Українці в Італії видали книгу "Як народжується писанка"

Книга про писанку. Скриншот: kanaldim.tv

В Італії розкрили таємницю створення української писанки. Там видали книгу-посібник "Як народжується писанка". У 2021 році українці заснували в Римі школу писанкарства. Для занять вони збирали різні матеріали. Через повномасштабне вторгнення Росії в Україну ідею з книгою відклали, але не могли забути назавжди. Над створенням підручника команда працювала 9 місяців. Про головну ідею книги дізнавайтеся у "Ранку Вдома".                                                                      

Таємницю створення української писанки розкрили в Італії. Там видали книгу-посібник "Як народжується писанка".

"Ця ідея у нас з'явилася ще у 2021 році, коли ми заснували школу писанкарства в Римі. Школа писанкарства саме тому, щоб навчитися писати писанки та поглибити знання. Як школа має бути заняття перше, друге, третє. Ми тоді почали збирати бібліотеку, почали збирати колекцію писанок. Почали збір матеріалу для уроків. У 20221-22 роках нам було не до реалізації цієї ідеї, але ми про неї пам'ятали. У 2023-му році ми запровадили проєкт "Мистецтво інклюзії". Він стосувався тих, хто через війну переїхав до Італії. Ми прагнули таким чином підтримати людей. Придумали майстер-класи з писанкарства. Наші художники придумали цілу програму", — розповіла співавторка книги "Як народжується писанка" Вікторія Шевченко.

Над створенням підручника команда наполегливо працювала дев'ять місяців, каже Вікторія Шевченко, одна з авторів книги.

"Опонувати, зберегти, передати. Наша головна ідея — вивчити, але вивчити так, щоб було це глибоко. Тобто з історичними посилками Опонувати, тобто навчитися та передати інформацію", — провадить Вікторія Шевченко.

Світлини для книги зробила Жанна Станкович, відома в Італії фотографка та композиторка. Жінка проживає в Римі вже понад 25 років. Більшість фото, що увійшли до книги, Жанна зробила саме на курсі з писанкарства. До речі, робота над книгою надихнула Жанну Станкович створити симфонічну поему про писанку.

"Я фотографувала. Просто фільмувала все. Коли побачила фотографії вдома, то зрозуміла, що світлини співзвучні з атмосферою книги. Книга була задумана як маленький підручник, який має показати італійцям, як робити писанку, щоб привернути увагу до нашої культури. Втім, коли я зробила ці фотографії, то ми вирішили зробити більшу книгу", — розповіла фотографка, композиторка, авторка світлин для книги про писанку Жанна Станкович.

У книзі про писанку є історичний екскурс та практичні поради, як правильно нанести орнамент. Схеми намалювала художниця Світлана Пасірська. Ще один розділ присвятили символам, які зображують на писанках. Адже жодної випадкової лінії тут немає.

"Є такі дві основні ідеї. Це є значення самого яйця, яке є зародженням життя, носить в собі життя. Також це символи, які ми вже наносимо на це яйце. Символи є сонця, Тому що сонце — це є також життя, це є символи води. Також є рослинні орнаменти, які в собі несуть символіку родючості, які мають красу в собі, мають в собі життєву силу", — пояснила співавторка книги Христина Кучер.

Автори приділили особливу увагу барвникам і кольору. Важливо правильно поєднати не лише символи, а й колірну гаму. Бо сама, власне, техніка фарбування яєць полягає в тому, що фарбувати їх від світлішого кольору до темнішого.

"Відповідно, починається з жовтого, який є найсвітліший, потім йде темніший, червоний і, власне, темний коричневий", — додала Христина Кучер.

Усі матеріали та напрацювання надсилали заслуженій майстрині народної творчості України Тетяні Коновал. Вона знана писанкарка і погодилась стати редакторкою книги.

"Вона погодилась нам виправляти методологію тексту, і вона нам надіслала для нашої майбутньої книжки, яка ми ще тоді не думали, що це буде така книжка, вона нам надіслала покрокові фото базових писанок, вона нам надіслала таблицю традиційних писанок", — резюмувала Вікторія Шевченко. 

Книгу видали двома мовами — українською та італійською. Зараз кілька примірників підручника є і в Україні. Тим часом автори вже замислюються над створенням другої частини, адже про нашу писанку можна написати ще не одну книгу.

Читайте також: Залужний відвідав осередок Союзу українців у Великій Британії

Прямий ефір