В українських школах з'явились "Уроки щастя": як школярі вчаться бути стійкими, попри війну

"Уроки щастя" в школах. Скриншот: kanaldim.tv

Новий навчальний рік для українських школярів стартував на тлі постійних повітряних тривог та складних умов через війну. Незважаючи на ці виклики, в освітньому процесі з'явилися важливі зміни. У вересні в школах запровадили курс "Уроки щастя" — так в українській адаптації називається американський курс із соціально-емоційного навчання Well-Being. Більше про новаторську ініціативу розповідається у сюжеті "Ранку Вдома". 

Щодня навчання першокласників Колонщинського ліцею на Київщині розпочинається з ранкового кола, де діти вітаються та посміхаються одне одному. Малечі до вподоби такі уроки, адже основою Нової української школи є гра. 

"У ранковому колі в ігровій формі ми говоримо з дітками про добро і щастя. Уроки щастя спрямовані на те, щоб дитина в умовах війни могла себе відчути щасливою", — каже вчителька початкових класів Світлана Єфремова.

Ініціаторкою нової програми стала перша леді Олена Зеленська. "Уроки щастя" — це українська адаптація американського курсу із соціально-емоційного навчання Well-Being. 

"За допомогою цього курсу діти розвивають найважливіші знання та навички, без яких щасливе життя неможливе: вміння бути людиною, будувати стосунки з людьми, любити і прощати, піклування про ментальне здоров'я", — пояснює практична психологиня Колощинського ліцею Альона Пархоменко. 

На заняттях зі школярами торкаються і чутливих тем, наприклад, вимушене переселення через війну, цькування, переживання травматичних подій.

Крім Уроків щастя, є й інші освітні новації — відтепер предмет "Захист України" викладатимуть у школах по-новому. Оновлений предмет у ліцеї вивчають у класі безпеки. Він побудований нещодавно за підтримки американських партнерів. Кабінет добре оснащений та має чудову матеріально-технічну базу. 

Новий стиль навчання запроваджують і на уроках інформатики. Ключова мета — сформувати у дітей важливі навички та вміння, які допоможуть їм стати успішними у дорослому житті. 

Поки більшість українських вчителів мріють про мультимедійні дошки та сучасні комп'ютери, у Колонщинському ліцеї це все є, каже вчителька української мови та літератури Тетяна Харченко. 

"Ми почали впроваджувати новітні технології. Працюємо зі штучним інтелектом, Canva, Kahoot! — дітям дуже подобається. Це не забаганка часу, це вимога часу. Все це знадобиться дітям у майбутньому. Вони мають бути підготовлені до роботи, знати новітні технології", — розповідає вчителька. 

Нині в освітньому закладі навчаються 250 дітей, хоча школа розрахована на 170 учнів. Місця не вистачає, розповідає директорка Світлана Гуменюк. Є й інші нагальні проблеми, які потрібно вирішувати — ліцей пережив окупацію і, хоча майже не постраждав, але отримав тріщини по периметру. 

Завідувачка відділу освіти, молоді, культури та спорту Макарівської селищної ради Ірина Волощенко поділилася планами щодо будівництва нового корпусу для розміщення там початкової школи.

"Ця школа не охоплює всіх дітей села — є багато приїжджих, багато ще купують тут будинки, багато внутрішньопереміщених осіб", — каже вона. 

Також ліцей потребує повноцінного укриття — це критично важливе питання для вчителів, дітей і батьків. У школі мають надію, що відгукнуться небайдужі люди, які допоможуть громаді збудувати сучасний безпечний простір.

Читайте також: У Женеві відкрили першу українську школу: як вона працює та чи замінює обов'язкове навчання у швейцарській

Прямий ефір