Українців закликають приєднатися до Всесвітнього дня прибирання: про акцію розповіла лідерка екоруху Let's Do It Ukraine

Юлія Мархель. Скриншот: kanaldim.tv

У "Ранку Вдома" говоримо про Всесвітню екологічну акцію, яку підтримує Україна. Що саме відбуватиметься у нашій країні до Всесвітнього дня прибирання, World Clean Up Day, одночасно з понад двома сотнями країн світу, дізнаємося від лідерки екоруху Let's Do It Ukraine, координаторки Всесвітнього дня прибирання в Україні Юлії Мархель.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Розкажіть, будь ласка, коли був перший Всесвітній день прибирання?

— Перший Всесвітній день прибирання об'єднав мільйони учасників. У 2018 році всі країни, які в цілому організовували національні та локальні толоки, зрозуміли, що потрібно об'єднуватись для того, щоб вказати на проблему та розв'язати її. Україна з першого року приєднується, і як один із засновників руху Let's Do It можу сказати, що для мене надважливо, щоб Україна була завжди в топі.

За останні 6 років Всесвітній день перебирання об'єднав понад 211 країн. Зараз йде ще акредитація і, можливо, ми візьмемо всю мапу. Це 91 мільйон активістів, які об'єднуються, але нам ще далеко до нашої цілі, тому що ми хочемо об'єднати 5% населення планети. Це означає, що майже в кожну родину ми спробуємо зайти з еко відповідальним амбасадором. Далі вже кожен сам вирішує, як долучатиметься до екоруху.

— Як відбувається подія цьогоріч? Які формати прибирання ви пропонуєте?

— Насправді в Україні ми розтягнуті в часі у зв'язку з безпековим протоколом. Ми пропонуємо, в першу чергу, індивідуальні, сімейні, колективні толоки там, де це можливо робити. Закликаємо всіх дотримуватись норм безпеки. Бажано йти на рекомендовані локації. Найголовніше — це спускатись в укриття, якщо вмикають сигнал тривоги.

В укриттях теж є чим займатися, тому що тут у нас є альтернатива. Це цифрове прибирання для того, щоб почистити свої гаджети й зменшити використання електроенергії. Також потрібно зменшити викиди в атмосферу CO2. До речі, деякі регіони в України об'єднується та проводять розбір завалів після обстрілів.

— Як можна долучитися до толок?

— Ми всіх закликаємо реєструватися на сайті letsdoitukraine.org. В новинах є інструкції, інструктаж техніки безпеки, інформація про мінну безпеку, яку повинна знати кожна людина. Якщо ви хочете організувати свою локацію, то краще контактувати з волонтером організації в регіоні. Ми будемо робити централізовані локації, організовувати разом з тисячами волонтерів в Україні. Це 24 райони.

— Скільки сміття вдається зібрати за цей проміжок часу? Чи є статистика?

— В цілому всі цифри є на сайті, але хочу сказати, що насправді статистика ведеться в Україні та світі. Аби підбивати підсумки ми просимо учасників реєструватися.

Тому що серед 211 країн йде рейтинг на найбільшу кількість учасників та найбільший відсоток від загальної кількості населення.

— Хто лідирує у рейтингу?

— У 2023 році це був Мозамбік. Там була персональна мотивація лідера країни. Він гуляв з донькою на пляжі, де вона поранила ногу та померла після зараження інфекцією. Після цього лідер цієї країни сказав, що зробить все для того, щоб такого не повторилося. Тобто всі об'єдналися навколо цієї болючої теми. Втім, я можу сказати, що Україна достойна бути №1 у світі. Нам треба трошки більше ніж 4 мільйони учасників. Це можливо, бо ми в Україні всі звикли до прибирань.

Наші військові на фронті воюють та вмирають не тільки за географічною лінією. Вони відстоюють наші ресурси, нашу землю, і зруйновані екосистеми, на превеликий жаль, які ворог просто знищує. Екоцид, який відбувається, негативно впливає на наше життя, здоров'я та довголіття. Це впливає й на те, чим будуть хворіти наші діти, чим ми будемо харчуватися та де відпочиватимемо.

Зараз ми закликаємо кожного українця, особливо цивільних, приєднатися до Всесвітнього дня прибирання. Та до 25 вересня зареєструвати свій результат. Для того, щоб весь світ побачив, що Україна живе. Потрібно тримати позитивну увагу, адже ми повинні продовжувати шукати кошти військовим. Водночас цивільним потрібно відновлюватись тут і зараз, бо ми тут живемо та потребуємо допомоги та сили допомагати захисникам. Тому нам потрібна участь кожного.

— Скільки людей на цей час вже зареєстровано?

— Продовжується активна акредитація. Зазвичай ми до Всесвітнього дня прибирання не говоримо про кількість. Втім можу сказати, що ми проводили акцію як у 2022, так й у 2023 роках. У 2023 році офіційно зареєструвалися понад 283 000 учасників. Вірю в те, що ми об'єднаємося та потрапимо в найкращу десятку серед 211 країн. Звісно я мрію про перше місце, тому що дійсно тоді на нас будуть рівнятися всі уряди й про нас будуть цілий рік говорити.

— Якою є екологічна ситуація в Україні зараз у порівнянні із країнами Європи?

— Нам є над чим працювати, тому що навіть до війни у нас було 33 000 несанкціонованих сміттєзвалищ, на превеликий жаль. Дуже часто зараз, коли немає інфраструктури, дороги руйнуються, люди можуть викинути сміття й в річку. Плюс дуже багато сміття позалишали після себе в місцях відпочинку. Попри те, що цих місць дуже мало.

Нам важливо не тільки прибрати сміття, а довести його до найближчого сміттєвого бака. За можливості розсортувати це сміття, здати на перероблення. Ми разом з волонтерами розроблюємо національну мапу пунктів приймання вторинної сировини recyclingpoints.org. Там можна знайти пункти прийому. Попри те, що цим мало хто займається, все ж є ті, хто сортує сміття та популяризує це.

Я знаю, що деякі регіони на рівні муніципалітетів ухвалили рішення про проведення місячників благоустрою. Деякі будуть присвячувати Всесвітньому дню прибирання. Тому головне це те, скільки людей ми об'єднуємо навколо культури чистоти.

— Чи активно приєднуються до акцій українці, які живуть за кордоном?

— Всесвітній день прибирання має величезну місію, тому що в цей день об'єднується багато людей. Ми закликаємо українців, які вимушено евакуювалися з України, створювати власні групи та прибирати там, де вони живуть. За 6 попередніх років участь у толоках брали українці з 50 країн. Долучайтеся до ініціативи, де б ви не були. Навіть якщо ви внутрішньо приміщені особи, і навіть якщо ви живете за кордоном. Тобто робіть гарну справу та обов'язково реєструйтеся до нас в Україну.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір