Українське мистецтво за кордоном: як Європа захищає нашу культуру

Українське мистецтво за кордоном. Скриншот: kanaldim.tv

Прихисток у Європі знайшли не тільки українці, а й твори мистецтва з колекцій провідних музеїв нашої країни. Так, Національний художній музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків передав Польщі 38 картин художників Відродження та бароко. Десятки творів сучасного мистецтва вивезли з Києва і до Мадрида, аби захистити від ударів ворожих ракет. Більше про збереження української культурної спадщини розповідається у сюжеті "Ранку Вдома". 

У Варшавському королівському замку розмістили українську експозицію з шедеврами італійських живописців Якопо дель Селлайо та Гверчіно, а також нідерландських митців Пітера Пауля Рубенса і Якоба Йорданса. Серед картин є також портрет польського короля Станіслава II Августа (Понятовського) авторства відомої французької портретистки Елізабет Віже-Лебрен, а також картина під назвою "Архітектурне капріччо" з руїнами храму італійця Бернардо Беллотто. Міністр культури Польщі Пйотр Глинський подякував українцям за висловлену довіру і пообіцяв потурбуватися про таку цінну колекцію. 

"Путін прорахувався. Він думав, що зможе все знищити, але в результаті світ може милуватися цими чудовими витворами мистецтва Музею Ханенків у Королівському замку Варшави. Те, що ми можемо показати ці шедеври, є виявом рівня польсько-українських стосунків і демонстрацією високої довіри", — сказав міністр. 

Королівський замок — один із багатьох польських музеїв, що входять до Комітету допомоги українським музеям — ініціативи, яка підтримує наші заклади культури під час війни. Комітет захищає, переховує, документує та оцифровує колекції. Українські шедеври з Музею Ханенків будуть не лише дбайливо охоронятися, над ними проведуть спеціальні консерваційні роботи у Варшаві. 

Десятки творів сучасного мистецтва вивезли з Києва також і до Мадрида, аби захистити від ударів російських ракет. Картини, колажі та ескізи українських модерністів, які творили на початку ХХ століття, прийняв Національний художній музей Тиссена-Борнемісса. Куратори виставки говорять, що це одне з найповніших досліджень українського модернізму початку минулого століття. 

Більшість творів привезли з Національного художнього музею України. Серед експозиції, зокрема, картини Вадима Меллера — авангардиста, театрального художника, ілюстратора та професора Академії мистецтв України. Разом із Лесем Курбасом Меллер створював театр "Березіль". Він став першим українським художником, який отримав золоту медаль на Міжнародній виставці сучасного, індустріального і декоративного мистецтва у Парижі у 1925 році. Багато картин з колекції українського модернізму ніколи не експонувалися за межами України. Після іспанської виставки шедеври поїдуть до Німеччини у Кельн. Там поціновувачі мистецтва зможуть побачити роботи українських художників з вересня 2023 року.

Читайте також: 14 портретів українських письменників: в Ірпені створили найбільший в Україні літературний мурал

Прямий ефір