жити, ніби знаючи, що не проживе вже життя довго", — розповідає Анастасія Блищик, наречена Олександра Махова.

Навіть воюючи Олександр встигав документувати війну, писати про злочини російських військових. З фронту запропонував нареченій одружитися. 4 травня під час мінометного обстрілу з боку російської армії 36-річний Махов загинув — уламок влучив у легеню. Товариші по службі дали йому позивний "Журналіст".

"Після 9 травня, коли ми поховали Сашка, я сиділа ввечері, не було ні сліз, нічого. Я подумала про те, що людина померла, а що далі? І я почала складати план того, що я можу зробити, щоб виконати його побажання, щоб про нього говорили й пам'ятали. Я не знаю, як влаштований цей світ, але якщо він стежить за цим усім – йому приємно. І він радіє", — каже Анастасія Блищик.

А Московський провулок тепер має ім'я українського актора і ведучого Павла Лі.

"Люблю свою діяльність. У мене чотири основні напрямки: гастролі з театром, знімання в кіно, дубляж мультиків, фільмів та серіалів", — говорив колись Павло Лі.

Усі ці плани зруйнувало повномасштабне вторгнення Росії до України. 26 лютого він був уже в лавах волонтерів в Ірпені. Російська армія, тримаючи курс на Київ, перетворювала на руїни Київську область. Лі вивозив людей у ​​безпечніші місця. 6 березня машина, де він їхав, потрапила під обстріл. Павлові було 33 роки.

"Він допомагав людям виїжджати у дуже важкий час. 6 числа, коли вони їхали, розповів мені водій Тарас, вийшли бабуся з дідусем та онукою. Вони несли біле простирадло. Паша попросив водія: "Давай ми їх відвеземо до мосту". Вони змогли їх відвезти. Це було того дня, коли він загинув", — згадує Марія Лі, мати Павла.

Павла поховали на малій батьківщині — у селі Ворохта Закарпатської області.

За те, щоб перейменувати вулицю у Києві на його честь, проголосували понад 6 тисяч людей.

"Я дуже вдячна людям, які вшанували пам'ять. І тепер він далі житиме в Києві, житиме в Україні", — сказала Марія Лі.

Останнім місцем роботи для Олександра Махова та Павла Лі стали телеканали "Дом" та UA. Колеги кажуть, що зроблять усе, щоби зберегти пам'ять про героїв.

"Часто ж, знаєте, вулиці називають, а потім ти ходиш і думаєш: "А хто це?". Важливо говорити про них, про цих хлопців. Щоб це не стало просто назвою вулиці, щоб за цими назвами були люди, щоб перехожі знали, хто ці люди", — зазначила генеральна директорка ДП "Мультимедійна платформа іномовлення України" Юлія Островська.

Олександр Махов та Павло Лі нагороджені орденами "За мужність" ІІІ ступеня — посмертно.

Читайте також: У Києві увічнять імена журналіста Олександра Махова та телеведучого Павла Лі — звернення ДП "МПІУ"

Прямий ефір