Ветерани стануть психологами задля допомоги побратимам та їхнім родинам — проєкт фонду Альони Вінницької

Ветерани стають психологами. Скриншот: kanaldim.tv

Після повернення з фронту ветерани потребують психологічної реабілітації та адаптації до цивільного життя. З цією метою благодійний фонд Альони Вінницької реалізував ініціативу "Ветеранська хата", яка допомагає колишнім військовим опанувати професію психолога, аби потім стати корисними для своїх побратимів, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Війна в Україні триває понад 10 років. За цей час на захист країни стали сотні тисяч людей. За майже три роки повномасштабного вторгнення ця цифра істотно збільшилась. 

За офіційними даними Міністерства ветеранів України, станом на 1 серпня 2023 року пройшли через жахіття війни та повернулись до цивільного життя майже мільйон осіб. Зараз цей показник значно вищий. 

Нині реабілітацією та адаптацією ветеранів займаються державні органи, міжнародні й громадські організації та благодійні фонди. Їхня мета — зробити повернення колишніх військових до цивільного життя якомога м'якшим та безболісним. Так, благодійний фонд Альони Вінницької започаткував ініціативу, котра допомагає ветеранам опанувати нову професію, стати корисними для своїх побратимів та їхніх родин. 

"З'ясувалося, що ветеранам важко адаптуватися. Вони майже не сприймають цивільних психологів. Тож виникла ідея зробити з ветеранів професійних психологів, які б працювали з ветеранами. Ми вирішили розпочати психологічну реабілітацію та створили проєкт "Ветеранська хата". Реабілітація тривала три місяці", —  пояснила директорка благодійного фонду "Фонд Альони Вінницької" Альона Вінницька. 

За цей час колишні військові отримали не просто підтримку, а й початкові знання із психології, які в майбутньому стануть фундаментом для здобуття професійної освіти.

"Продовж цих 12 тижнів також йшла підготовка до вступу до Київського національного університету імені Шевченка. Ми підписали меморандум з факультетом психології. Майже всі склали іспити та готуються до вступу на факультет психології", — продовжує Альона Вінницька. 

Ваучери на навчання вже отримали четверо ветеранів та членів їхніх сімей. Один з них — Олексій Ковалевський. У цивільному житті чоловік працював на телебаченні, а вже другого дня війни взяв до рук зброю та вступив до лав ЗСУ. 

У листопаді 2022 року Олексій брав участь у героїчній обороні Бахмута. Там під час виконання бойового завдання й отримав важке поранення. Олексій "Режисер" Ковалевський пройшов тривалу реабілітацію, знову навчився ходити. Але головним викликом для нього стало психологічне відновлення та пошук свого місця у цивільному житті. 

"Коли ти після поранення залишаєшся сам на сам з думками про те, що ти не можеш займатися тим, чим раніше займався, то це дуже складно. Тут, у "Ветеранській хаті" мені допомогли визначитися з подальшою професією. Найголовніше це те, що я почав інакше дивитися на свої проблеми, почав з ними боротися. Я вже склав іспит, а після навчання планую допомагати військовим, особливо жінкам військових та рідним", — зізнався доброволець, військовий ЗСУ Олексій "Режисер" Ковалевський.

Формат, коли ветерани здобувають психологічну освіту та допомагають побратимам, які повернулися з фронту, абсолютно новий. Це перший подібний досвід такого перенавчання у світі. 

"Поки що ми перші. Світового досвіду немає. Йдеться про ситуацію, коли цілеспрямовано залучали ветеранів із бойовим досвідом та освітою до того, щоб ставати психологами й допомагати таким самим, як вони. Є досвід так званий "рівний-рівному". Це канадський досвід, коли ветерани спілкуються з ветеранами, але вони однакові. В нашому варіанті один з ветеранів буде психологом. Це буде опрацювання, осмислення, орієнтація на розбудову іншого життя після повернення з війни", — каже психолог "Ветеранської хати", доктор психологічних наук Олександр Ткаченко.  

Благодійний фонд Альони Вінницької діє у співпраці з Державною службою зайнятості. Так, 50 % коштів за навчання кожного ветерана надає фонд, а решту —  держава. Також усі учасники програми "Ветеранська хата" після закінчення університету отримують допомогу із працевлаштуванням. Зараз команда фонду Альони Вінницької разом з Державною службою зайнятості працює над набором другого потоку ветеранів до "Ветеранської хати".

Читайте також: Застосунок "База": говоримо з керівницею проєкту про психологічну підтримку ветеранів та їхніх родин 

Прямий ефір