Усі сценарії прораховані: про ситуацію в Харкові та області говоримо з директором департаменту оборони ОДА Олексієм Максимовим

Олексій Максимов. Фото: kanaldom.tv

У Харкові та області ситуація спокійна та контрольована. Панічних настроїв через повідомлення ЗМІ щодо можливого розширення російської агресії серед населення немає. Силовий блок підвищує обороноздатність регіону з урахуванням 300 км українсько-російського кордону на території області. Проводяться тренування загонів територіальної оборони. Про це в інтерв'ю телеканалу "Дом" розповів директор департаменту оборони, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської облдержадміністрації Олексій Максимов.

Інтерв’ю веде Олексій Мацука.

— Які настрої на Харківщині щодо чуток про можливе вторгнення з боку Росії?

— Ситуація в області та в місті абсолютно контрольована органами державної влади, органами місцевого самоврядування та силовим блоком. Настрої серед людей патріотичні в абсолютної більшості. Немає жодних ознак паніки або якоїсь незрозумілості.

Ситуація абсолютно керована, і ми готові до будь-якого розвитку подій, до будь-яких сценаріїв. Вони всі прораховані, від простих і до найскладніших, до найгірших.

Голова обласної державної адміністрації Олег Синєгубов провів серію нарад, особисто тримає ситуацію на контролі, має доповіді від силовиків, від органів управління нижчого рівня. Відбувається постійний аналіз ситуації, і, відповідно, вживаються додаткові заходи щодо забезпечення стабільності ситуації в області — в економіці, в оборонній сфері, у культурному житті та у всіх інших сферах життя.

Ситуація, ще раз наголошую, абсолютно контрольована, жодної паніки, є серйозні патріотичні настрої, готовність наших людей — чоловіків і жінок — захищати нашу державу, захищати нашу область, і не допустити жодної дестабілізації.

— Щодо закупівлі продуктів харчування, якихось екстрених запасів — таке є серед населення?

— Ринок абсолютно стабільний, ми не фіксуємо якогось підвищення попиту на товари масового вжитку, на пальне, на паливо-мастильні матеріали. Тобто область живе своїм стабільним, нормальним, повсякденним життям.

— Як триває робота з організації загонів територіальної оборони?

— 1 січня 2022 року набув чинності закон України "Про основи національного спротиву". Відповідно до цього закону в Харківській області створено і розгортається 113-та окрема бригада територіальної оборони у складі Сил територіальної оборони Збройних сил України.

Наша область одна з перших повністю забезпечена місцями дислокації. Є окреме питання щодо їхнього облаштування, але всі ці питання вирішуються у робочому порядку.

Особовий склад щодо керівництва та командування укомплектовано на понад 74%, і майже на 100% укомплектовано приписним складом резервістів, які залучатимуться до виконання бойових завдань.

На превеликий жаль, є певні складнощі щодо механізмів фінансування заходів територіальної оборони. Але голова облдержадміністрації Олег Синєгубов провів серію нарад та зустрічей із керівництвом територіальної оборони країни. А саме, в нас із робочим візитом був командувач Силами територіальної оборони генерал-майор Галушкін, потім командувач оперативного командування генерал Мікац, і на останній фазі — перемовини з головнокомандувачем Збройних сил України паном Залужним. І було опрацьовано можливий в сьогоднішніх умовах механізм фінансування, розроблений проєкт програми територіальної оборони, де передбачено фінансування нагальних потреб бригади, який ми завтра виноситемо на розгляд позачергової сесії обласної ради.

Хочу зазначити, що територіальна оборона взагалі — це не тільки підрозділи Збройних сил, які залучаються до виконання завдань тероборони. Це чітка система заходів, у яких беруть участь підрозділи Збройних сил, Національної поліції, Служби безпеки України, Національної гвардії тощо. На яку покладаються завдання підтримання правового режиму військового стану, пошук, боротьба та знищення диверсійних груп противника, забезпечення охорони та оборони державного кордону, охорони особливо важливих державних об'єктів, органів управління тощо. Всі ці завдання покладені, є розподіл відповідно до плану територіальної оборони. Ми вже неодноразово відпрацьовували їх на навчаннях та тренуваннях, і маємо розуміння, що ми готові до будь-яких сценаріїв.

Харківська область має майже 300 км кордону з Російською Федерацією. І це накладає свою специфіку на організацію оборони в регіоні.

Головою облдержадміністрації була проведена серія зустрічей і нарад із командуванням частин Збройних сил України та Державної прикордонної служби, які дислоковані на території Харківської області. Було уточнено план спільних дій, взаємодії для відсічі збройної агресії за будь-яких умов. Для того, щоби забезпечити територіальну цілісність і недоторканність нашої держави в межах Харківської області.

Ще раз наголошую. Ситуація стабільна, ми отримуємо щоденно інформацію від прикордонників, від спеціально уповноважених державних органів, аналізуємо, і є відповідна реакція для того, щоби забезпечити нормальне життя області, нормальне і безпечне життя наших громадян.

— У вас сьогодні починаються контрдиверсійні навчання…

— Насправді, у 2021 році на території області відбулося 134 тренування та навчання під егідою антитерористичного центру СБУ, де ми відпрацьовували бойове злагодження усіх суб'єктів боротьби з тероризмом. Це і Національна поліція, і Національна гвардія, і прикордонники, Збройні сили, органи державного управління, місцевого самоврядування тощо — щоби відпрацювати всі можливі сценарії диверсійної та терористичної діяльності на території області. До речі, в нас існує та працює програма протидії тероризму.

Під час таких навчань відпрацьовуються можливі сценарії, покращуються системи зв'язку, налагодження взаємодії, розподіл завдань і відпрацьовуються можливі сценарії здійснення терористичних диверсійних актів і оперативного викриття замислів противника, блокування їх, і знешкодження як терористів, так і диверсантів.

Тому зараз відбуваються таки досить серйозні, на дуже високому рівні антидиверсійні навчання.

— Якщо порівнювати з 2014 роком, коли також було дуже багато провокацій, маніпуляцій, який нині рівень захисту?

— Порівнюючи з тим те, що відбувалося в 2014-2015 роках, це незрівнянні речі. Ну, по-перше, щодня зростає прошарок наших громадян, які дійсно розуміють, що в нас є ворог, що на території країни, на превеликий жаль, іде війна, і що нам необхідно захищати наше життя, нашу територіальну цілісність і суверенітет. Це, я думаю, головний здобуток.

Що стосується можливостей суб'єктів боротьби з тероризмом, з диверсіями, взагалі нашого сектору безпеки та оборони — незрівнянно виросли і технічні можливості, і вишкіл, і підготовка. Всі підрозділи і всі командири мають бойовий досвід.

Область теж зміцнює обороноздатність. Окрім зазначеної програми територіальної оборони в нас працює програма протидії терористичній діяльності, програма гарантування публічної безпеки та громадського порядку протидії злочинності, де коштами обласного бюджету ми суттєво поліпшили можливості антитерористичного центру Служби безпеки України в Харківській області та Головного управління Національної поліції, підрозділів Національної гвардії, Збройних сил України тощо.

Це насичення надсучасними зразками техніки для виявлення фактів підготовки диверсії або тероризму, блокування та швидкого реагування щодо недопущення і подальшого пошуку та знищення терористів-диверсантів.

Тобто з 2014 і 2015 роками порівнювати навіть не можна.

Хочу сказати, що також пройшла ціла серія вишколів із урахуванням досвіду інших європейських та заокеанських партнерів. Також маємо практичну допомогу з боку наших партнерів, які надають сучасні зразки обладнання, озброєння, яке вже поступило у підрозділи, опановане нашими фахівцями та готове до застосування.

Тому міць нашої армії, наших Збройних сил та й взагалі сектору безпеки та оборони, мені складно сказати, в кілька разів, але це значно більше, ніж у 2014-2015 роках. Це навіть значно більше, ніж на початок 2021 року.

Прямий ефір