Відновлення зору військовослужбовцям: про безоплатні програми розповів офтальмолог

Василь Шевчик. Скриншот: kanaldim.tv

Захисники, які отримують поранення, що призводять до повної або часткової втрати зору, мають вчасно отримувати кваліфіковану медичну допомогу. Про безоплатне відновлення зору захисникам та захисницям у "Ранку Вдома" розповів кандидат медичних наук, офтальмолог вищої категорії Василь Шевчик.

Ведучі — Ірина Хоменко та Денис Мінін.  

— Дуже багато наших військових після поранень мають або часткову втрату зору, або повну, або інші проблеми із зором. Скільки людей  потребує повного відновлення зору, чи є така статистика?

— Насправді ніхто в Україні не має точних цифр про те, скільки наших військовослужбовців мають якихось захворювань чи травм ока. Це пов'язано з тим, що їм надають медичну допомогу в різних медичних закладах. Це різні відомства. Це Міністерство оборони, Міністерство охорони здоров'я чи навпаки, підпорядковані госпіталі, такі як СБУ чи Держприкордонслужба. Ця інформація розпорошується. Ми не можемо отримати повну картину.

Одна з основних ідей нашого проєкту полягає в тому, щоб отримати реальні цифри, проаналізувати їх та допомогти нашим захисникам запобігти зниженню зору. Також ми прагнемо зробити так, щоб максимально швидко його відновити та повернути захисника чи захисницю до повноцінного життя.

— Якщо ми говоримо про лікування або відновлення, куди треба звертатись захисникам, щоб отримати безплатне лікування?

— Багато допомоги зараз надають саме чинним військовослужбовцям ЗСУ. Коли військовослужбовець звільняється в запас, в нього менше стає менше можливостей полікуватися. Тому наш проєкт націлений на допомогу ветеранам ЗСУ. Ми реалізовуємо його спільно з Мінветеранів.

— Тобто отримати допомогу можуть лише ветерани та чинні військовослужбовці?

— Так. Втім, військові можуть звертатися до госпіталю й там отримати безоплатну допомогу. В той час як ветерани позбавлені такої можливості.

— Розберімося, які послуги можуть отримати захисники у вашій програмі?

— Тут у нас є два кардинальні різні напрямки. Перший — це реконструктивна хірургія, коли ми забираємо рубці з обличчя, шиї та повік. Це кропітка робота. Таке лікування триває часто до двох-трьох років. Це й ін'єкційні введення препаратів, ботулотерапія, апаратні методи лікування, хірургія, що дозволяє повернути людині впевненість в собі, повернутися в соціум і не соромитися свого тіла. Адже рубці на шкірі, наприклад, ніг чи живота, людина може прикрити одягом. Натомість лице — це те, що кидається відразу в очі.

Друга частина — це, власне, офтальмологія. Ми тут надаємо повне офтальмологічне обстеження на найсучасніших апаратах, що дозволяє комфортно, інформативно та швидко провести обстеження. Наприклад, обстеження триває максимум годину. В результаті пацієнт отримає результати на руки. Він може потім вибрати інше місце лікування. Таким чином ми, як мінімум, економимо кілька тисяч гривень ветерану, оскільки йому вже не потрібно проходити ці обстеження.

Також ми надаємо хірургічне лікування. Це і травматичні катаракти, і лазерна корекція зору, і операції на сітківках. Лазерні втручання направлені на швидку реабілітацію. Після цього ми ведемо пацієнта, дякуючи багатьом спонсорам, медичним виробникам, вони забезпечують навіть краплями ветеранам. Тобто до операції, під час операції, після всі послуги безплатні.

— Які документи повинен пред'явити військовий чи, наприклад, ветеран, щоб отримати цей спектр послуг?

— Наразі ми надаємо  послуги всім учасникам бойових дій, як чинним, так й тим, які звільнилися в запас. Також це ветерани, які звільнилися через встановлення їм інвалідності під час проходження служби або звільнилися в запас за станом здоров'я.

Ми плануємо надати допомогу як мінімум 5 000 ветеранів, тому поки що це учасники бойових дій, далі ми будемо розширяти свою послугу. Зараз програма працює у двох містах — Києві та Чернігові.

— Якщо військовий до вас звертається, скільки йому доведеться чекати від запиту до надання послуги?

— Насправді військовослужбовці записуються телефоном. Коли ми обираємо дату візиту то орієнтуємося на графік військового чи ветерана. Тобто ми підлаштовуємося під графік пацієнта. Часто приймемо їх тоді, коли вони зможуть виїхати зі своєї військової частини. В середньому між записом та консультацією минає 5-7 днів максимум.

Щодо оперативних втручань після проведення консультації, то є певні нюанси. Діагностика повноцінна в Києві. Хірургію катаракти ми теж можемо виконати в Києві, а от ексимерну лазерну корекцію чи операції на сітківках ми виконуємо лише в Чернігові.

Тому очікування для чернігівських військовослужбовців складає 5-7 днів, а для київських іноді триває навіть до місяця. Тоді ми узгоджуємо дати консультації приїзду до нас, адже після операції пацієнт мусить бути 2-3 дні під нашим наглядом. Звичайно, нагляд може бути вже в Києві, але саму операцію з ексимерної лазерної корекції, наприклад, проводимо лише в Чернігові.

— Багатьом військовим після поранення кажуть, що, на жаль, їхній зір неможливо відновити. Мовляв, багато часу минуло після травми. Таким чином військові стають незрячими. Чи буде у вашій програмі можливість виявляти проблему на етапі госпіталізації військового?

— З операціями на очах не треба зволікати, це точно. Часто операції військовим роблять на першому госпітальному етапі. Нам треба розуміти, що була травма, тоді ми знаємо що саме робити. Це може бути хірургічне втручання, а потім — за півтора чи два місяці, реконструкція. Бо за раз око не витримає такого навантаження.

З іншого боку, багато таких операцій, ексимерна лазерна корекція чи заміна кришталика, наприклад, дуже дорогі. Відповідно, частина ветеранів не може дозволити собі цю операцію. Наприклад, операція на сітківці може коштувати від 70 до 100 000 гривень.

У нас були пацієнти, яких списали по втраті зору. Ми їх оперували й  відновлювали їм зір. Навіть є випадок, коли снайпер, який отримав важку контузію, почав бачити. Ми відновили йому зір на двох очах на 80%. Він сказав, що піде знову на службу. Тому кожен випадок дійсно індивідуальний.

Є пошкодження, які неможливо виправити ніде у світі, але ми пробуємо під'єднати закордонні програми по штучному зору. Коли використовуються спеціальні камери. З їх допомогою картинка передається не в око, а в мозок напряму. Це теж дуже дорогі й тривалі процедури, але це прогрес. Ми хочемо спілкуватися з виробниками цих систем, адже в них немає так багато пацієнтів, які б хотіли отримати такий прилад. Бо це повинна бути молода людина, яка гарно бачила, але раптово втратила зір.

Якщо це якесь хронічне захворювання чи генетичне, то зір втрачається поступово, відповідно ці пацієнти не підходять під програму. В нас якраз це критично, тому що були молоді офіцери чи рядові, які отримали травму та потребують такого втручання. До того ж ми зараз проводимо спільно з Міністерством ветеранів консультації з іншими клініками, які надаватимуть таку допомогу в західних та в південних регіонах України.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір